• Китайський головний міліціонер потрапив у немилість

  • Київ
  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Вівторок, 17 квітня 2012 року
Фокус боротьби за владу у комуністичній партії Китаю перейшов на головного міліціонера країни Чжоу Юнкана, який був покровителем нещодавно усуненому опальному політикові Бо Сілаю.
 
Чжоу Юнкан, який належить до впливової фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня, вже втратив владу. Це угруповання ворогує з фракцією лідера партії Ху Цзіньтао і прем'єра Вень Цзябао. Проте у керівництві компартії ще існують розбіжності щодо того, як пояснити громадськості усунення Чжоу.
 
Те, що Чжоу Юнкан втратив важелі впливу, стало очевидно відразу ж після того, як офіційні китайські ЗМІ 10 квітня оголосили про виключення Бо Сілая, колишнього голови компартії великого мегаполіса Чунцін, з усіх партійних комітетів, включаючи політбюро партії — впливового органу, що складається з 25 осіб.
 
З 2007 року Чжоу Юнкан є секретарем політико-юридичної комісії (ПЮК), що стала другим центром влади в Китаї. В її юрисдикції перебувають ресурси верховного суду і прокуратури, міністерств внутрішніх справ, юстиції і закордонних справ, служби безпеки, воєнізованої міліції та інших відомств на різних рівнях. Вона контролює 1 500 000 воєнізованих міліціонерів, що робить її конкурентом армії.
 
За останні 13 років Цзян Цземінь усе більше розширював повноваження ПЮК, щоб просувати широкомасштабну кампанію придушення послідовників духовної практики Фалуньгун, яку він одноосібно розв'язав у липні 1999 року. Чжоу Юнкан є родичем Цзяна, і він також брав активну участь в організації гонінь на Фалуньгун, що сприяло його політичній кар'єрі.
 
Цзян також просунув очільника ПЮК у постійний комітет політбюро партії — могутній орган з 9 чоловік, який контролює країну. Аналітики кажуть, що після того як Цзян Цземінь залишив справи у 2002 році, його фракція все ж має більшу владу, ніж Ху Цзіньтао.
 
Джерело, близьке до керівництва партії, повідомило Великій Епосі, що прем'єр Вень на одній із партійних зустрічей запропонував оприлюднити «жахливі злочини», скоєні Чжоу Юнканом і його попередником Ло Ганєм по відношенню до Фалуньгун, включаючи насильницьке видаляння органів у живих послідовників Фалуньгун і фабрикування «самоспалення прихильників Фалуньгун» у 2001 році.
 
Однак пропозицію Веня не підтримали інші члени постійного комітету політбюро, побоюючись, що розкриття фактів призведе до «небажаного краху компартії з усіма можливими наслідками», згідно з джерелом.
 
Крім того, повідомляється, що вище керівництво партії знає про злочини Чжоу Юнкана, проте «це занадто велика справа», яка «порушує питання повалення влади компартії».
 
12 квітня начальники воєнізованої міліції заявили про свою відданість центральному керівництву компартії, тобто Ху Цзіньтао і Вень Цзябао. Стаття з'явилася в газеті Народно-визвольної армії, яка також вдруге повідомила про своє підпорядкування Ху.
 
Це перша заява воєнізованої міліції про вірність Ху Цзіньтао відтоді, як внутрішньопартійна боротьба в Китаї стала надбанням громадськості на початку лютого. Перед цим таку заяву зробила армія.
 
«Це ознака того, що Чжоу Юнкан втратив владу», — каже політичний коментатор Ся Сяоцян.
 
Крім цього, в китайському інтернеті несподівано почали розповсюджуватися негативні історії про Чжоу Юнкана, а державна пропаганда опублікувала статті, де у грізному тоні говорила про нього.
 
