• Чому Китай перерозподілив так багато генералів

  • Середа, 29 серпня 2012 року
Китайський охоронець закриває завісу незадовго до початку зустрічі у Великому народному залі Пекіна 9 квітня 2012 року. У Китаї сталася не зовсім прозора, як вважають спостерігачі, перестановка кадрів серед великого числа вищих військових начальників. Фото: Liu Jin/AFP/Getty Images

Китайський охоронець закриває завісу незадовго до початку зустрічі у Великому народному залі Пекіна 9 квітня 2012 року. У Китаї сталася не зовсім прозора, як вважають спостерігачі, перестановка кадрів серед великого числа вищих військових начальників.

Фото: Liu Jin/AFP/Getty Images

Військові сили Китаю перерозподілили величезне число вищих військових начальників. Також із постів прибрали більшість прихильників Бо Сілая — нині опального чиновника, якого фракція «кривавих рук» планувала зробити наступним лідером партії. Протягом лише одного місяця перерозподіл отримали 14 генералів на рівні Військових регіонів Китаю.
 
Згідно з кількома статтями, опублікованими в китайській щоденній газеті Southern Metropolis Daily, починаючи з липня військове начальство Китаю перерозподілило велику кількість генералів військово-морського флоту, аерофлоту, військових регіонів Ланьчжоу, Гуанчжоу і Ченду, Гонконгського гарнізону, Департаменту генеральної логістики та воєнізованої поліції. У флотах Південно-Китайського Моря і Північного моря також змінилися начальники. Це найбільше «перетасовування» кадрів у вищому військовому керівництві Китаю з часів 4 червня 1989 року, коли відбулося масове придушення студентів на площі Тяньаньмень у Пекіні.
 
Найприкметніші чищення відбулися у військових регіонах Ланьчжоу і Ченду. Більшість генералів, які підтримували Бо Сілая і колишнього китайського лідера Цзян Цземіня, були зміщені зі своїх постів, оскільки їх підозрюють у причетності до державного перевороту, який планували Бо Сілай і Чжоу Юнкан — обидва члени фракції Цзян Цземіня, що також називають фракцією «кривавих рук». Всіх трьох об'єднував план захопити вищу владу компартії з тією метою, щоб прикрити злочини, які вони скоїли по відношенню до послідовників Фалуньгун, китайської духовної практики, згідно з інформацією джерел Великої Епохи і аналізу експертів.
 
 
Однак, зі слів одного високопоставленого пекінського чиновника, Ху Цзіньтао, щоб залишитися главою Центральної військової комісії компартії (ЦВК) і зберігати владу після здачі свого партійного крісла, не хоче наживати собі занадто багато ворогів. Ху використовує «м'який підхід» по відношенню до Бо і Чжоу, щоб залишити їх прихильникам «шлях до відступу» і спробувати мінімізувати вплив політичного цунамі, який викликала ця парочка, як сказав цей чиновник журналу New Epoch на умовах анонімності.
 
Згідно з повідомленнями в ЗМІ, двоє віце-керівників і 8 членів ЦВК підписали петицію з проханням до Ху Цзіньтао залишитися очільником цієї установи. Очевидно, звичка Ху йти на компроміс відплатилася йому стократ. Високопоставлені чиновники, залучені в змову Бо Сілая і Чжоу Юнкана, вже змінили свою позицію, а Бо і Чжоу втратили свій вплив, навіть незважаючи на те, що Чжоу ще формально зберігає свою колишню посаду в партії (глави Політико-юридичної комісії, яка відає практично всіма силовими відомствами в країні).
 
 

Послабити Політико-юридичну комісію

 
Недавнє офіційне повідомлення ще раз підтвердило, що Ху і Вень використовують метод «зовні красиво, всередині — жорстко» по відношенню до Чжоу. Згідно з пропартійним виданням Сіньхуа, з початку серпня глави поліції на рівні провінцій і автономних регіонів будуть замінені чиновниками з інших провінцій. Це ще одна велика ініціатива, яка послідувала після того, як з 26 по 31 липня відбувся масовий перерозподіл «в цілях навчання» начальників поліції більш ніж у 1400 містах і округах. Такий захід також мав на меті послабити вплив і реструктурувати Політико-юридичну комісію, яку експерти з її нинішніми функціями порівнюють із нацистським Гестапо.
 
Крім того, в місцевих партійних комітетах на початку липня призначили перевибори. Тоді вибрали 23 нових секретарі Політико-юридичної комісії (ПЮК) на рівні провінцій, і ніхто з них не був місцевим главою поліції. На цей раз ці посади зайняли чиновники, не пов’язані жодним чином із ПЮК. Раніше посаду секретаря Політико-юридичної комісії в провінції займав місцевий керівник поліції, а влада цієї установи часто перевищувала інші правоохоронні органи. Таким чином, ПЮК сформувала другий центр влади в Китаї, який контролював Цзян Цземінь і Чжоу Юнкан.
 
Ряд дій, який зробив останнім часом Ху, як раз має на меті послабити цей другий центр влади і другі збройні сили, а також попередити ще один можливий переворот у майбутньому.
 

Наслідки перестановок

 
1. Щоб стабілізувати владу, всі, хто публічно висловив вірність Ху Цзіньтао, навіть якщо у них були незначні зв'язки з Бо Сілаєм, забезпечать собі добре майбутнє, принаймні, на найближчий час. Якщо тільки чиновник розірвав зв'язки з Бо, Ху простить всі минулі помилки.
 
2. Хоча Ху залишиться головою Центральної військової комісії, Сі Цзіньпін скоро займе вищий партійний пост, і Ху зобов'язаний просувати чиновників, яких пропонує Сі. Отже, в цій масовій перестановці серед вищого військового начальства, була і частина позитивних призначень для Сі. Найбільш очевидним стало сходження «князьків» — привілейованої групи спадкоємців колишніх лідерів КПК, включаючи і самого Сі Цзіньпіна.
 
3. На поверхні, Ху применшив значення скандалу з Бо Сілаєм — і з планованого політичного перевороту перетворив його у звичайну кримінальну справу з метою захистити партійні правила (про те, що вищі чиновники компартії володіють правом негласної недоторканності). Однак насправді Ху дуже ретельно «викорчовує» всі залишки влади Чжоу Юнкана. Всі зміни, перерозподіл кадрів із метою навчання та підвищення в посадах всередині Політико-Юридичної комісії та воєнізованої поліції мають мету послабити Чжоу Юнкана — представника старої влади Цзян Цземіня і Цзен Цінхуна.
 
4. На перший погляд компартія все ще може деякий час утримувати владу, і 18-ий з'їзд проведуть, як зазвичай. Але якщо придивитися уважніше, чим голосніше компартія кричить, що «партія зберігає абсолютну владу над військовими силами», тим більш нестабільною є обстанова в армії насправді.
 
5. Компартія перерозподіляє генералів у такому великому масштабі для того, щоб захистити власну владу і не дозволити військам брати участь у політичному перевороті. Але в той же час часте переміщення генералів послабить боєздатність армії.
 
Ван Цзінвень, Велика Епоха

---------------------------------- 

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.


Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...