• Вибір і криза китайського режиму (частина 2)

  • Четвер, 16 серпня 2012 року

Китай постав перед вибором. Майбутнє країни прямо залежить від того, чи припинить влада переслідування Фалуньгун, яке почав колишній китайський лідер Цзян Цземінь.У верхах влади зараз іде боротьба між угрупованням Цзян Цземіня «криваві руки» (на фото зліва) і фракцією реформаторів. Фото: Minoru Iwasaki-Pool/Getty Images; creekmyst/Photos.com

Нездійснений «козел відпущення»

Рік за роком розуміння простих китайців щодо ситуації в країні змінювалося.

Цзян Цземінь і його соратники бачили, як люди перестають підтримувати кампанію, розв'язану проти Фалуньгун, і розуміли, що це віщувало. Одного дня переслідування закінчиться і фракція «криваві руки» буде притягнута до суду за свої злочини.

У лютому 2011 року гонконгський журнал Frontline опублікував статтю, в якій повідомлялося, що є дві речі, про які Цзян буде шкодувати все життя. Одна з них — це переслідування Фалуньгун. У статті зазначалося, що диктатор Цзян зайняв сторону противника демократії і політичної свободи. Також у статті висловлювався жаль про продовження вже після відставки Цзяна в 2002 році репресій щодо Фалуньгун, відповідальність за які, як може здатися на перший погляд, цілком лежить на його наступникові — Ху Цзіньтао.

Автор цієї статті намагався сказати про те, що Цзян або його фракція хотіли залучити Ху Цзіньтао в переслідування і зробити його «козлом відпущення». Якби Ху Цзіньтао виявився винним, то він ніколи не дозволив би притягнути до відповідальності Цзяна і його фракцію.

Однак пастка не спрацювала. Останні зміни в компартії, в тому числі зняття Бо Сілая з партійних посад і розслідування, розпочате щодо Чжоу Юнкана, говорять про те, що лідер КНР Ху Цзіньтао і прем'єр Вень Цзябао хочуть покінчити з фракцією «криваві руки».

Ху Цзіньтао і Вень Цзябао ще не пізно припинити політику репресій, які розв'язав Цзян щодо Фалуньгун. Якщо Ху і Вень так вчинять, то це буде початком історичних змін у Китаї.

Провалений переворот

Нездатність здолати Ху і Веня залишила фракції «криваві руки» тільки один вихід — намагатися і далі утримувати владу всередині компартії.

Цзян влаштував так, що після своєї відставки його фракція і далі займала панівні позиції в керівництві компартії. На 16-му з'їзді компартії в 2002 році, коли закінчився термін перебування Цзяна на посту генерального секретаря, Цзян пішов проти звичаїв партії і збільшив число членів Постійного комітету Політбюро з семи до дев'яти.

Цзян увів до складу комітету Ло Ганя і свого давнього союзника Цзен Цінхуна, а також змусив покинути комітет шанованого всіма Лі Жуйхуаня. Крім того, Цзян змінив правило, яке регламентує роботу Постійного комітету. Замість того, щоб підкорятися генеральному секретарю партії, надалі рішення почали прийматися на основі консенсусу.

Такими діями Цзян отримав гарантії того, що він буде й надалі очолювати компартію, незважаючи на те що Ху і Вень займають вищі пости в партії та уряді.

Ло Гань, після того як був просунутий Цзяном у Постійний комітет, очолив Політико-юридичну комісію (ПЮК) і керував нею до своєї відставки в 2007 році. У 1980 році ПЮК була маленьким партійним органом, але після різанини на площі Тяньаньмень у 1989 році, ПЮК взяла на себе роль придушення дисидентів у країні і почала нарощувати свою міць.

Створений у 1999 році Комітет 610, якому Цзян поставив завдання викорінити Фалуньгун, входив до складу ПЮК і використовував її ресурси для здійснення переслідування, а в тих регіонах, де не було Комітету 610, переслідування здійснювала безпосередньо ПЮК. Цзян і Ло використовували переслідування як зручний привід, щоб збільшити розмір, повноваження і сферу впливу ПЮК.