Закордонний китайський сайт «Мінцзін», що підтримує фракцію Цзян Цземіня, опублікував статтю, яка торкається давно заблокованих тем про те, що Чжоу влаштував автомобільну аварію, в якій загинула його перша дружина. У статті також говориться, що інші члени постійного комітету політбюро партії попросили його пояснити цю справу.
 
«Мінцзін» також звинуватив Чжоу у смерті людей із його оточення, подробиці яких знав Ван Ліцзюнь, колишній начальник міліції міста Чунцін, який викрив внутрішньопартійну боротьбу у верхах партії, коли відвідав американське консульство на початку лютого. Чжоу також намагався захистити Вана, за даними сайту.
 
Інший закордонний китайський сайт Boxun.com, повідомив, що дружина поваленого Бо Сілая Гу Кайлай, оприлюднила інформацію про плани Чжоу здійснити політичний переворот. Багато чого з того, що повідомляв антикомуністичний сайт Boxun, посилаючись на свої джерела, з приводу боротьби за владу, виявилося правдою.
 
Зараз Гу арештована, і щодо неї ведеться розслідування, пов'язане з корупцією і загадковою смертю англійського бізнесмена Нейла Хейвуда, з яким вона тісно співпрацювала. Повідомляється, що Гу все розказала, намагаючись уникнути смертного вироку.
 
Вона сказала, що Чжоу був головним розробником плану усунення віце-голови партії Сі Цзіньпіна, який імовірно стане лідером КНР на 18-му з'їзді компартії Китаю восени цього року, повідомляє Boxun.
 
Boxun також повідомив, що Чжоу Юнкан допомагав Бо Сілаю і Ван Ліцзюню збирати компромат на високопоставлених партійних чиновників, прослуховуючи їхні телефонні розмови і відстежуючи їхню економічну діяльність.
 
У Китаї збір компромату про корупцію чиновників або розслідування, пов'язані з корупцією, є типовою практикою в політичній боротьбі.
 
Газета «Женьмінь жибао» опублікувала статтю під назвою «Не варто думати, що злочини високопосадовців не будуть розслідуватися». Раніше Цзян Цземінь створив неофіційне правило — розслідування щодо членів постійного політбюро партії не будуть здійснюватися.
 
Вашингтонський аналітик Ши Цзаншань каже, що ця стаття не тільки вказує на те, що у Чжоу будуть проблеми, але й натякає: якщо чиновники з фракції Цзяна, у яких є щось спільне з Бо Сілаєм і Чжоу, зроблять неправильний вибір, то вони будуть мати проблеми.
 
Чжан Тяньлян, політичний коментатор, упевнений, що усунути Чжоу Юнкана хочуть Ху Цзіньтао, Сі Цзіньпін та Лі Кецян — наступник прем'єра Веня. Він вважає, що поширення такої інформації через закордонні китайські сайти послаблює владу Чжоу.
 
Ши каже, що деякі оприлюднені матеріали містять детальну інформацію, яку неможливо придумати за один або два дні.
 
«Ці матеріали могли бути оприлюднені партійними чиновниками певного рівня або тими, хто має близькі стосунки із Чжоу. Це показує, що у лідерів партії є добре розроблений план щодо Чжоу», — зазначає експерт.
 
Між тим, відкрита боротьба за владу, яку завжди намагалися вести за лаштунками, вже поставила під сумнів проведення 18-го з'їзду компартії, де відбудеться передання влади наступникам.
 
11 квітня агентство Рейтер повідомило, що лідери КНР думають про те, щоб відкласти проведення з'їзду до березня наступного року, що стане безпрецедентною подією.
 
Тан Цзін-юань уважає, що чутки про відстрочку з'їзду вказують на те, що Чжоу Юнкан скоро буде скинутий і що знадобиться трохи часу, щоб розправитися з фракцією Цзян Цземіня, який, як вважається, перебуває у вегетативному стані.
 
Написанню статті сприяли Метью Робертсон, Аріель Тянь і Лінь Фен

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...