• Китай: обмеження інтернет-свободи «задля уникнення терактів»

  • Четвер, 13 березня 2014 року
Великий зал народних зборів у Пекіні, 6 березня 2014 р.: журналісти стовпилися навколо секретаря Комуністичної партії Сіньцзяну Чжана Чуньсяня (у центрі в окулярах) і намагаються спитати в нього про нещодавній теракт у Куньміні.

Великий зал народних зборів у Пекіні, 6 березня 2014 р.: журналісти стовпилися навколо секретаря Комуністичної партії Сіньцзяну Чжана Чуньсяня (у центрі в окулярах) і намагаються спитати в нього про нещодавній теракт у Куньміні. Фото: Марк Ролстон/AFP/Getty Images

Китайський чиновник, що очолює Сіньцзян-Уйгурський автономний регіон у Китаї, нещодавно звинуватив технології, створені для прориву цензури Інтернету, в терактах у Китаї.Чжан Чуньсянь, секретар Комуністичної партії у Сіньцзяні, зробив зазначену заяву у відповідь на запитання журналістів, коли 6 березня на Всекитайських зборах народних представників (ВЗНП) звітував уряду про виконану роботу. У ВЗНП — маріонеточному законодавчому органі Комуністичної партії Китаю — зараз проходять щорічні збори.

«90% жорстоких терактів, скоєних сіньцзянськими [сепаратистами], викликані технологіями обходу фаєрволу, — заявив він. — Вони використовують відео в Інтернеті, аби й далі організовувати теракти», — сказав він журналістам.

«Якщо ми й далі вивчатимемо передові методи, підвищуватимемо обізнаність і працюватимемо професійно, то все-таки зможемо скоротити їхню кількість до мінімуму», — зазначив він.

Чжан скористався можливістю, аби похвалити керівництво Партії за обмеження терактів.

«Теракти неминучі... Хіба, якби Сіньцзян не був під керівництвом центрального керівництва Партії, це б не сталося? Хіба без застосування суворих заходів це б не відбулося?», — запитав Чжан.

Багато уйгурських груп і їхніх прихильників стверджують, що насправді саме жорстка політика Комуністичної партії щодо етнічних меншин призвела до радикалізації уйгурів, і, що в Китаї зараз спостерігається запеклий опір у відповідь.

«Жорстокі теракти не є результатом суворих заходів, — сказав Чжан. — Це злоякісна пухлина, яку неминуче породжує суспільство».

Відповідь Чжана, як це часто і буває, коли китайські чиновники публічно висловлюються по злободенних питаннях, викликала в Інтернеті деяку іронію. Китайські інтернет-користувачі скаржилися, що режим ухиляється від відповідальності за те, що сприяв напруженості у Сіньцзяні.

«Випадки насильства у Сіньцзяні зростають і в останні роки стають усе серйознішими. Як вищий місцевий чиновник він не аналізує своїх дій, а замість цього просто у всьому звинувачує Інтернет», — пише у китайській соціальній мережі користувач @Youyu Duleisi.

«Репортери в „Женьмінь жибао“ використовують програмне забезпечення для обходу фаєрвола. Державне інформаційне агентство „Сіньхуа“ має обліковий запис у Твіттері. І навіть у [глави партії] Сі Цзіньпіна є сторінка у Фейсбуці. Що ви будете з цим робити?», — написав користувач @Xelloss.

Багато китайців вдаються до технологій обходу фаєрвола, таким як Freegate, тому що партія зберігає сувору цензуру Інтернету. Всі сайти, подібні до Facebook, Twitter і Youtube, заблоковані. Чиновники апарату пропаганди рідко згадують про свою політику цензури.

Зауваження Чжана, по суті, — один із лічених випадків, коли існування «Великого фаєрвола» і блокади Інтернету було публічно визнано і виправдано китайським посадовцем.

Делегація із Сіньцзяну, частиною якої був Чжан, опинилася у центрі уваги ЗМІ в Китаї у четвер через різанину, що сталася у Сіньцзяні позаминулої суботи. Китайська влада заявила, що це був теракт, здійснений вісьмома сіньцзянськими сепаратистами.

Понад 200 журналістів, які висвітлюють події ВЗНП у Пекіні, прорвалися крізь кордон безпеки, аби запитати у Чжана про теракт у Куньміні та інші пов’язані із цим питання, коли він залишав збори.

Створилася метушня, коли понад 30 охоронців намагалися не допустити журналістів до Чжана. Під час цього одні журналісти вигукували свої питання, інші в колотнечі падали.

Іронією дня стало те, що висловлювання Чжана були незабаром видалені інтернет-цензорами компартії із новинних сайтів і соціальних мереж.

Лу Чень, Велика Епоха


Читайте також:

У Китаї оприлюднили правила партійної цензури

Екс-журналіст розповів про цензуру в ЗМІ Китаю

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...