• Верхівка компартії Китаю пережила струс

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Вівторок, 14 лютого 2012 року

Арешт Ван Ліцзюня, колишнього віце-мера і начальника міліції міста Чунціна провінції Сичуань, спровокував шок у вищих політичних колах режиму компартії Китаю.

Ця тема стала однією з найбільш обговорюваних у китайському інтернеті за останній час. Вона відображає конфлікт між амбіційним партійним секретарем міста Чунціна Бо Сілая і одним із найвідоміших у країні борців з організованою злочинністю Ван Ліцзюнєм. Обох чиновників за кордоном звинувачують у здійсненні геноциду проти свого народу.

Ван Ліцзюнь, що викликав бурю обурення в Китаї після відвідування консульства США в місті Ченду 6 лютого, був арештований і переданий у Центральну комісію з перевірки дисципліни (ЦКПД) — таємний партійний апарат, що розслідує і карає чиновників, підозрюваних у корупції, згідно з повідомленнями китайських ЗМІ.

Вперше ця новина була опублікована 9 лютого в Caixin — відносно ліберальному ЗМІ, але незабаром була видалена. Проте інша, вже більш велика стаття, з'явилася на сайті гонконгської телекомпанії Phoenix, відомої своєю лояльністю до Пекіну.

Крім того, заступник міністра закордонних справ КНР Цуй Тянькай 9 лютого заявив, що питання Вана вже вирішене, не уточнивши при цьому жодних деталей. Зараз його місцезнаходження невідоме.

Після того як колишній шеф поліції Чунціна Ван Ліцзюнь, несподівано зміщений із високих посад, відвідав американське консульство в Ченду, китайська влада тут же запідозрила його в намірі шукати політичного притулку в США.

У свою чергу американські дипломати повідомили, що Ван перебував у консульстві 24 години, проте не вказали, що він там робив.

Повідомлення в китайському інтернеті вказували, що розслідування, порушене проти Вана, ініційоване вищими партійними чиновниками, які жадають розправи з партійним секретарем Чунціна Бо Сілаєм, екс-міністром торгівлі. Ван також, можливо, уклав угоду з ЦКПД із метою надати компромат на Бо, який може знищити його, згідно з повідомленнями.

Проблеми у Вана почалися 2 лютого, коли місцева влада Чунціна повідомила, що він усунений із посади віце-мера і начальника поліції і призначений працювати над питаннями культури, освіти і навколишнього середовища.

Ван відомий як публічна особа громадських кампаній Бо Сілая, нібито спрямованих на розгром організованої злочинності. Більшість винесених покарань у рамках розпочатої в 2008 році кампанії дісталася невинним дисидентам і бізнесменам, яких засуджували в організації злочинних угруповань. При цьому активи обвинувачених потім присвоювалися партійними босами.

Після відставки Ван не подавав жодних ознак обурення. 5 лютого він відвідав комітет освіти і Педагогічний університет у Чунціні і невимушено говорив про майбутні зміни в своїй роботі.

«Як колишній віце-мер я повинен піклуватися про освіту, науку, економіку, а також охорону навколишнього середовища. Всі ці сфери дають мені добру можливість для вивчення і вирішення нагальних проблем», — спокійно говорив Ван. Ніхто не підозрював, що наступного дня він піде в американське консульство США.

Боротьба за владу

Багатьом відомо, що Бо не ладнає з вищими партійними чиновниками, почасти через свої «ліві» погляди. Партійні лідери вважають, що він хоче повторити «Культурну революцію», щоб здобути більше політичних очок, а також пробитися у вищі ешелони влади.

11 червня 2011 року Бо направив близько 500 членів трупи «Червона пісня» виступати в Пекіні. Однак ніхто з 9 членів постійного політбюро партії не відвідав ці виступи. Таким чином, Бо зробив велику помилку, показавши, наскільки він ізольований серед вищих чинів.

Після повернення в Чунцін у жовтні він опублікував ексклюзивне інтерв'ю з Ху Цзіньсінем, двоюрідним братом лідера партії Ху Цзіньтао, у місцевій партійній газеті на другій сторінці. В інтерв'ю Ху Цзіньсін високо оцінив досягнення Бо. Цим він зробив чергову помилку, оскільки не зміг отримати підтримки безпосередньо в лідера партії.

