• Прем’єр КНР порівняв себе з поетом, що вчинив самогубство

  • Понеділок, 3 грудня 2012 року
Вень Цзябао, нинішній прем'єр Китаю, повноваження якого офіційно закінчуються в березні наступного року, нещодавно дав, ймовірно, свою останню публічну заяву, в якій попросив китайський народ «забути про нього». Він шкодує, що недостатньо добре виконав свою роль на посаді прем'єра і навів кілька рядків з класичної китайської поеми, намагаючись показати, що він чесна людина.

Вень виступив з промовою на зустрічі китайських ключових бізнесменів незабаром після прибуття в Таїланд. Перед цим він брав участь у Саміті країн Східної Азії, який проходив у Камбоджі. Там він захищав інтереси китайської компартії в територіальній суперечці щодо Південно-китайського моря.

Вень спочатку похвалив економічне зростання Китаю за останні 30 років і додав: «Щоб завоювати повагу світової спільноти, будь-якій державі необхідно не тільки мати розвинену економіку, науку і техніку, але також потрібно вдосконалювати національний характер і підвищувати моральність».

Він використовував стандартні формулювання китайських лідерів про те, що потрібно «розвивати національні правові інститути» і «гарантувати права і свободи громадян».

Вень сказав, що забезпечення цих прав і свобод є умовою для того, щоб Китай продовжував розвиватися і підвищувати національну потужність. Його слова в цьому схожі з позицією багатьох західних економістів, які вважають, що поточна модель економічного зростання Китаю під управлінням державної влади вже доживає свій вік.

«Я завжди відчуваю, що залишилося багато справ, які ще не встиг зробити, і багато чого не зробив добре», — сказав Вень.

Далі він процитував два рядки з відомої поеми «Жалобна пісня» свого улюбленого, як він сказав, поета. Цюй Юань був праведним міністром в період Воюючих держав (343—278 до н.е.), з яким жорстоко обійшлися його сучасники. Він пішов у вигнання, де і написав драматичну поему, а після цього втопився в озері.

Вень процитував кілька рядків: «Але оскільки моє серце дійсно сильно любило чистоту, я готовий померти хоч дев'ять разів без жалю» і «я тільки хочу залишитися непорочним і померти з гідністю. Такий вчинок поважали древні мудреці».

Він додав: «Щоб добитися правди, навіть якщо я помру дев'ять разів, я жалкувати не буду. А щоб довести невинність, навіть якщо хтось вмирає, він повинен зробити це щиро і праведно».

Вень продовжив: «Я вже раніше казав, що служив своїй країні протягом більше 40 років. Сподіваюся, що люди забудуть мене... Але я ніколи не забуду мою батьківщину і мій народ».

Прем'єр-міністра нещодавно звинуватили в тому, що його родина збагатилася після того, як він прийшов до влади.

В китайському інтернет-співтоваристві були різні думки. Деякі говорили, що він зробив все, що міг, але йому перешкодили політичні сили, на які він не міг вплинути. Інші висловлювалися різко і цинічно.

Велика Епоха раніше повідомляла, що Вень Цзябао є ​​прихильником реформ у Китаї. На відміну від своїх колег з Постійного комітету ЦК КПК (вищого органу влади в Китаї) він виступав за те, щоб реабілітувати жертв різанини на площі Тяньаньмень у 1989 році, а також послідовників духовної практики Фалуньгун, яких компартія Китаю репресує з 1999 року донині.

----------------------------------

Китайський режим

Читайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Коментарі