• Китай залагодив спір з Філіппінами через міжкланову ворожнечу

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Понеділок, 21 травня 2012 року
Китайські рибальські човни, які зазвичай виловлюють рибу у рифа Скарборо, дивляться у Південно-китайське море. 10 травня 2012 року. Фото: Ted Aljibe/AFP/Getty Images

Китайські рибальські човни, які зазвичай виловлюють рибу у рифа Скарборо, дивляться у Південно-китайське море. 10 травня 2012 року.

Фото: Ted Aljibe/AFP/Getty Images

Нинішній територіальний спір між КНР і Філіппінами в Південно-китайському морі був використаний як інструмент боротьби між двома впливовими кланами у верхівці компартії Китаю. Лідер партії Ху Цзіньтао скористався цим конфліктом, щоб посилити свою владу над армією.
Протистояння розгорілося в минулому місяці, коли китайські судна перешкоджали філіппінським кораблям заарештувати китайських рибалок у районі рифа Скарборо (острів Хуан’янь). Китай заявляє про свої права на цю територію, проте Філіппіни категорично з цим не згодні.
Окрім Китаю, який претендує на значну частину акваторії в Південно-китайському морі, змагаються за суміжні території й інші азіатські країни, включаючи Тайвань і В’єтнам.
Одним із головних двигунів конфлікту з Філіппінами став міністр оборони КНР Лян Гуанле — давній соратник нещодавно звільненого Бо Сілая, колишнього очільника великого мегаполіса Чунцін. Останній, імовірно, планував державний переворот разом зі своїм покровителем Чжоу Юнканом, тепер уже номінальним главою політико-юридичної комісії — держоргану, подібному фашистському гестапо.
Чжоу і Бо належать фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня, яка ворогує з фракцією чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем’єром Вень Цзябао. Негласний клан Цзяна ще називають угрупованням «Криваві руки» через схильність репресувати свій народ, зокрема послідовників духовної практики Фалуньгун.
Під вівторок газета Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) опублікувала статтю, в якій закликала офіцерів правильно оцінювати загальну політичну ситуацію і дотримуватися дисципліни.
Аналітики впевнені, що ця стаття служить сигналом для військових лідерів, які все ще залишаються відданими Чжоу Юнкану. Газета є рупором Центральної військової ради, яка підпорядковується Ху Цзіньтао.
Між тим, щодо Чжоу Юнкана проводиться секретне розслідування, і він уже передав керівництво політико-юридичною комісією, яка відає всіма силовими структурами в країні, своєму заступникові — міністру внутрішніх справ Мен Цзяньчжу.
8 травня закордонна філія партійного видання «Народна газета», яка контролюється соратником Чжоу — Лі Чанчунем, міністром пропаганди КНР, — опублікувала статтю із закликом не сприяти посиленню територіального конфлікту.
Стаття в газеті НВАК за 12 травня розкритикувала «провокаторів, які бажають через свою злобу почати війну» і вступити в конфлікт із США, які підтримують філіппінців.
Аналітик Лі Тянься стверджує, що міністр оборони Лян Гуанле прагне завдяки цьому конфлікту відвернути увагу лідера партії Ху і прем’єра Веня і не дати їм провести розслідування щодо заарештованого Бо Сілая і його покровителя Чжоу Юнкана, і таким чином Лян намагається зберегти вплив фракції Цзян Цземіня в армії.
Лі каже, що Лян також намагається ускладнити становище лідера партії Ху Цзіньтао: якщо Ху не приділить увагу цьому територіальному конфлікту, то це може послабити його контроль над армією і принизити в очах власних громадян.
«Лян Гуанле скористався звичайним прийомом у компартії: той, хто голосніше за всіх кричить про патріотизм і суверенітет, має право говорити і заручатися підтримкою. Лян думав, що він може придушити Ху Цзіньтао», — сказав експерт Лі.
Між тим, 12 травня партійний рупор — агентство «Сіньхуа» — повідомило, що Го Босюн, віце-голова Центральної військової ради, відвідав військові бази, розміщені в Гонконгу, Макао і провінції Хубей. Він говорив про важливість вивчення військової стратегії Ху Цзіньтао. Го також закликав війська з військових регіонів Гуанчжоу і Цзіньан беззастережно виконувати команди Ху.
Лі впевнений, що поведінка Го вказує на те, що Ху Цзіньтао скористався територіальним конфліктом, щоб посилити свій контроль над армією і придушити своїх опонентів, включаючи Цзяна і Чжоу.
Завдяки втручанню Ху і китайського прем’єра суперечка трохи вщухла, оскільки 16 травня обидві країни оголосили про заборону на рибальство на конфліктній території.
Написання статті сприяв Чен Цзін.
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...