ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китайська провінція більше не надсилатиме в’язнів до трудових таборів

Велика Епоха
Китайська провінція Юньнань більше не виноситиме вироки, відповідно до яких людей відправляють до трудових таборів, повідомили державні ЗМІ. Це оголошення є частиною стратегії згортання установ, навколо яких точилися суперечки, і де часто відбувалися зловживання. Як зазначило нове партійне керівництво, трудові табори ліквідують або реформують.

5 лютого голова Політико-юридичної комісії провінції Юньнань Мен Сутьє повідомив, що в цьому регіоні більше не будуть використовувати примусову працю як покарання. Фото: AFP/Getty Images
5 лютого голова Політико-юридичної комісії провінції Юньнань Мен Сутьє повідомив, що в цьому регіоні більше не будуть використовувати примусову працю як покарання. Фото: AFP/Getty Images
5 лютого на зустрічі керівників підрозділів Політико-юридичної комісії (ПЮК*) голова цієї структури у провінції Юньнань Мен Сутьє заявив, що треба негайно припинити відправляти людей на перевиховання до трудових таборів на таких підставах, як «загроза національній безпеці», «загроза заворушень від скарг громадян» і «паплюження іміджу чиновників» компартії. Про це 6 лютого повідомив рупор компартії, агентство новин Сіньхуа.

* ПЮК — структура, що контролює всі служби безпеки.

Мен сказав, що відправляти людей до трудових таборів з інших причин також більше не будуть, і всі справи будуть вирішувати відповідно до закону.

Він також додав, що люди, які зараз перебувають у трудових таборах, повинні залишатися там до закінчення їх строку.

Ця новина викликала бурхливі обговорення в китайському інтернеті. Багато китайців цікавились питанням про в'язнів, які зараз перебувають у трудових таборах.

Юньнань — це перша провінція, де передбачається ліквідувати трудові табори, з того часу коли новий голова ПЮК Мен Цзяньчжу 7 січня заявив про рішення китайського режиму відмінити в цьому році систему перевиховання через примусову працю.

Провінція Гуандун, яка межує з Гонконгом, швидше за все, стане наступним першопрохідцем у цьому питанні. Голова Міністерства юстиції у провінції Гуандун Янь Чжичань, 28 січня повідомив, що у провінції Гуандун розпочато підготовку до ліквідації системи перевиховання через працю і у березні цього року її ліквідують після затвердження плану реформ у Постійному комітеті Всекитайських зборів народних представників.

У провінції Юньнань передчасний розгляд цього питання виглядає як спроба провінційного голови партії Цінь Гуанжуна прислужитися новому партійному лідеру КНР Сі Цзіньпіну. Цінь просувався службовими сходами у Молодіжній лізі, яка є основою влади колишнього лідера партії Ху Цзіньтао, який зараз також підтримує Сі Цзіньпіна. Однак у минулому Цінь мав тісні стосунки з колишнім членом політбюро Бо Сілаєм, ворогом Сі Цзіньпіна.

За даними Міністерств юстиції КНР на жовтень 2012 року, у трудових таборах перебуває 60 тис. в'язнів. Незалежні експерти, що перебувають за межами Китаю, вказують, що кількість в'язнів становить від сотень тисяч до мільйонів чоловік.

Коментатор новин і оглядач Чжен Гунсьє сказав, що скасування системи примусової праці в Китаї могло б бути значною і реальною реформою, «але це залежить від сміливості і рішучості Сі Цзіньпіна».

«Серйозною перешкодою може бути фракція колишнього голови партії Цзян Цземіня та їхня політики переслідування Фалуньгун», — сказав Чжен.

У 2009 році Державний департамент США заявив: «За оцінками деяких іноземних спостерігачів, з 250 тис. офіційно зареєстрованих в'язнів трудових таборів більша частина — це послідовники Фалуньгун. Але за інформацією закордонних послідовників Фалуньгун ця цифра набагато більша».

Як зазначає Інформаційний центр Фалунь Дафа, реформа системи примусової праці «почала процвітати з початком переслідування Фалуньгун». Виконавчий директор цього центру Леві Броуде (Levi Browde) повідомив у прес-релізі: «Сотні тисяч людей перебувають у цих установах. Ми отримали повідомлення, що більше половини в'язнів — це послідовники Фалуньгун».

Ця система є зручним засобом переслідування Фалуньгун. Решта людей у ній — жертви, які потрапили туди без судового розгляду. Тортури і побиття відбуваються там регулярно, згідно з повідомленнями, що з’являються на різних джерелах.

Гонконгських журнал Chengming Magazine у листопаді 2012 року писав, що Ху Цзіньтао і колишній прем'єр Вень Цзябао хотіли скасувати систему примусової праці ще до того, як вони полишили свої пости. Однак чиновники ПЮК виступали проти цього, навзамін вони запропонували політичні реформи.

Повідомлення в журналі Chengming також попереджають, що боротьба за скасування системи примусової праці може викликати новий раунд боротьби за партійну владу. Журнал також застерігав, що якщо не скасувати трудові табори, то це може викликати нові хвилі протестів.

Мішель Юй, Велика Епоха