• Нове керівництво Китаю натякає на реформи

  • Вівторок, 25 грудня 2012 року
У перший місяць після того, як Сі Цзіньпін став генеральним секретарем компартії, всі погляди громадськості спрямовані на його перші кроки як лідера країни. Однак набагато менш помітні події у сфері підтримання громадської безпеки в Китаї свідчать про те, що в цій державі вже відбулися помітні зміни.

Пропозиція Сі «поліпшити стиль роботи і налагодити тісні зв'язки з масами», оголошена 14 грудня, звичайно ж, є цікавою, але тільки для тих, хто перебуває в адміністрації Комуністичної партії Китаю. А ось раптове масове звільнення подавачів скарг із пекінського Центру затримання для подавачів скарг * на початку грудня і деякі суворі вироки в судах Пекіна для тих, хто цих самих подавачів скарг туди саджав, — свідоцтво того, що Сі Цзіньпін робить перші кроки, щоб встановити більш тісні зв'язки з китайським народом.

* Існування цієї установи, також відомої як «чорної в'язниці», порушує китайські закони

Деякі спостерігачі вбачають у цьому ослаблення влади Політико-юридичної комісії (ПЮК), найбільш впливового органу в Китаї, відповідального за підтримання громадської безпеки. Принаймні, таке припущення дає привід зробити те, що в деяких випадках в останній час ПЮК відступила від репресивних методів.

Десять чоловік із провінції Хенань, що займалися перехопленням подавачів скарг — найчастіше незадоволених місцевими чиновниками, — звинувачені Пекінським чаоянським народним судом у незаконних затриманнях, повідомило 2 грудня видання Beijing Youth Daily. 10 «перехоплювачів», як повідомляється, були засуджені до термінів від декількох місяців до півтора років. Десять потерпілих подавачів скарг були присутні на судовому процесі.

Хоча й англомовна версія China Daily, і офіційний мікроблог Женьмінь Жибао заявили, що повідомлене Beijing Youth Daily не відповідає дійсності, Пекінський міський народний суд вищої інстанції не став заперечувати, що подія мала місце, а лише відповів, що вердикт ще не винесено.

Два дні потому, 4 грудня, шанхайське видання Oriental Morning Post роздобуло екземпляр обвинувального акта проти Ван Гаовея і шістьох інших хенаньських «перехоплювачів» подавачів скарг. Згідно з цим актом, складеним Пекінською чаоянською народною прокуратурою, Вана заарештували за взяття під варту подавачів скарг. 17 травня Пекінське бюро громадської безпеки звинуватило його в злочині: незаконному арешті.

Видання Oriental Morning Post також видобуло вирок із Пекінського проміжного народного суду, що описує рішення Чанпінського районного суду щодо угруповання, яке в червні брало участь у перехопленні подавачів скарг. Дев'ятьом причетним до цього людям пред'явили звинувачення в незаконному бізнесі та незаконному утриманні під вартою. Їм винесли вирок строком до двох років.

Ху Цзюнь, власник сайту правозахисної організації, що сам має 17-річний досвід подання скарг, сказав Epoch Weekly, що перехоплення подавачів скарг — справа рук системи ПЮК, якій сприяють місцеві управління правоохоронних органів та громадської безпеки. Деякі місцеві органи влади в Пекіні найняли співробітників держбезпеки, щоб ті укладали подавачів скарг у так звані «чорні в'язниці». За його словами, більш серйозні питання вимагають участі органів національної безпеки.

Тисячі подавачів скарг несподівано звільнили з комплексу «чорної в'язниці» в селищі Цзюцзін району Фентай Пекіна на початку грудня, повідомляє сайт із прав людини 64tianwang.com. У той же час, за іншими оцінками, кількість раптово звільнених варіюється від сотень до тисяч.

Сам же засновник 64 Tianwang, Хуан Ци, повідомив німецькій медіакомпанії Deutsche Welle, що точне число не настільки важливе — головне, що «протягом одного дня судових слухань всі затримані подавачі скарг були звільнені».

19 листопада, за два тижні до події в селищі Цзюцзін, Чунцінський комітет трудового перевиховання анулював вирок 25-річного студента коледжу Жень Цзяньюя і випустив його на волю.

Жень був засуджений до двох років трудового перевиховання за «підбурювання до повалення державної влади» у вересні 2011 року з причини того, що він поділився більш ніж сотнею онлайн-записів з «негативною інформацією». На наступний день після свого звільнення Жень подав на Чунцінський трудовий табір у суд, але його позов був відхилений.

23 листопада головні ЗМІ Китаю повідомили, що вища інстанція Бюро громадської безпеки м. Чжаотун, що в провінції Юньнань, скасувала вердикт нижчої інстанції за 19 листопада про укладення Юньнаньської жінки-селянки Лян Юнлань. Її злочин: під час заходів з усунення наслідків вересневого Ілянського землетрусу у пров. Юньнань вона опустилася на коліна перед прем'єр-міністром Вень Цзябао, що прибув туди з візитом, і розповіла йому про місцеві проблеми з придбання землі. За це місцева міліція утримувала її під вартою протягом семи днів.

На думку коментатора Великої Епохи Лінь Іфена, ці події свідчать про те, що в Китаї верхівка компартії ініціює великомасштабні реформи Політико-юридичної комісії. Однак Хен Хе, інший коментатор видання, вважає, що ці події, можливо, не настільки значні, і їхня важливість переоцінена.

Ци Сяньюй, Велика Епоха

----------------------------------

Китайський режим

Читайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.


Підписатися:

Коментарі