• Китайська економіка стикається з низкою проблем

  • Четвер, 16 червня 2011 року
Китайська економіка стикається з низкою проблем. Про це заявив провідний китайський економіст Сунь Мінчунь у статті First Financial Daily. У найближчі кілька років Китай може зіткнутися з економічною і соціальною кризами в результаті падіння інвестицій, високого рівня безробіття та виснаження ресурсів.

Свій прогноз втрати частки ринку дешевих товарів він пов'язує з подорожчанням праці. Збільшення витрат на робочу силу призведе у наступні п'ять років до значного підвищення рівня безробіття. У той же час, 106 млн сільських жителів будуть шукати роботу в містах. Однак у сфері послуг, за оцінкою Суня, за той же період часу буде запропоновано тільки 71,4 млн робочих місць.

Падіння інвестицій

Сунь вважає, що інвестиційна модель розвитку є нестійкою, тому зниження інвестицій може вплинути на ВВП або уповільнити його зростання, принаймні, на 5%. В останнє десятиліття економічне зростання Китайської Народної  Республіки значною мірою залежало від інвестицій. У 2009 році накопичення капіталу, включаючи інвестиції в інфраструктуру і загальну сферу, досягло $2,4 трлн, що становить, згідно з офіційною статистикою, 48% всього обсягу ВВП і 92% від зростання ВВП на 8,7%.

Прогноз Суня полягає в тому, що після 2016 року інвестиційний потік сповільниться або навіть знизиться через зменшення кількості виробників і зниження потреби в інвестиціях в галузі інфраструктури. Сунь попереджає, що це скорочення інвестицій, супроводжуване зниженням споживчого попиту внаслідок безробіття, «викличе ефект доміно в цінах на активи, банківській системі, валютному курсі і навіть соціальній стабільності».

Виснаження ресурсів

Споживання природних ресурсів у Китаї йде занадто швидко і непропорційно по відношенню до ВВП, що призведе до зростання цін на ресурси і їх скорочення. Так, щорічне споживання енергії в Китаї буде рости на 40% до 2020 року.

Екологічна ситуація в Китаї залишається дуже тривожною: повітря, грунт і вода сильно забруднені. Відповідно до недавньої прес-конференції, китайські органи охорони природи визнали «загальну екологічну ситуацію як і раніше дуже важкою». Одна шоста частина великих річок Китаю, як заявила влада, надто забруднені навіть для цілей зрошення, і тільки 17 з 471 міст отримали дуже гарну оцінку за чистотою повітря.

На думку експертів, екологічна катастрофа цілком може зруйнувати економіку Китаю. Сінгапурський інвестор Джим Роджерс в інтерв'ю BBC сказав, що з кризою в сфері водних ресурсів завершується економічний бум Китаю.

Слабке регулювання

Деякі кроки, зроблені Пекіном з наміром вирішити екологічні проблеми, стикаються з бюрократичною системою і корупцією, що заважає їх реалізувати повною мірою. Так, у статті журналу Securities Market Weekly висловлюється критика орієнтованої на ВВП системи, яка є основним мотивом для місцевої влади зберігати і розвивати велике споживання енергії, що суперечить вказівкам Пекіна.

Крім того, як повідомляють державні ЗМІ, екологічному регулюванню перешкоджає корупція в області видачі екологічних сертифікатів. Згідно з офіційною статистикою, за період з 2002 по 2008 роки 487 посадових осіб природоохоронних органів були викриті в корупції. Численні за хабарі видавали екологічні сертифікати на низькоякісні будівельні проекти.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...