• Китайська економіка перебуває на роздоріжжі

  • П'ятниця, 24 січня 2014 року
У минулому році китайська економіка не зробила значного кроку вперед, проте, в 2014-му очікується багато цікавих моментiв.

Сотрудник одного из пекинских банков. Фото: Wang Zhao/AFP/Getty Images

Співробітник одного з пекінських банків. Фото: Wang Zhao / AFP / Getty Images

Зростання ВВП в Китаї сповільнилося, зупинившись на позначці трохи більше ніж 7%. До такого показника прагнули б й інші країни, якби борги місцевих адміністрацій і приватних компаній не росли ще швидше.

У червні експорт спіткав різкий обвал, і він відновився тільки до кінця року. Враховуючи, що зростання від експорту в найближчому майбутньому очікувати не варто, і що частка інвестицій у розмірі 50% від ВВП неминуче створює в економіці «бульбашки», впливові політики в Пекіні змінили тактику, плануючи кілька сміливих, але ризикованих кроків.

Юань


З вересня 2011 року Китай імпортував більше ніж 2200 тонн золота і конфіскував все його внутрішнє виробництво, яке є найбільшим у світі. Водночас, приватна китайська компанія придбала колишній головний офіс JPMorganChase & Co. у Нью-Йорку, який, за чутками, містив найбільше золоте сховище у світі.

Як відомо, золото все ще є основою глобальної грошової системи, тому державі з великими зовнішніми амбіціями вкрай необхідно мати великі золоті резерви, щоб підкріплювати ними національну валюту. Зрозуміло, що це якраз те, що потрібно Китаю, оскільки він уже підписав з різними країнами кілька двосторонніх угод з торгівлі безпосередньо юанем. Тому китайська грошова одиниця тепер зайняла місце євро в якості стандарту для деяких торгових угод.

Режим також проголосив прискорення конвертованості юаня, що означає введення нестійкого курсу цієї нині жорстко контрольованої валюти. Це може статися вже цього року.

Зони вільної торгівлі


Мінливий валютний курс, проте, буде марним, якщо ринки капіталу не можуть поглинати притоки і відтоки іноземної валюти. До теперішнього моменту це також жорстко контролювалося. Проте минулого року найбільше китайське місто Шанхай було визнане першою зоною вільної торгівлі країни, де іноземці можуть купити активи, які не перебувають у списку «чутливих інвестицій». У цьому році таких зон буде ще більше і врешті решт ціла країна буде відкрита для іноземних інвестицій.

Якщо Китаю вдасться успішно ввести коливний курс юаня і відкрити ринки капіталу для інвесторів, це могло б принести необхідну підтримку для «перекособоченої» економіки.

Проте, можна сказати точно, що верховенство закону, оптимізовані регулятивні норми, культура інновацій та зростання, засноване на виробництві, а не на боргах, є факторами, які Китай упускає в своїх реформах.

Валентин Шмідт, Велика Епоха

Читайте також:

Відомий китайський експерт передрікає крах економіки Китаю

Підписатися:

Коментарі