ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китайці їдуть за кордон за покупками «Найк» і сумками

Велика Епоха
Із зростанням внутрішньої інфляції в Китаї товари дешевшають за кордоном.

Пішоходи проходять повз магазин Niketown. Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Пара Nike в магазині США коштує в середньому $35, а в Пекіні — $120. Фото: Justin Sullivan/Getty Images
Пішоходи проходять повз магазин Niketown. Сан-Франциско, штат Каліфорнія. Пара Nike в магазині США коштує в середньому $35, а в Пекіні — $120. Фото: Justin Sullivan/Getty Images
Коли Аріал Чжан, пекінський адвокат, нещодавно повернулася літаком із США назад у Китай, у неї під рукою був речовий мішок, набитий взуттям Nike і одягом відомих дизайнерів.

Після бізнес-конференції вона залишилася на тиждень у Штатах, і, як багато китайців, виявила, що багато речей за кордоном дешевші, ніж у КНР. «Я не купувала нічого, що дешевше в Пекіні не менше ніж на 50%», — сказала вона в інтерв'ю Великій Епосі. Шість пар Nike вона купила в магазині в середньому по $35, а в магазині в Пекіні, за її словами, справжній Nike коштує $120.

Згідно з відомим висловом Business Week, «китайська ціна» повинна була стати «страшним виразом для промисловості США». Тут мова йшла про знищення обробної промисловості США на тлі дешевого китайського імпорту. Але китайці отоварюються за кордоном за «китайськими цінами». Незважаючи на те, що дуже багато відомих брендів виробляються на фабриках Китаю, на самому внутрішньому ринку Китаю вони коштують набагато дорожче, ніж за кордоном, куди вони експортуються за низькими цінами.

В економічній доповіді наголошується, що сумка Coach коштує $100 у США і $300 у Пекіні; iPhone у Китаї вдвічі дорожчий.

В останній державній доповіді для преси ці дані підтверджуються. Ціни 20 преміум-марок у п'яти категоріях (годинники, сумки, одяг, алкогольні напої та електроніка) в Китаї на 51% вищі, ніж у Сполучених Штатах, і на 72% вищі, ніж у Франції.

Як повідомляє міжнародна консалтингова фірма Bain & Company в листопадовій доповіді, ціновий розрив привів китайців за кордон купувати товари відомих марок.

Ларрі Лан, професор фінансів Китайського університету в Гонконзі, пише про співвідношення нерівності прибуткових цін з податково-бюджетною політикою влади. У блозі 10 березня він пояснює, що китайські податкові кредити і субсидії дозволили зберегти низькі експортні ціни і низька «китайська ціна» живе на закордонних ринках.

Високі податки і додаткові вливання валют піднімають ціни всередині країни. Податки, відзначає Лан, складають 64% ціни споживчих товарів у Китаї, що в 1,8 рази вище, ніж фактична вартість продуктів.

Крім того, Китай додатково влив валюту, щоб вирівняти експорт, що безпосередньо призводить до серйозної інфляції, сказав Лан. Вироби, зроблені китайцями, були куплені американськими компаніями за американські долари, і долари отримав китайський уряд, пише він. «Єдине, що отримав китайський народ, це девальвацію своїх грошей».