• Економісти: Боргова криза Китаю сягнула загрозливих розмірів

  • П'ятниця, 29 березня 2013 року

Протягом багатьох років економісти знають, що Китай сидить на борговій пороховій бочці. Відомий гонконгський економіст Ларрі Лан недавно пролив ще більше світла на цю проблему, заявивши, що ґніт уже запалений , а коли «бабахне» — це тільки питання часу.

На економічному саміті, який пройшов 16 березня в Китаї, Лан зазначив, що криза банківської системи вже почалася, і що незабаром це призведе до повномасштабної економічної рецесії.

Лан висловлював таку точку зору ще в листопаді минулого року, сказавши, що криза банківської системи — одна з головних небезпек, що стоять перед економікою Китаю, поряд з надлишковими виробничими потужностями і інфляцією, повідомляє Lanzhou Morning Post.

На недавньому саміті Лан заявив, що нинішня криза банківської системи в Китаї проявилася тоді, коли 1 червня 2012 року різко впав курс акцій Банку комунікацій нижче балансової вартості.

Причиною банківської кризи в цілому послужило те, що місцева влада оголосила дефолт по боргах по всій країні. Це почало відбуватися з квітня минулого року в Шанхаї, провінціях Сичуань і Юньнань.

В останні роки з банківською системою Китаю сталося багато проблем. У десяти великих банків курс акцій впав нижче балансової вартості, ще п'ять впритул наблизилися до цього, сказав Лан, додавши, що ні в якій іншій країні не відбувалося нічого подібного.

У той час як звичайні банки загрузли в боргах, тіньова банківська система, що включає в себе приватні, корпоративні кредити і нелегальні фінансові операції, теж перебуває в біді, зазначив Лан.

«Тіньовій банківській системі надають перевагу багато місцевих підприємств, компанії нерухомості і виробники, їй належить частина ринку позик, яка оцінюється в 30 трлн юанів ($4,8 трлн)», — говорить Лан.

Внаслідок державної монополії на банківську систему, приватні компанії не завжди можуть отримати від банків кредити, тому звертаються до послуг тіньового сектора, який деколи дає в борг під дуже великі відсотки.

Лан передбачив, що в тіньовій банківській системі незабаром накопичиться надто багато боргів і це переросте в «іншу жахливу фінансову кризу для Китаю». У жовтні 2012 року, коли главою Банку Китаю був Сяо Ган, його адміністрація також визнала, що тіньова банківська система створює «величезні ризики у банківській та фінансовій сферах країни».

Майже одночасно з появою прогнозів Лана подібні повідомлення надійшли від фінансових компаній Nomura Holdings Inc і JP Morgan. Обидві організації попередили інвесторів про майбутню фінансову кризу в Китаї.

Компанія Nomura заявила, що в китайській економіці спостерігаються ті ж тривожні симптоми, що викликали фінансову кризу 2008 року, як повідомило аналітичне агентство ділових новин CNBC.

JP Morgan знизила статус Китаю до рівня «нижче середнього», посилаючись на уповільнення економічного зростання та інфляцію.

«Величезна кількість грошей застрягла на ринку нерухомості, і деякі місцеві фінансові організації взяли великі суми грошей у державних банках», — сказав в інтерв'ю Радіо «Голос надії» (Sound of Hope) Френк Сє, професор бізнес-школи при університеті Південної Кароліни в місті Айкен, США. «Зараз, коли у місцевих органів влади значно впали доходи від продажу землі, вони не в змозі погашати свої борги. Банківські кредити в кінцевому підсумку стануть безнадійними», — сказав він.

Професор Сє додав, що криза банківської заборгованості викликає падіння акцій банків до рівня нижче вартості їх активів. «По суті, банки вже є неплатоспроможними, — сказав пан Сє. — Іншими словами, багато китайських банків перебувають у небезпечному становищі і наближаються до банкрутства».

Банківська криза сильно вплине на Китай, і навіть більшою мірою, ніж на розвинені демократичні країни, сказав Сє, додавши, що у комуністичної влади не буде легкого шляху.

Безпосереднім наслідком банкрутства, як сказав він, буде те, що люди не зможуть отримати назад свої вклади.

«Якщо режим використає силу, щоб не дати людям можливості повернути свої гроші, китайський народ, швидше за все, чинитиме опір» і, можливо, навіть скине режим, сказав він. З іншого боку, якщо Пекін спробує друкувати гроші для вирішення цієї проблеми, «він підсилить інфляцію, яка і так вже достатньо висока». Це призведе до подальшого загострення економічних негараздів і може спровокувати громадянські заворушення, вважає економіст.

Гао Цзитань

Читайте також:

Фальшиві іноземні інвестиції штовхають китайську економіку у прірву

Підписатися:

Коментарі