У той час як Ху Цзіньтао брав участь у саміті країн азійсько-тихоокеанського економічного співробітництва, Бо провів великомасштабні військові навчання в Чунціні. Це обернулося черговою помилкою для Бо.

Під час відсутності Ху Цзіньтао Бо Сілай показав свою здатність мобілізувати армію. Але як би Бо не славив компартію Китаю та боровся з організованою злочинністю, Ху необов'язково боїться його як політичного суперника. Однак Бо подав сигнал, що у нього є достатньо можливостей для мобілізації армії.

Між тим, у січні цього року агентство пропаганди «Сіньхуа» опублікувало статтю, в якій два вищих військових чиновники заявили, що армія повинна «виконувати накази Ху».

Після того як військові навчання закінчилися, на початку лютого Ван Ліцзюнь був зміщений із посади начальника міліції Чунціна.

Якщо проаналізувати хронологію подій, то можна дійти висновку, що Ху вже вирішив позбутися Бо Сілая, і почав це робити з Ван Ліцзюня. Якби Бо ризикнув захищати Вана ціною свого життя, то у них, можливо, був би шанс поборотися проти Ху. Однак Бо зазвичай легко зраджує інших, щоб захистити себе.

У той же час життя Вана опинилося в небезпеці, тому що він знав надто багато про плани Бо. Тому єдиною надією для нього залишалося покинути Чунцін і звернутися в американське консульство, щоб привернути міжнародну увагу.

До того ж, на думку експертів, спроба втекти в США стала великим ударом по репутації правлячої партії.

Компартія завжди дотримувалася суворого правила не показувати свої внутрішні проблеми перед іноземцями. Проте поведінка Вана змінила це правило і волею-неволею втягло США у внутрішньопартійну боротьбу за владу в Китаї.

«Компартія Китаю є дуже жорстокою організацією. Заради своєї вигоди, заради влади, члени партії легко можуть піти абсолютно на все. Коли Ван Ліцзюнь звернувся в консульство США за допомогою, він просто вирішив убезпечити себе. Якби він не покинув Чунцін, то швидше за все був би вже мертвий», — говорить політичний коментатор У Фан.

«У вищих колах влади компартії є сили, які хочуть прибрати Бо Сілая з політичної сцени. Дуже зручно зробити це через його найближчого помічника Ван Ліцзюня», — вважає він.

«Компартія завжди так чинить. Як би компартія не розхвалювала своїх чиновників за їхні успіхи, як тільки справа доходить до влади, всі ці чиновники легко можуть бути принесені в жертву. Зараз у Пекіні, ймовірно, вже є матеріали з викриттям діяльності Бо Сілая, які підготував Ван. Вони легко можуть бути використані проти Бо», — зазначає експерт.

Америка, швидше за все, не погодилася надати Ван Ліцзюню політичний притулок, тому що у нього «руки в крові» в ході розправи над прихильниками духовного руху Фалуньгун, сказав Великій Епосі Ван Чжиюань, представник Міжнародної організації з розслідування злочинів щодо духовного руху Фалуньгун.

За даними організації, на Ван Ліцзюня і Бо Сілая в США та інших країнах подані судові позови за звинуваченням у геноциді прихильників Фалуньгун, що зазнають гонінь із боку правлячого режиму з 1999 року. Ван активно брав участь у репресіях цієї духовної практики під керівництвом Бо Сілая, який переслідував послідовників Фалуньгун, щоб заробити собі «політичний капітал» для успішного просування по службі.

«Ми маємо в своєму розпорядженні достовірну інформацію про те, що, коли Ван займав посаду начальника управління громадського порядку міста Цзіньчжоу провінції Ляонін, він був безпосереднім організатором і учасником численних арештів і тортур послідовників Фалуньгун», — заявив представник організації.

Написанню статті сприяли Марія Литвинова, Чжан Тяньлян, Метью Робертсон, Софія Фан і Аріель Тянь.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...