• Головний міліціонер Китаю втрачає вплив

  • Четвер, 5 квітня 2012 року

У світлі безпрецедентної боротьби за владу в верхах компартії Китаю головний міліціонер країни Чжоу Юнкан, який ворогує з нинішнім лідером Ху Цзіньтао і прем'єром Вень Цзябао, втрачає соратників, які показали свою відданість керівництву партії.

Чжоу Юнкан є главою політико-правової комісії Китаю, яка керує всіма силовими структурами, судами і прокуратурою на різних рівнях і вважається другим центром влади в КНР. Чжоу належить до негласної фракції колишнього лідера країни Цзян Цземіня, в яку також входить недавно звільнений змовник Бо Сілай, екс-глава компартії великого мегаполісу Чунцін.

На боротьбу за владу всередині партії, яка завжди проходить за лаштунками, пролив світло колишній помічник Бо Сілая Ван Ліцзюнь, екс-начальник міліції Чунціна. На початку лютого він відвідав американське консульство в надії отримати політичний притулок, проте отримав відмову. Як припускається, там він залишив компромат про корупцію у верхах партії, в якому також фігурують дані про плани Бо і Чжоу захопити владу в кінці цього року.

Заступник голови політико-правової комісії Ван Лецюань, виступаючи 31 березня на заключній навчальній сесії цієї комісії, продемонстрував свою вірність нинішньому лідерові партії Ху Цзіньтао.

«Політичні та законодавчі органи на всіх рівнях повинні бути беззаперечно віддані головному керівництву партії... Це принципове питання. Беззаперечно дотримуйтесь вказівок Центрального комітету на чолі з генеральним секретарем партії Ху Цзіньтао», — сказав він, згідно з даними партійних ЗМІ.

Проте Чжоу в своєму виступі на відкритті цієї сесії 26 березня також сказав про «вірність» центральному керівництву, але без згадки Ху.

Чжан Тяньлян, професор американського університету Джорджа Мейсона, вважає, що заява Ван Лецюаня демонструє розкол у цій комісії, і що центр ваг потроху зміщується в бік керівництва партії.

Нещодавно гонконгський журнал Trend Magazine повідомив, що кілька високих чиновників із силових структур і судової системи мали намір піти у відставку протягом останніх трьох років, оскільки мали розбіжності з Чжоу Юнканом.

Міністр внутрішніх справ Мен Цзяньчжу подавав рапорт про відставку в травні 2009 року та жовтні 2010-го. А в березні минулого року Ван Шенцзюнь, глава Вищого народного суду, подав рапорт про відставку в центральне політбюро партії, що складається з 25 чоловік. Його поведінка, очевидно, зумовлена постійними проблемами, пов'язаними з некомпетентністю суддів і мізерним фінансуванням.

Цао Цзяньмін, глава Вищої народної прокуратури, також подавав рапорт про відставку в 2010 році. Перед цим він написав листа центральному політбюро партії, вказуючи, що головною проблемою в правовій системі Китаю є керівники політико-правового комітету, які стоять вище закону, і влада привілейованих людей.

Політико-правова комісія отримала владу після того, як колишній диктатор Цзян Цземінь одноосібно розв'язав широкомасштабну кампанію придушення послідовників духовної практики Фалуньгун у липні 1999 року. До цього ця комісія підпорядковувалася міністерству внутрішніх справ і була менш впливова.

Більш детально про переслідування Фалуньгун, його історію і причини читайте у статті Китай: 12 років терору

Ця комісія також має повноваження задіяти міністерство закордонних справ, міністерства освіти та охорони здоров'я, каже експерт із Китаю Ся Сяоцян, що пише для китайської редакції Великої Епохи.

Політична кар'єра Чжоу Юнкана і його попередника Ло Ганя вдалася завдяки підтримці політики Цзяна з придушення Фалуньгун. Голова цієї комісії отримав місце в постійному комітеті політбюро партії, який складається з 9 чоловік і управляє всією країною.

Ся каже, що Чжоу і Ло заробили репутацію корумпованих керівників цієї комісії, викликавши обурення в суспільстві. Він вважає, що Мен Цзяньчжу, Ван Шенцзюнь і Цао Цзяньмін побоювалися, що одного разу вони понесуть покарання за свої злочини проти власного народу, що й змусило їх подавати у відставку.

Ся впевнений, що їхні наміри піти у відставку показують, що Чжоу втратив владу у вищих колах партії. Він також вважає, що це говорить про те, що вони розуміли справжню ситуацію в компартії і не плекали ніяких надій щодо її майбутнього.

«Це дає підставу вважати, що, швидше за все, все більше високих чиновників будуть виходити з фракції Цзян Цземіня», — зазначає він.

«Ця ситуація представляє шанс для Ху і Веня, щоб відкрито заарештувати Чжоу і Цзяна, і змусити їх відповідати перед правосуддям за злочини, які вчинили вони та їхні соратники», — сказав Ся.

Він каже, що таким чином Ху і Вень завоюють серця китайців, і країна не порине в хаос у разі великих політичних змін.

Стаття написана за допомогою матеріалу телеканалу NTD.

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...