• Борги місцевих адміністрацій Китаю майже перевищили доходи від податків

  • Понеділок, 1 квітня 2013 року

Нинішня сума заборгованості місцевих органів влади становить близько 11 трлн юанів ($1,77 трлн), що майже дорівнює податковим надходженням країни за 2012 рік. Про це заявив новий міністр фінансів КНР Лоу Цзівей під час форуму розвитку Китаю наприкінці березня.

Лоу Цзівей зізнався, що на Китай тиснуть великі видатки, і сказав, що влада обіцяє оптимізувати бюджет. Водночас він нічого не сказав про підвищення податків. Однак, як повідомили китайські ЗМІ, міністерство фінансів та державна податкова адміністрація запропонували законопроект, в разі прийняття якого збільшиться податок на продаж предметів розкоші і деяких товарів, що не належать до предметів розкоші, на продукти енергоємного виробництва, а також на товари, які спричиняють забруднення навколишнього середовища.

Лоу Цзівей також сказав, що міністерство фінансів розслідує борги місцевих органів влади, спираючись на статистичну інформацію Ревізійного управління. 11 трлн юанів заборгованості розділять на три категорії: явні, неявні і прямі борги, а потім проаналізують потенційні ризики. Таким чином можуть бути впроваджені відповідні заходи, щоб приборкати збільшення боргів місцевих адміністрацій, яке вже стало небезпечною тенденцією.

Звіт «Результати аудиту боргів органів місцевої влади», який опублікувало Ревізійне управління, показує, що на кінець 2013 року борги місцевих органів влади будуть становить 53%. Це вважається чіткою ознакою того, що впродовж цього року боргова криза місцевих органів влади КНР стане очевиднішою, про що в 2012 році писала провідна китайська ділова газета 21st Century Business Herald.

Які можливі наслідки такого величезного боргу? За даними державної податкової адміністрації, у 2012 році податкові надходження Китаю були трохи більшими за 11 трлн юанів. А це означає, що потенційно потрібно витратити податкові надходження за весь рік, щоб компенсувати борги органів місцевої влади.

Економіст Ларі Лан під час форуму економічного розвитку КНР 2013 року заявив, що з квітня 2012 року багато місцевих органів влади, зокрема провінцій Юньнань, Сичуань та міста Шанхая перебувають у стані дефолту через свої борги. Такого роду боргова криза може призвести до банківської кризи і надалі до ще більш масштабної фінансової кризи у країні.

Головний редактор журналу «Діловий Китай» (China Affairs) У Фань, розповів Великій Епосі, що вірогідність повномасштабної фінансової кризи в Китаї збільшується. За словами пана У багато місцевих адміністрацій не в змозі сплатити основний борг, не кажучи про відсотки. Деякі з них навіть не можуть зібрати податки. У такому разі місцеві органи влади застосовують тактику здирництва, забираючи гроші у громадськості. А центральний уряд, між тим, розширює кредити, які тільки погіршують проблему, як сказав пан У.

Гао Цзитань, Велика Епоха

Читайте також:

Економісти: Боргова криза Китаю сягнула загрозливих розмірів

Підписатися:

Коментарі