ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У Китаї влада стурбована бурхливим розквітом мікроблогів

Велика Епоха
Кілька днів тому член Політбюро ЦК КПК, секретар міськкому міста Пекіна, після інспекції компанії Sina.com, власника найпопулярнішого у Китаї сервісу мікроблогів, звернувся до китайських інтернет-компаній з вимогою посилити контроль їхніх сайтів.

Китайська влада стурбована розвитком мікроблогів у країні
Китайська влада стурбована розвитком мікроблогів у країні
Зокрема він вказав на необхідність запроваджувати нові технології та управління, щоб припинити поширення «неправдивої і шкідливої інформації», з метою гарантування максимальної її достовірності та створення здорового середовища громадської думки в Інтернеті.

Радіо Бі-Бі-Сі повідомило, що мільйони користувачів сервісу мікроблогів Weibo (аналог американського Twitter, який у Китаї заблокований) отримали попередження про те, що їх відключать, якщо вони будуть розповсюджувати «недостовірну інформацію».

Іноземні ЗМІ пишуть, що звернення комуністичного чиновника показує значний вплив мікроблогів на громадську думку китайців, і що режим компартії Китаю дуже турбується, що не в змозі повністю контролювати цей канал інформації.

Мікробіологи в Китаї, дійсно, набувають популярності зі швидкістю геометричної прогресії: за два роки число користувачів сервісу Weibo перевищило 200 мільйонів чоловік, що більше, ніж на Twitter, прототипом якого він є.

Яскравим прикладом ролі мікроблогів у Китаї стало поширення ними інформації про недавню катастрофу на швидкісній залізниці, в результаті якої загинуло 40 чоловік і більше 190 отримали поранення. У той час, коли підконтрольні компартії ЗМІ замовчували трагічні події, чи намагалися обілити чиновників, - сотні тисяч китайських блогерів оприлюднили інформацію про події та висловили своє невдоволення діями влади.

Водночас усе більше китайських чиновників створюють блоги в Інтернеті з наміром стати «ближчими до народу».

Як повідомили 26 серпня китайські ЗМІ, станом на 1 серпня на китайському сайті «Tencen» свої блоги створили більше 10 тисяч чиновників різних відомств і провінцій. На першому місці - провінція Чжецзян - свої сторінки у Мережі мають більше 3 тисяч її чиновників.

Однак, як зазначає агентство «Сіньхуа», більшість із блогів посадовців перебуває у «сплячці». Тобто безліч блогів високопосадовців більше року не оновлювалися своїми господарями.

Політичний коментатор Цао Чжанцін назвав це показухою: «Чиновники хочуть показати, що близькі до народу, але суть залишається незмінною».

Деякі представники китайської інтелігенції кажуть, що поняття «право знати про ситуацію» в Китаї майже повністю викоренене зі свідомості людей.

Мікроблоги, з фільтрацією яких режим явно не справляється, дають китайцям шанс повернути собі право знати правду.