У 2007 році, на 17-му з'їзді компартії, Ло пішов у відставку, і Цзян замінив його своїм соратником Чжоу Юнканом на посту глави ПЮК. Чжоу і далі розширював повноваження ПЮК. Сьогодні ця структура управляє більш ніж 1,5 млн людей з воєнізованої міліції, міністерством внутрішніх справ, судами, прокуратурою, адвокатами, в'язницями і трудовими таборами, а також величезною мережею спостерігачів, завдання яких — контролювати населення Китаю.

З бюджетом, що перевищує витрати на утримання армії, Чжоу перетворив ПЮК у другий центр влади всередині компартії, тим самим ставлячи під загрозу центральну владу.

Знаючи про те, що Чжоу може піти у відставку на 18-му з'їзді компартії, який відбудеться восени 2012 року, фракція «криваві руки» підготувала Бо Сілая, тодішнього партійного секретаря мегаполісу Чунцін, для заміни Чжоу в Постійному комітеті Політбюро і глави ПЮК.

Бо був безпечним вибором для фракції «криваві руки» і відповідав їхньому стандарту, бо надто глибоко загруз у репресіях. Десятки тисяч послідовників Фалуньгун із усього Китаю перебували у в'язницях, коли Бо Сілай був мером міста Далянь (1999—2001), і в місті Шен'ян провінції Ляонін на північному сході КНР, коли він був партійним керівником цієї провінції (2001—2004).

Велика кількість практиків Фалуньгун загинула у в'язницях і трудових таборах цих міст. Крім того, місто Шеньян перетворили в місце для експерименту з вилучення органів у живих послідовників Фалуньгун. Бо Сілай ніколи не зміг би притягнути до відповідальності інших членів фракції за злочини, вчинені під час репресій, — інакше він занапастив би сам себе.

Хоча Цзян Цземінь сподівався, що у відповідності зі звичайними процедурами компартії Китаю, Бо цілком може бути обраний як наступник Ху Цзіньтао, та й сам Бо перебував у двох кроках від посади генерального секретаря, однак покрокове зведення Бо на цей пост через різні причини не було можливим.

Тоді Цзян неохоче схвалив Сі Цзіньпіна, колишнього губернатора провінції Чжецзян і главу Центральної партійної школи, в надії на те, що його політична слабкість зіграє на руку і його легко можна буде потім повалити. Тим не менш, Сі не брав участі у переслідуванні Фалуньгун, і Цзяна дуже сильно турбувало те, що Сі Цзіньпін може прийти до влади і рано чи пізно притягнути до відповідальності винних у переслідуванні Фалуньгун.

У відчайдушній спробі зберегти фракцію «криваві руки» при владі, з'явилася ідея — Чжоу і Бо спланували змову, щоб змістити Сі, після того, як він стане секретарем партії восени цього року.

Цей переворот, можливо, і відбувся би, якби не права рука Бо Сілая — Ван Ліцзюнь, начальник міліції міста Чунцін. Бо Сілай боявся, що щось може спливти під час внутрішнього розслідування проти Вана, яке проводило центральне керівництво партії, і тому він взявся за нього. 6 лютого Ван, побоюючись за своє життя, втік в американське консульство в місті Ченду і розповів про змову. Відтоді в компартії і почалася жорстока боротьба за владу.

Можливість

Переслідування сільських жителів у Чжоугуаньтунь показує, що фракція «криваві руки» продовжує боротьбу. Вона не може уникнути втрати влади, але до певного моменту може і далі створювати хаос.

Ця фракція продовжує боротьбу, тому що всі її члени живуть у страху. Злочинці при владі, які раніше спокійно санкціонували тортури і вилучення органів, зараз бояться, що незабаром офіційний суд винесе їм вирок.

У компартії серед чиновників виникли серйозні протиріччя. Воюючи між собою, вони думають, що зможуть зберегти себе і владу. Тим не менш, основний вибір, що стоїть перед чиновниками компартії, полягає не в самозбереженні або утриманні влади — це вибір між добром і злом.

Принципи істина, доброта, терпіння є універсальними для більшості країн і культур світу. Переслідуючи Фалуньгун, фракція «криваві руки» протиставила себе природі людини і основам китайського суспільства. Однак, зважаючи на останні події, схоже, що злочинне угруповання Цзяна і ті, хто брав участь у посиленні репресій, скоро постануть перед судом.

---------------------------------- 

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...