• Трудові табори в Китаї хочуть реформувати

  • Четвер, 28 березня 2013 року

китайський режим

Новий китайський прем'єр Лі Кецян відповідає на запитання під час своєї першої прес-конференції після закриття сесії Всекитайських зборів народних представників. Будинок народних зібрань, Пекін, 17 березня 2013 року. Фото: Mark Ralston/AFP/Getty Images

Яким саме чином і коли реформують горезвісну систему таборів примусової праці в Китаї, буде повідомлено пізніше в цьому році. Про це заявив під час своєї першої прес-конференції новий прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян.

Інші партійні чиновники високого рівня нещодавно зробили схожі заяви. Зокрема, про те, що цю систему буде скасовано, сказав 7 січня новопризначений голова служби безпеки Мен Цзяньчжу.

Кілька інших посадових осіб також зробили аналогічні заяви на нещодавньому щорічному з’їзді в Пекіні Всекитайських зборів народних представників (китайський парламент) та з’їзді Народної політико-консультативної ради Китаю.

9 березня Лан Шен, заступник директора Законодавчої комісії Постійного комітету Всекитайських зборів народних представників, сказав на прес-конференції, що «відповідні структури постійно і активно підштовхують до здійснення реформ системи трудових таборів... Незабаром можна буде побачити результати», — повідомило державне ЗМІ China News Service.

«Настав час покласти край системі примусової праці», — сказав Чень Цзіпін, колишній співробітник Політико-юридичної комісії (ПЮК), який зараз займає іншу посаду, пов’язану з попередньою.

Державний рупор, агентство новин Сіньхуа, повідомив, що під час прес-конференції 17 березня Лі Кецян пообіцяв здійснити комплексні реформи. «Якою б глибокою не була вода, ми пройдемо через неї, тому що іншого шляху в нас немає», — цитувалися його слова.

Одна провінція вже заявила про свої власні реформи. Голова ПЮК у провінції Юньнань 5 лютого сказав, що його установа припинить відправляти людей до трудових таборів за такими звинуваченнями, як «загроза національній безпеці», «заклики до заворушення через подання скарг» та «паплюження іміджу чиновників». Однак люди, які вже засуджені, залишаються у трудових таборах.

Незалежний коментатор, який спеціалізується на китайських політичних справах, Ши Цзаншань, уважає, що рух, започаткований Лі Кецяном та іншими посадовцями під керівництвом нового партійного лідера Сі Цзіньпіна, є частиною боротьби за владу між Сі Цзіньпіном та старою гвардією — Цзян Цземінєм і Чжоу Юнканом. Чжоу, прихильник колишнього лідера партії Цзяна, був головою ПЮК з 2007 до 2012 року.

Приблизно десять років ПЮК перебувала під контролем Цзян Цземіня. Спочатку цю структуру очолював його прибічник Ло Гань, а потім — Чжоу Юнкан. За часів Чжоу агентство значно розширило свої повноваження, посилило використання таборів примусової праці: туди запроторили сотні тисяч людей. У той час це агентство націлювалося на конкретну групу населення — послідовників духовної практики Фалуньгун.

6 лютого пекінський правозахисник, юрист Пу Чжицян відкрито засудив Чжоу Юнкана на кількох мікроблогах Weibo (китайський аналог Twitter). Пу сказав, що Чжоу є «зрадником», який «приніс країні величезне лихо».

В інтерв'ю телеканалу NTD Пу також сказав, що методи Чжоу для «забезпечення стабільності» скоріше є основною причиною соціальної нестабільності в Китаї. Він зробив припущення, що систему примусової праці буде скасовано після щорічних «двох зустрічей» керівників режиму, які щойно закінчилися.

Пана Пу не переслідували після таких зауважень, як можна було б очікувати раніше.

Ши Цзаншань бачить загальну картину так: «Боротьба за владу між Сі Цзіньпіном і Цзян Цземінєм загострилася».

Рона Жуй, Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...