• СОТ попросила Китай скасувати обмеження на експорт

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Вівторок, 31 січня 2012 року

Світова організація торгівлі (СОТ) підтверджує, що китайський режим незаконно встановив обмеження на експорт деяких видів сировини для промисловості.

Апеляційний орган СОТ учора затвердила результати досліджень, проведених у липні минулого року, які вказують на те, що встановлені владою Китаю експортні квоти і мита на різні види промислової сировини порушують правила СОТ, повідомляє прес-служба Європейської комісії.

СОТ стверджує, що обмеження ніяк не обґрунтовані внутрішніми заходами із захисту навколишнього середовища, як заявляє Китай.

«Це остаточне рішення показує, що ми домоглися величезного успіху в наших зусиллях отримати доступ до вкрай необхідної сировини для європейської промисловості», — йдеться в заяві Єврокомісії.

«Це рішення дає чіткий сигнал, що такі заходи не можуть застосовуватися як протекціоністський інструмент для підтримки національної промисловості за рахунок іноземної конкуренції», — зазначає Єврокомісія.

Європейські чиновники зазначають, що Китай повинен виконати цю вимогу і зняти всі обмеження.

Китай уже довгий час зберігає експортні квоти на такі види сировини, як боксит, плавиковий шпат, карбід кремнію і цинк; та експортні мита на такі види сировини: магній, боксит, марганець, силікон, металевий кремній, цинк і жовтий фосфор.

США і ЄС ініціювали розслідування проти порушень з боку Китаю в червні 2009 року. Однак переговори з китайською стороною ні до чого не привели.

ЄС заявляє, що експортні обмеження Китаю створюють серйозний збиток для іноземних виробників, штучно завищуючи експортні ціни Китаю і світові ціни.

ЄС зазначає, що ці обмеження дають величезну перевагу для китайської промисловості, але в той же час чинять тиск на іноземних виробників, примушуючи їх перенести своє виробництво в Китай.

Це не перше рішення, яке виносить СОТ щодо порушень торгових правил з боку режиму компартії.

Під час розпалення фінансової кризи в 2008 році СОТ визнала, що Китай незаконно встановив особливий податок на імпортовані автозапчастини. Цей випадок став першим, коли своїм рішенням СОТ розкритикувала китайську владу, після того як Китай приєднався до організації в грудні 2001 року.

У 2009 році Євросоюз поскаржився СОТ, що режим компартії в Китаї встановив монополію на ринку фінансової інформації, що змусило іноземних постачальників фінансових даних працювати з китайськими споживачами через агента — державне агентство пропаганди «Сіньхуа».

Похмуре майбутнє Китаю у Світовій організації торгівлі

Усередині Китаю партійні ЗМІ повідомляють про сумлінне дотримання всіх зобов'язань перед СОТ. Однак оцінка розвинених країн, зокрема, США та ЄС, різко відрізняється.

В кінці минулого року США опублікували звіт, чітко вказавши, що Китай зовсім не дотримував основні принципи СОТ, щонайменше, протягом останніх 5 років, а перехід країни до ринкової економіки застопорився.

У недавньому інтерв'ю телеканалу New Tang Dynasty політичний коментатор У Фань сказав: «Китай відкрив свої двері після приєднання до СОТ, однак інвестиції, здійснені іноземними державами, завдали величезної шкоди навколишньому середовищу, населенню, якості води, повітря і землі. Ситуація стрімко погіршувалася протягом останніх 10 років».

«Те, що неможливо безпечно і легально виробляти в інших країнах, перемістилося в Китай. Це перетворило країну на величезне сміттєзвалище і переробну фабрику», — додав він.

Він сказав, що різниця в доходах між багатими і бідними також збільшилася після вступу Китаю до СОТ: бізнесмени, які мають зв'язки з компартією, і держкомпанії процвітали, а середній дохід населення постійно знижувався.

У свою чергу, економіст Чень Чжифей з Нью-Йоркського університету, сказав, що за останні 10 років вигоди Китаю від вступу до СОТ тільки убували, в той час як проблеми ставали більш вираженими.

Він сказав, що це найбільше видно в активізації державного капіталізму: видача великих банківських кредитів, які часто не повертаються, земельні угоди і незліченна кількість інших субсидій. У Китаї іноземні компанії просто не можуть конкурувати з місцевими, говорить він.

«Медовий період закінчився між Китаєм і СОТ. Протягом наступних 10 років Китаю будуть давати відсіч інші країни та члени СОТ, і разом з цим очікується більше конфліктів», — сказав Чень.

Китай повинен повністю перейти до ринкової економіки до 2016 року, як передбачено договором, підписаним між китайською владою і СОТ ще в 2001 році. Якщо режим компартії не змінить свою нинішню політику, то його становище і далі погіршуватиметься, вважає експерт.

Написання статті сприяла Ло Я.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...