• Ай Вейвея відпустили на свободу під заставу

  • Субота, 25 червня 2011 року
У середу відомий китайський художник і дисидент Ай Вейвей був відпущений на свободу з ув'язнення після реакції міжнародної громадськості на його затримання, яка набула великих масштабів і небачений резонанс.
 
Додому він повернувся 22 червня пізно ввечері на умовах підписки про невиїзд та заборони спілкування з пресою. «Мені дуже шкода, але я не можу говорити, у мене випробувальний термін, будь ласка, зрозумійте», - сказав він англійською телебаченню NTD.

Ай Вейвея затримали 3 квітня і офіційно не висували жодного обвинувачення. Правозахисники вважають, що він став жертвою чисток китайського режиму і придушення дисидентів, які критикують тоталіритарне правління в Китаї. Потім влада звинуватила його в несплаті податків, що, на думку більшості експертів з прав людини і експертів по Китаю, було сфабрикованим звинуваченням.

Китайське державне інформагентство Сіньхуа повідомляє, що Ай Вейвей випустили «за гарну поведінку і визнання своїх злочинів, а також через хронічні хвороби, якими він страждає». Але офіційно йому так і не пред'явили жодного звинувачення. Правозахисна організація Права людини в Китаї раніше повідомляла, що визнання у Ай Вейвей вибили під тортурами.

Правозахисники і юристи вважають причиною звільнення художника безпрецедентний тиск з боку оточення Вейвея та міжнародної громадськості. Так, Міжнародна Амністія відзначає, що раптове звільнення відбулося прямо напередодні візиту прем'єр-міністра Китаю Вень Цзябао у Великобританію і Німеччину, в яких у Ая «сильні професійні зв'язки та громадська підтримка».

«Його звільнення під заставу може розглядатися як виключно символічний крок з боку уряду, щоб відвернути зростаючу критику», - заявила Кетрін Бейбер, заступник директора Міжнародної Амністії по Азіатсько-Тихоокеанському регіону.

Затримання не виправдано

Слова підтримки Ай Вейвея прозвучали від багатьох міжнародних урядових і неурядових організацій. Держдепартамент США в особі заступника прес-секретаря Марка Тонера продовжує закликати Китай звільнити всіх затриманих також за висловлення своїх прав людини, визнаних міжнародною спільнотою.

Президент Європейського парламенту Єжи Бузек заявив, що «затримання [Ая] було і невиправданим, і неприйнятним». «Європейський парламент підтримує його мирні акції та ініціативи на користь демократичних реформ та захисту прав людини», - сказав він.

Більше 130 інших дисидентів були затримані за інакомислення і ув'язнені з початку цього року. Четверо друзів і колег Ая - його помічник Вень Тао, водій Чжан Цзінсун, бухгалтер Ху Мінфень і дизайнер Лю Чженган - досі знаходяться у в'язниці.

Нагадаємо, що художник Ай Вейвей відомий своєю чудовою роботою з оформлення стадіону Пташине гніздо до Олімпіади-2008 в Пекіні, а також інсталяцією «Насіння соняшнику» (зі 100 млн фарфорових насінин) в галереї Tate Modern у Лондоні. Ай Вейвей став широко відомим і визнаним у світі на початку 1980-х.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...