• Китай змусив адвокатів і правозахисників замовкнути: численні «зникли»

  • Вівторок, 5 липня 2011 року

Правова реформа в Китаї тепер може померти, вважають експерти. За останні місяці почастішали випадки затримання, фізичної розправи, стеження і контролю, а також зникнення правозахисників і адвокатів у Китаї. Жорстоке поводження призвело до мовчання і до їхньої ізоляції. Такого висновку дійшли учасники круглого столу на тему правової реформи в Китаї, яка відбулася 23 червня у Вашингтоні.

Організатором виступила Виконавча комісія Конгресу США з питань Китаю, що займається моніторингом прав людини і питаннями розвитку правової держави в Китаї, а також представляє щорічну доповідь президенту і Конгресу США.

У круглому столі взяли участь також двоє американських адвокатів і двоє правозахисників. «З лютого цього року становище значно погіршилося, зокрема, адвокатів з прав людини, яких відволікають на найбільш непопулярні кримінальні справи», - сказала Елізабет Вікері, виконавчий директор Центру міжнародного права і законності Лейтнера. Вона також висловила стурбованість моторошною тишею серед адвокатів і правозахисників: вони не йдуть на контакт навіть у приватній бесіді з пресою та представниками міжнародних організацій.

Насильницьке «зникнення»

Виконавча комісія Конгресу веде базу даних політичних в'язнів та інших в'язнів совісті, затриманих комуністичним Китаєм. У травні комісія звернула увагу на 20 адвокатів, правозахисників, прохачів і блогерів, які пропали безвісти або «зникли». Шестеро з них доволі відомі: Тен Бяо, Тан Цзітянь, Цзян Тяньюн, Лі Тяньтянь, Лю Шіху і Тан Цзінлін. Їх посадили у в'язницю в період з кінця лютого до початку березня 2011 р. Імовірніше за все, їхнє насильницьке зникнення було пов'язане з хвилею протестів, що прокотилася тоді на Близькому Сході й у Північній Африці, а також з лютневим анонімним закликом в Інтернеті до проведення Жасминової революції в Китайській Народній Республіці.

Перші чотири адвокати, перераховані вище, були звільнені, але залишаються під наглядом поліції або під «м'яким ув'язненням».

Найгучнішим стало ув'язнення відомого китайського художника Ай Вейвей за несплату податків. Спостерігачі припускають, що справжньою причиною його ув'язнення стало те, що він був затятим критиком китайського комуністичного режиму. Викриття корупції в уряді Ай Вейвеєм і поява в Інтернеті відео з людьми, що говорили імена загиблих під час землетрусу в Сичуані дітей, зробило Ая ще більш небезпечним для режиму.

Слід також додати до цього більш давні випадки, такі як зникнення відомого китайського адвоката з прав людини Гао Чжишена, «м'яке ув'язнення» Чень Гуанчена і студента юридичного факультету Фана Яфена.

Термін «м'яке ув'язнення» часто вводить в оману. Насправді за ним стоять такі дії поліції: людей б'ють, оселі грабують, забирають усю техніку, найчастіше гроші, камери спостереження розміщують в будинку так, щоб можна було повністю стежити за людиною протягом 24 годин. Подібне сталося з Чень Гуанченем.

Китайській правовій реформі прогнозують похмуре майбутнє

Серія викрадень, що відбулася нещодавно, не може розглядатися ізольовано, заявила Сара Кук, дослідник-аналітик Азії з Freedom House. На її погляд, китайське керівництво Комуністичної партії посилило придушення. До тих правозахисників, до яких досі ставилися м'яко, тепер застосували репресивний апарат на повну силу, щоб змусити їх замовкнути. До того ж у Китаї немає незалежної судової системи, куди можна було б звернутися.

Вікері висловила надію на увагу міжнародної преси до цієї проблеми і незалежних адвокатів за межами Китаю, які виступають на захист своїх китайських колег.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...