• Новий китайський лідер Сі Цзіньпін, можливо, стане реформатором компартії

  • П'ятниця, 21 вересня 2012 року

Незважаючи на те, що Сі Цзіньпін, передбачуваний наступний лідер китайського режиму, не з'являвся на публіці протягом двох тижнів, є ознаки того, що, коли цієї осені він стане на чолі Комуністичної партії Китаю (КПК), то почне вводити політичні та економічні реформи в країні. І, можливо, дуже енергійно.

Аналітики, які проаналізували висловлювання Сі Цзіньпіна і статті, написані від його імені, кажуть, що Сі напрочуд сміливо говорить про напрямки та ідеї реформаторської політики навіть ще до свого вступу на посаду [генерального секретаря компартії].

Ден Юйвень, помічник редактора газети Study Times, пов'язаної з партійною школою при ЦК КПК, опублікував статтю з трьох частин із заголовком «Політична спадщина Ху і Веня» у відносно ліберальному фінансовому журналі Caijing за 2 вересня.

Сі Цзіньпін є директором Партійної школи, яка випускає Study Times.

Хоча перша стаття перераховувала деякі досягнення Ху Цзіньтао і Вень Цзябао, але друга і третя містила різку критику і вказувала на 10 головних проблем китайського суспільства. Стаття була пізніше вилучена із сайту Caijing.

За словами Дена, хоча Ху і Вень зробили певний внесок, «десятирічне перебування у владі створило більше проблем, ніж досягнень». Проблеми включають у себе нездатність привести у відповідність економічну структуру і відсутність прогресу в політичній реформі і демократизації.

Стаття також висловлювала надію Дена на Сі Цзіньпіна. «Вирішення всіх цих проблем — врешті решт, у політичній реформі і в її глибині. Тому лідери повинні володіти мужністю зробити перший крок до того, щоб домогтися політичної реформи і демократизації», — сказав Ден.

«Кінець однієї епохи є початком наступної... Те, як наступник зможе вирішити проблеми, вплине на програму мирного розвитку Китаю і на те, наскільки швидко Китай буде відроджуватися або перестане відроджуватися. Тому ми зобов'язані передчувати переломний момент», — додав Ден.

Стаття на Boxun, дисидентському китайськомовному сайті за межами Китаю, відзначає, що Study Times раніше опублікувала багато статей на тему реформ, і деякі з них могли висловлювати точку зору Сі Цзіньпіна.

Ден також є коментатором і ведучим рубрики у Phoenix News Media. Його аналіз зосереджений на реформах та соціальній трансформації в Китаї.

У статті, опублікованій в Phoenix News Media за 25 березня 2011 року, Ден написав, що партія повинна відчувати терміновість щодо політичної реформи, а не «ховати голову в пісок»; мета політичної реформи полягає в започаткуванні свободи і демократії, зазначив він.

Безпрецедентні проблеми

Як повідомило агентство Рейтер 7 вересня, за останні шість тижнів Сі Цзіньпін зустрічався з відомим реформатором Ху Депіном, сином колишнього партійного лідера Ху Яобана.

Агентство Рейтер у цій статті вторить Ден Юйвеню.

«Проблеми, які Китай накопичив, безпрецедентні», — говорить одне з джерел Рейтер, перефразувавши офіційні зауваження Сі Цзіньпіна, які обговорювалися серед колишніх китайських чиновників.

«Нам потрібно домагатися прогресу і змін, в той же час залишатися в стабільному положенні», — процитували Сі Цзіньпіна в одному повідомленні.

На закритому засіданні Сі також закликав своїх прихильників проявляти терпіння і утримуватися від радикальних змін, говориться у ще одному повідомленні Рейтер із посиланням на джерело. Але він натякнув, що поступові політичні реформи, що обмежують комуністичну владу, можуть відбутися пізніше, вказано з посиланням на джерело.

«Ми повинні високо тримати прапор реформ, у тому числі і реформ політичної системи», — перефразував джерело слова Сі. — Сі Цзіньпін сказав, що люди втомилися від безлічі розмов, не підкріплених діями, тому він буде уникати голослівних обіцянок».

Немає іншого виходу

Деякі китайські експерти зазначили, що вони сумніваються в тому, що Сі Цзіньпін може зробити подібні заяви в такий чутливе час.

Тим не менш, Sun Affairs, медіа-компанія з Гонконгу, підтвердила, що Сі і Ху Депін дійсно обговорювали політичні реформи. Тому з наближенням 18-го з'їзду компартії Китаю політичні реформи можуть відбутися раніше, ніж їх очікують люди. І економічні реформи також можуть впроваджуватися прискореними темпами.

Керівник Sun Affairs Чен Пін, який є добрим другом Ху Депіна, підтвердив інформацію Deutsche Welle про те, що Сі і Ху зустрічалися. Він сказав, що вірить у те, що Сі буде наполегливо проводити реформи, коли прийде до влади.

«Без реформ у Китаю не буде надії, та й у Сі Цзіньпіна теж», — сказав Чен в інтерв'ю Deutsche Welle.

Як повідомляє Голос Америки, багато людей в оточенні Сі Цзіньпіна реформатори. Незалежний пекінський фахівець із політичних реформ Чжоу До, який має близькі контакти з партійними чиновниками-реформаторами, в інтерв'ю Голосу Америки сказав, що повідомлення агентства Рейтер повністю відображають стиль Сі Цзіньпіна.

Як сказав Чжоу, походження Сі і його досвід дозволяють йому спілкуватися з критично налаштованими людьми.

«Він зустрічався з деякими із моїх друзів, — сказав Чжоу. — Він прислухається до думки інших людей із найрізноманітніших груп... це політична риса Сі».

«Сі підтримує зв'язок із дітьми інших колишніх партійних лідерів, у тому числі і з Ху Депіном. Він має таке ж походження і говорить на одній і тій же мові», — додав Чжоу.

Тим не менш, відкрито вести розмову про політичні реформи для Сі буде не дуже зручно, повідомляє політичний оглядач Вень Чжао з телекомпанії NTDTV.

«Противники Сі можуть використовувати це як привід, щоб обмовити його як людину з небезпечними мотивами, подібного Горбачову, тим самим переконуючи більше прихильників жорсткої влади виступити проти нього».

Вень Чжао також не оптимістичний щодо перспективності реформ Сі. «Насправді в Китаї політика і економіка перебувають під контролем зацікавлених груп. Будь-які суттєві реформи спричинять за собою великі ризики», — говорить він.

Сі Цзіньпін такий, який він є сьогодні, тому він і був визнаний різними фракціями. Невже він наважиться на такий великий ризик заради реформ? Це викликає сумніви», — вважає екпертів.

«Важливо також виграти час. Він буде використовувати політичні реформи, щоб послабити соціальні проблеми перш, ніж вони пройдуть вибуховою хвилею по всьому Китаю... Чи буде реформа прогресувати швидше, ніж будуть наростати соціальні проблеми? Я думаю, навряд чи», — сказав Вень Чжао.

Джейн Лін, Велика Епоха

---------------------------------- 

Китайський режим

Читайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...