• Хто стане наступною впливовою жертвою в Китаї

  • Вівторок, 18 лютого 2014 року

У Китаї лідери комуністичної партії часто використовують боротьбу з корупцією як засіб усунення своїх політичних опонентів.

Цзен Цінхун, впливовий закулісний організатор у політичній системі комуністичного Китаю. У групі, відомій як «Шанхайська кліка», він був однією із ключових фігур поряд із Цзян Цземінем. Фото: Andrew Wong/Getty Images

Цзен Цінхун, впливовий закулісний організатор у політичній системі комуністичного Китаю. У групі, відомій як «Шанхайська кліка», він був однією із ключових фігур поряд із Цзян Цземінем. Фото: Andrew Wong/Getty Images

Нове керівництво китайської компартії, як відомо, оголосило, що ловитиме всіх — «і тигрів, і мух». Мається на увазі, що покарання не уникне ніхто, як високопосадовці, так і чиновники низького рангу, тобто і далі триватиме боротьба з корупцією, що була розпочата в минулому році.

Вже давно ходять чутки, що Чжоу Юнкан, екс-міністр громадської безпеки і колишній член Постійного комітету Політбюро, потрапив у «пастку для тигра». Поки незрозуміло, чи буде на нього заведено справу в суді, але відомо, що він був затриманий і допитаний.

Зовсім нещодавно видання South China Morning Post, пославшись на власні джерела, заявило, що справа проти Чжоу, цілком імовірно, перебуває у завершальній стадії. Після цього має з’явитися офіційне звинувачення, яке, можливо, буде оприлюднено громадськості.

Цзінь Чжун, редактор відомого у Гонконзі політичного журналу Open Magazine, сказав, що він знає, хто стане наступною мішенню розслідування дисциплінарними органами партії.

Він упевнений, що це не хто інший, як Цзен Цінхун.

Хто такий Цзен Цінхун?

Цзен Цінхун є впливовим закулісним організатором у політичній системі комуністичного Китаю. У групі, відомій як «Шанхайська кліка», він був однією із ключових фігур поряд із Цзян Цземінем, лідером китайського режиму із 1989 до 2002 року. Крім того, під опікою одного зі впливових генералів, Цзен Цінхун займав ключові посади у партійних органах, що контролюють нафтову промисловість. Йому дали прізвисько «майстер шпигунства» через його інформаційну та розвідувальну діяльність усередині й за межами Китаю.

Під час перебування Цзяна біля керма компартії Цзен також був відомий як права рука генсека. Він став відомий як виконавець наказів Цзяна і людина, яка виконує брудну роботу, доручену генсеком. Цзен кілька років очолював Організаційний відділ комуністичної партії, завдяки чому отримав право відбирати людей на ключові пости. Спостерігачі кажуть, що він допоміг друзям Цзяна отримати важливі посади всередині партійного апарату. До їхнього числа належить і Чжоу Юнкан, що отримав допомогу у просуванні службовими сходами.

Але Цзян Цземінь, Чжоу Юнкан і Цзен Цінхун належали до тієї частини фракції, що прагнула поширити вплив свого угруповання якомога ширше. За найсміливішими припущеннями, Бо Сілай і Чжоу Юнкан спільно намагалися вчинити державний переворот.

Відомо, що Бо Сілай був наближеним Чжоу Юнкана, колишнього начальника служби безпеки. Як передбачалося, Бо успадкує пост Чжоу, щоб і далі забезпечувати вплив «старців» — Цзен Цінхуна і Цзян Цземіня — у ​​політичній системі.

Але Бо Сілай був заарештований, звинувачений у корупції і потрапив за ґрати. Його дружина засуджена за вбивство. Чжоу Юнкан, як повідомляється, наразі перебуває під домашнім арештом. А наступним у цьому списку жертв політичної чистки може стати Цзен Цінхун.

Політична чистка

В інтерв’ю NTD TV Цзінь Чжун, редактор журналу Open Magazine, висловив причину, чому він уважає, що Цзен є наступним у черзі для розслідування.

«Деякі ЗМІ повідомили, що фігурантом наступної гучної справи буде [екс-прем’єр Держради КНР] Вень Цзябао...  Однак у світлі нещодавніх подій ми зробили висновок, що це точно не Вень Цзябао», — сказав Чжун.

Журналіст посилається на свої джерела, а саме «добре поінформованих людей у Гонконгу», а також на «людей у Тайвані, що мають зв’язки». За його словами, інформатори не називають подробиць, але виключають Вень Цзябао. «Я запитав: «А хто ж це буде?», — і вони відповіли: «Це Цзен Цінхун».

Цзінь вважає свої джерела надійними завдяки становищу, яке вони займають, а також тому, що вони неодноразово підтверджували свої знання щодо подій усередині комуністичної партії і протирічь між угрупованнями. Питання того, яке угруповання контролює владу в партії, у значній мірі визначає політику режиму. Це стосується цілого ряду питань, починаючи від внутрішньої безпеки та використання військової сили і закінчуючи впливом держави на економіку.

Нова впливова група під керівництвом Сі Цзіньпіна, що став головою компартії у листопаді 2012 року, перебуває в процесі зміцнення своєї влади. Один із кроків цього процесу — усунення решти членів «старої гвардії», а саме Цзян Цземіня, Цзен Цінхуна та їхніх спільників.

Відсутній Цзен

Одне з найвідоміших досліджень політики китайської компартії провів бельгійський китаєзнавець Саймон Лейс. Він зробив цікавий висновок, що для того, аби простежити боротьбу за владу в Китаї потрібно: «Уважно поспостерігати за урочистими церемоніями, а також святкуванням ювілеїв та пам’ятних дат. Звернути увагу потрібно на списки гостей і порядок, у якому вони перераховані».

Цзінь Чжун в інтерв’ю NTD TV повторив цю думку: «Якщо хтось із політичних фігур не з’являється на заходах, це означає, що на нього чекають неприємності».

Схоже, що Цзен Цінхун останнім часом ніде не з’являвся. Про це свідчать дві нещодавніх події, коли ця відсутність стала дуже помітною.

Одне з них сталося у жовтні минулого року, коли комуністична партія проводила великий урочистий захід на честь 100-річчя із дня народження Сі Чжунсюня, батька нинішнього верховного лідера КНР Сі Цзіньпіна.

Аби засвідчити свою повагу, всі впливові клани Китаю направили своїх представників для участі в заході. Не було представників лише двох угруповань. Ніхто не з’явився на святкуванні із групи Бо Сілая і жодного представника клану Цзен Цінхуна. А от для їхнього запеклого ворога Вень Цзябао було відведено на офіційній церемонії гідне місце.

Минулого місяця, 10 січня, у Гонконгу відбулися похорони Жан Жан Шоу, легендарної людини у кінематографі, добре відомої у Китаї. У зв’язку з цим, багато партійних керівників, включаючи й лідера КНР Сі Цзіньпіна, висловили свої співчуття, про що повідомляла китайська преса. Серед них також колишні посадові особи, що мають відносини із Гонконгом.

Але від Цзен Цінхуна, засновника Центральної ініціативної групи у Гонконзі і Макао, який також є головною фігурою внутрішнього органу партії, що відповідає за ці два адміністративних райони Китаю, нічого оприлюднено не було.

Зрештою, все це є поганою для Цзена ознакою.

Читайте також:

Секрети «Сірого кардинала» при владі Китаю (частина 1)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...