• Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 6

  • П'ятниця, 26 жовтня 2012 року


Си Цзиньпин, предполагаемый следующий лидер компартии Китая, пытался избежать своей участи партийного лидера, но его уговорили остаться старейшины партии, которые опасаются, что враждующие две фракции в компартии Китая не согласятся утвердить на эту роль кого-либо другого. Последующие части серии статей Великой Эпохи о последних событиях в Китае расскажут, почему Си Цзиньпин так поступил.

29 вересня 2012 року віце-президент Китаю Сі Цзіньпін, як виявилося, не хоче бути наступним лідером Китаю. В кінці серпня і на початку вересня напередодні 18-го партійного з'їзду він намагався відмовитися від високої посади. Фото: Feng Li/Getty Images

Сі Цзіньпін, передбачуваний наступний лідер компартії Китаю, намагався уникнути своєї долі партійного лідера, але його умовили залишитися старійшини партії, які побоюються, що ворогуючі дві фракції в компартії Китаю не погодяться затвердити на цю роль когось іншого. Що було далі, читайте в цій статті.

Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 1

Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 2


Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 3


Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 4


Ексклюзив: Чому Бо Сілая вигнали, а Сі Цзіньпін пропав. Частина 5

Удар у відповідь

29 серпня літак рейсу CA981 авіакомпанії Air China, який уже 7 годин перебував у повітрі на шляху в Нью-Йорк, повернули назад у Пекін.

З надійних джерел Великій Епосі стало відомо, що шпигунку на ім'я Дін, яка працювала на Об'єднаний фронт, заарештували, як тільки літак приземлився в Пекіні. Ху Цзіньтао особисто віддав наказ повернути літак.

1 вересня компартія Китаю оголосила відразу три суттєві кадрові зміни. Таке трапляється вкрай рідко.

Ду Цінліня, ставленика Цзян Цземіня, раптово зняли з посади директора Об'єднаного фронту — організації, яка була останнім оплотом фракції Цзяна. Замість нього призначили Лін Цзіхуа, який керував процесом усунення спільників Бо Сілая. Лін відданий фракції Ху Цзіньтао, Молодіжній лізі компартії, і вважається, що він у добрих відносинах з Сі Ціньпіном. Лін проявив себе з кращого боку на посаді керівника Генерального штабу компартії Китаю.

5 вересня агентство новин «Сіньхуа» повідомило, що колишнього помічника Бо Сілая Ван Ліцзюня, який і спровокував нинішню кризу в верхівці компартії, будуть судити.

5 вересня Ху Цзіньтао також заборонив главі Гонконгу Лян Чженьіну, який пов'язаний з фракцією Цзян Цземіня, відправитися в Росію для участі в саміті АТЕС (Азіатсько-Тихоокеанське економічне співробітництво). Це представило нового керівника Гонконгу в невигідному світлі в очах світової спільноти і показало, як чиновники компартії не довіряють Ляну. З цієї події жителі Гонконгу також побачили, що Лян не слідував вказівкам Ху і Веня.

Під впливом лідера партії Ху Цзіньтао 9 вересня Лян уже оголосив про скасування програми національної освіти в Гонконзі.

Тим не менш, дії фракції Цзяна загнали Сі Цзіньпіна і його прихильників у кут.

Сі ясно розумів, що якщо ситуація і далі так розвиватиметься, то його будуть засуджувати як партійні чиновники, так і звичайні китайці. Оскільки вже не було куди відступати, Ху Цзіньтао і Сі Цзіньпін об'єдналися для спільної атаки.

Спина Сі Цзіньпіна

В той час, як Ху Цзіньтао і Сі Цзіньпін почали завдавати удари у відповідь по фракції Цзяна, Сі сказав, що не хоче бути лідером компартії.

На засіданні політбюро компартії в кінці серпня Сі сказав, що у нього є тільки бажання стати членом Центрального комітету компартії і брати участь у згуртуванні й розвитку самої партії. Ця заява шокувала всіх партійців у Чжуннаньхай [китайський «Білий дім» — прим.ред.] і всіх, хто про це дізнався.

4 вересня Сі скасував зустріч з держсекретарем США Гіларі Клінтон і зник з очей. Весь світ почав гадати, що б це означало.

Сі Цзіньпіна спочатку вибрали, тому що він влаштовував обидві сторони. Не було нікого іншого, хто міг би його замінити, і якби він відмовився, обидві фракції вважали, що в такому випадку компартія негайно зазнала б краху.

