• В Китаї заарештовують наближених до колишнього голови безпеки країни

  • Метью Робертсон | Велика Епоха
    Вівторок, 4 березня 2014 року
Китайські воєнізовані підрозділи поліцейських марширують площею Тяньаньмень у Пекіні 16 травня 2012 р. Чжоу Юнкан, колишній глава безпеки, перебуває в центрі розслідування. Фото: Марк Ролстон/AFP/GettyImages

Китайські воєнізовані підрозділи оліцейських марширують площею Тяньаньмень у Пекіні 16 травня 2012 р. Чжоу Юнкан, колишній глава безпеки, перебуває в центрі розслідування. Фото: Марк Ролстон/AFP/GettyImages

Цілий ряд нових арештів високопоставлених чиновників Комуністичної партії Китаю, кожний із яких пов’язаний із Чжоу Юнканом, указує на те, що нинішнє керівництво партії швидко просувається у розслідуванні щодо колишнього глави безпеки. Партійні лідери публічно відзначають кожний етап їхньої систематичної кампанії з усунення тих, хто підтримує Чжоу, перед тим як, імовірно, зрештою розібратися із ним самим.

Найгучніший з останніх арештів — арешт посадовця служби безпеки Лян Kе, директора Пекінського міського Міністерства державної безпеки (МДБ), однієї з таємних сил політичної поліції Китаю. МДБ — це спецслужба, що зосереджена як на міжнародному шпигунстві, так і стеженні і придушенні всіх верств китайського суспільства, яких комуністична партія вважає загрозою своїй владі.

Інформація про арешт Лян Ке з’явилася на державних і великих китайських сайтах. Це вказує рядовим членам партії на стан розслідування діяльності Чжоу Юнкана, оскільки зазвичай питання, що стосуються спецслужб, оповиті таємницею.

Кажуть, що Лян уже надав відповідну інформацію про Чжоу Юнкана, одержану каналами його шпигунської мережі, від прослуховування телефонних дзвінків і від доступу до секретів партійного керівництва. The New York Times повідомляє, що радник із кадрової політики і колишній співробітник служби безпеки сказав, що Лян підозрювався у наданні допомоги Чжоу «поза схвалених засобів і каналів».

71-річний Чжоу Юнкан — один із найвпливовіших високопоставлених посадовців комуністичної партії, щодо яких здійснювалося такого роду розслідування відтоді, як у 1949 році правляча партія прийшла до влади у Китаї.

До того як слідство взялося за перевірку силових структур, керівництво партії ліквідувало політичні мережі Чжоу в підконтрольному державі нафтовому секторі та в багатій енергоресурсами провінції Сичуань.

У центрі уваги віце-губернатор провінції

Минулого тижня влада оголосила, що стосовно Цзі Веньліня, віце-губернатора провінції Хайнань, острова у південному Китаї, розпочато слідство.

Новина про арешт Цзі Веньліня викликала пильний інтерес політичних спостерігачів з огляду на те, що він був близький до Чжоу Юнкана. Приблизно десять років, із 1998 по 2008 рр., він був особистим помічником Чжоу і співпрацював із ним у багатьох справах, включаючи нафтову промисловість та систему безпеки.

Після того, як Чжоу отримав пост керівника Політико-юридичної комісії, Цзі Веньлінь став заступником директора Центрального бюро збереження стабільності. Це пост, який був підпорядкований Чжоу, що здійснював нагляд за всією системою безпеки, що пишно розрослася.

Коли було оголошено про арешт Цзі, випуски новин у материковому Китаї про те, що це пов’язано із Чжоу Юнканом, були незвично однозначними. Як правило, якщо справа є політично дражливою, то цензори комуністичної партії видаляють з Інтернету всі небажані посилання.

Таким чином, спостерігачі сприйняли це як іще одну ознаку того, що над Чжоу Юнканом, колись одним із наймогутніших посадовців у партії, згущуються хмари.

Чжоу Юнкан був очільником органів безпеки компартії до листопада 2012 року, поки до влади не прийшло нове керівництво. Відтоді мережі політичної системи, які Чжоу і його союзники ретельно будували протягом понад десяти років, були одна за іншою ліквідовані. За чутками, Чжоу вже досить тривалий час перебуває у центрі розслідування, що все більше посилюється.

Нове керівництво самостверджується

Усунення Чжоу Юнкана є показовою подією у китайській політиці, яке відображає вплив нового керівництва і швидкість, із якою воно опановує важелі влади у комуністичному Китаї. Чжоу, як видається, є головною мішенню для нинішніх лідерів у зв’язку з його тісними зв’язками із Бо Сілаєм, колишнім членом Політбюро, який зараз перебуває у в’язниці, та через величезну владу, яку Чжоу зосередив у своїх руках на посту глави сил безпеки.

Чжоу був призначений у якості глави китайських органів безпеки колишнім лідером режиму Цзян Цземінєм, якому була потрібна надійна людина для продовження кампанії проти Фалуньгун, духовної практики, яку Цзян вирішив знищити у 1999 році.

Для Бо Сілая, Чжоу Юнкана, Цзян Цземіня та інших посадовців, пов’язаних із ними, переслідування Фалуньгун було спільним заходом, із якого вони могли отримати особисту та політичну вигоду. Вважається, що діяльність їхнього політичного клану здебільшого була мотивована тим, аби не допустити припинення репресій проти Фалуньгун пізнішими поколіннями комуністичних лідерів і продовжувати страти, тортури, таємні арешти, незаконну трансплантацію та торгівлю органами із метою отримання прибутку. Однак це призвело до необдуманих учинків і, в підсумку, до падіння Бо Сілая у 2012 році.

Після приходу Сі Цзіньпіна до влади наприкінці 2012 року була ліквідована система перевиховання через трудові табори, що діяла у Китаї із 1950-х рр. (хоча багато таких установ досі і далі працюють під іншими назвами), і Лі Дуншен, глава Комітету 610 — робочої групи таємної поліції, що використовувалася для здійснення кампанії проти Фалуньгун, — був заарештований і поміщений під слідство. Проте політологи вважають ці кроки не спробою Сі Цзіньпіна реабілітувати Фалуньгун, а лише практичними засобами боротьби зі своїми політичними опонентами.

Із приводу ізоляції Чжоу Юнкана, шляхом ліквідації його мережі, колишній посадовець У Вей сказав The New York Times: «Це не що інше, як видалення зубів у тигра з тим, аби він перетворився на хворого кота». Сі Цзіньпін, глава партії, заявив, що його головна антикорупційна кампанія не пощадить ні «тигрів», ні «мух», маючи на увазі відповідно великих і дрібних посадовців.

Ці політичні маневри відбуваються незадовго до «Двох зустрічей», які мають відбутися в Пекіні в березні — у цей час щорічно підконтрольна партії законодавча влада та її консультативний орган збираються у столиці Китаю.

Незалежний політолог Хуа По, сказав в інтерв’ю New Tang Dynasty Television, що на «Двох зустрічах» між обома сторонами буде боротьба не на життя, а на смерть. Для впевненості, що ці зустрічі пройдуть гладко, вони можуть спочатку викрити і покарати Чжоу Юнкана».Читайте також:

Падіння режиму в Україні викликає іскру надії в Китаї

Хто стане наступною впливовою жертвою в Китаї

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...