• Трансформація Китаю: пошуковик Байду послаблює цензуру

  • Неділя, 17 червня 2012 року

Найбільший китайський пошуковик недавно зняв цензуру з раніше заблокованих запитів, таким чином підтвердивши, що в правлячій верхівці Китаю відбуваються зміни — впливова фракція в Китаї, яка причетна до масштабних переслідувань китайських громадян, зазнає крах у боротьбі за владу.

Пошуковик Байду недавно почав знімати цензуру з «чутливих» запитів, пов'язаних із внутрішньою боротьбою в компартії Китаю, яку спровокував екс-начальник міліції міста Чунцін Ван Ліцзюнь. Тепер Байду дозволив китайським користувачам інтернету і зовнішньому світу дізнатися про те, в яку сторону дме політичний вітер у Китаї.

Ван Ліцзюнь потрапив у заголовки газет по всьому світу після того, як 6 лютого сховався в американському посольстві в місті Ченду і передав американським дипломатам компромат на вищих чиновників компартії Китаю.

Згодом члени так званої фракції «криваві руки», яку очолює китайський лідер Цзян Цземінь, почали втрачати контроль над апаратом внутрішньої безпеки, що було їх ключовою перевагою в протистоянні з союзом нинішнього лідера КНР Ху Цзіньтао і прем'єра Вень Цзябао. Тепер Ху і Вень можуть просувати свої реформи щодо найбільш чутливого питання в сьогоднішньому Китаї — переслідування Фалуньгун.

Фракція «криваві руки» складається з вищих чиновників, які віддані Цзян Цземіню і допомагають йому в кампанії з викорінення Фалуньгун із Китаю. Кілька високопоставлених чиновників, включаючи колишнього керівника Ван Ліцзюня — Бо Сілая — і глави апарату громадської безпеки Чжоу Юнкана, були просунуті Цзяном по кар'єрних сходах саме завдяки тому, що вони всіма силами і будь-якими засобами допомагали Цзяну здійснювати завдання щодо знищення Фалуньгун, включаючи тортури і вбивства. До переслідування також доклав руку попередник Чжоу — Ло Гань — і Лю Цзін, колишній заступник міністра громадської безпеки.

Нещодавно Байду зняв цензуру з новинного сюжету телебачення NTD «300 сміливців». У цьому повідомленні розповідалося, як триста селян провінції Хебей підписалися своїми справжніми іменами і скріпили кров'ю з пальця під петицією, яка закликала місцеву владу звільнити послідовника Фалуньгун, заарештованого в їхньому селі. Ця відкрита петиція — одна з ознак, яка підтверджує, що сьогодні китайці протистоять гонінням китайського режиму на цю духовну практику.

Інший дуже чутливий сюжет NTD, який нині став доступний у пошуковій системі Байду, розповідає про правозахисника, який закликає притягнути до відповідальності фракцію «кривавих рук» у Пекіні. Свою ідею він назвав «Судом у Пекіні», і цей вираз підхопили китайські блогери.

Те, що Байду зараз відкрив подібну інформацію для користувачів інтернету, вказує на зміни, що відбулися в політичному кліматі Китаю — китайські лідери думають над тим, як вирішити питання Фалуньгун.

Обізнані джерела в Пекіні недавно розповіли Великій Епосі, що Чжоу недавно був позбавлений посади глави Політико-юридичної комісії* у зв'язку з тим, що його, а також заарештованого Бо Сілая підозрюють у підготовці змови проти майбутнього китайського лідера Сі Цзіньпіна.

*Політико-юридична комісія — це впливовий орган у Китаї, який відає майже всіма силовими структурами і має право мобілізувати ресурси Верховного суду і прокуратури, міністерств внутрішніх справ, юстиції і закордонних справ, служби безпеки, воєнізованої міліції та інших відомств на різних рівнях.

Чжу Ваньці, адвокат, активіст, що захищає послідовників Фалуньгун, сказав, що серія останніх подій — починаючи зі спроби отримати політичний притулок Ван Ліцзюнєм в американському консульстві в Ченду і закінчуючи звинуваченнями Бо Сілая і Чжоу Юнкана в корупції і державній зраді — поступово послабили впливовість фракції «кривавих рук». Це означає, що зараз найкращий час, щоб ініціювати «Суд у Пекіні» та притягнути Цзян Цземіня, Чжоу Юнкана та інших соратників до відповідальності. Цим Ху і Вень завоюють підтримку китайських громадян і в той же час заспокоять численні заворушення і протести проти режиму, а також отримають міжнародну підтримку і визнання.

Чжу Ваньці стверджує, що вже дійсно саме час для «Суду в Пекіні», тому що Цзян Цземінь, Ло Гань, Лю Цзін, Чжоу Юнкан та інші члени фракції «кривавих рук» протягом тринадцяти років марнували великі гроші, що належать державі, лише на те, щоб переслідувати Фалуньгун. Китайці самі повинні відігравати провідну роль у тому, щоб ініціювати «Суд у Пекіні», таким чином відкриваючи нову сторінку в китайській історії, сказав активіст.

Деякі вважають, що режим може почекати, поки Чжоу офіційно піде у відставку після 18-го Національного конгресу восени цього року. Протягом останніх 20 років діяло таке правило, що вищі партійні чиновники, тобто дев'ять членів Постійного комітету Політбюро партії — вищого органу влади в Китаї — не можуть бути притягнуті до суду.

Проте хоча деякі прийшли до думки, що компартія не покарає Чжоу Юнкана перед тим, як він офіційно піде у відставку на майбутньому Конгресі, розблокований матеріал на Байду показує, що Ху і Вень все ж мають намір притягнути Цзяна і Чжоу до відповідальності найближчим часом.

Отже, звільнення Чжоу — це не кінцева мета, а швидше ключовий крок у більш масштабному плані.

Ху і Вень докорінно відрізняються від своїх попередників при владі — фракції «кривавих рук», яку очолює Цзян і Чжоу. Їхнє [Ху і Веня] ставлення до переслідування Фалуньгун також повністю відрізняється і, розблокувавши «чутливі» новини про «Суд у Пекіні», Ху Цзіньтао і Вень Цзябао формують громадську думку і перевіряють реакцію людей на такий крок.

У той же час, Ху Цзіньтао, Вень Цзябао і Сі Цзіньпін усвідомили, що для того щоб зберегти соціальну стабільність у Китаї, основні поборники фракції «кривавих рук» — Цзян Цземінь, Ло Гань, Лю Цзін і Чжоу Юнкан — повинні бути притягнуті до відповідальності, оскільки вони є основними причинами соціальних заворушень. Якщо цього не відбудеться, всі спроби провести будь-які реформи приречені на провал. Щоб здійснити будь-яку істотну реформу, найбільші винуватці довільних арештів, убивств і різних форм насильства проти власних громадян повинні бути покарані, що дасть усім ясний сигнал, що подібна поведінка більше неприйнятна.

Ся Сяоцян

Ся Сяоцян — коментатор подій у Китаї. 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...