Партійні старійшини спробували владнати цю справу. Цяо Ши, Лі Жуйхуай, Чжу Жунцзі і дуже впливова сім'я клану Йе Сюаньніна — всі одноголосно висловили свою підтримку Сі.

За 14 днів, поки Сі не з'являвся на публіці, було досягнуто нову угоду всередині партії: 18 з'їзд партії відбудеться 8 листопада; політичне життя Бо Сілая закінчилося; партія буде систематично усувати пережитки Великої культурної революції і поступово відмовиться від ідеології Мао Цзедуна, марксизму-ленінізму тощо.

19 вересня Тун Чихуа, колишній глава уряду Гонконгу, несподівано дав інтерв'ю CNN.

Тун сказав, що Сі Цзіньпін під час плавання пошкодив спину, тому він і зник на два тижні. Крім того, Тун попутно натякнув, що Сі неодмінно стане наступним партійним лідером.

Тінь Бо Сілая

Після того, як колишній заступник Бо Сілая, начальник поліції Ван Ліцзюнь втік в консульство США в Ченду 6 лютого, у лідерів компартії залишилося не так багато варіантів, як вчинити.

Викриття страшних злочинів, які вчинила фракція Цзян Цземіня, настільки дискредитувало б партію в очах китайців, що вона втратила б легітимність.

Якщо ж не викрити ці злочини, то партія ще зможе управляти країною. Члени фракції Цзяна розуміють, що якщо вони втратять владу, то їх можуть притягнути до відповідальності. І все що вони можуть робити — це намагатися всіма силами утримувати владу.

Однак, якщо дозволити фракції Цзяна керувати країною й надалі, ніяких надій на реформи у Китаю не буде. У той же час відсутність реформ і народний гнів, який наростає кожен день, все одно приведуть партію до втрати влади. За даними дослідника з Китайської академії соціальних наук Цзяна Жуня, починаючи з 2007 року в Китаї щороку відбувається понад 90 тисяч великих народних акцій протесту, при цьому їх число з кожним роком збільшується.

На зустрічі в готелі Цзінсі в травні Ху Цзіньтао говорив з натяком: фракцію Цзяна пробачать взамін на припинення боротьби між двома фракціями і початок впровадження політичних реформ.

Але літо 2012-го показало, що фракція Цзяна все ще намагається боротися за владу і загрожує Ху Цзіньтао і Сі Цзіньпіну.

За перші два тижні вересня, після того як Сі спробував відмовитися від своєї долі, партія вирішила просунути справу опального Бо Сілая. Партійні чиновники знову були стурбовані, як знайти можливість, щоб врятувати партію.

Реакція на повідомлення агентства «Сіньхуа» від 28 вересня про те, що Бо в основному судитимуть за корупцію, показало, наскільки неспроможна нова угода партійців.

Глави провінцій і чиновники на місцях вже не показували «завзятої підтримки Центральному комітету компартії», як це було 15 березня, коли Бо позбавили посади голови компартії мегаполісу Чунцина.

Злочини, за які судять Бо, поширені серед чиновників компартії. Багатьох можна було б засудити так само, як і Бо. Крім того, викриття в корупції не може саме по собі закінчити політичну кар'єру Бо Сілая. У такому випадку йому б дозволили ще повернутися, після того як він відбув би покарання. Але в офіційному вироку так і не вказали, що він причетний до насильницького вилучення життєво важливих органів у в'язнів совісті.

У той же час судити Бо без усунення фракції, яка його підтримує, створює передумови в майбутньому для того, що Ху Цзіньтао, Вень Цзябао і Сі Цзіньпіна можуть заради помсти засудити за «незаконний процес» у справі Бо.

Якщо після 18-го з'їзду партії Сі Цзіньпін все ще буде демонструвати слабкість і не зможе позбутися своїх політичних опонентів, місцеві чиновники, щоб захистити себе, можуть не висловити йому вірності.

Точно так, як члени фракції Цзяна змушені, виходячи з їхньої логіки, триматися за владу заради того, щоб вижити, так і Сі Цзіньпін, якщо хоче залишитися при владі, повинен притягнути фракцію Цзяна до відповідальності за їхні злочини.

---------------------------------- 

Китайський режим

Читайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...