• Невтішні перспективи для малого бізнесу в Китаї

  • Вівторок, 1 листопада 2011 року

Малий бізнес у Китаї нині має ще більш песимістичні перспективи, ніж у період фінансової кризи 2008 року. На це вказує нещодавно проведене дослідження, яке виявило що близько трьох четвертих компаній малого бізнесу в найкращому випадку очікують отримати хоча б мізерний прибуток за найближчі шість місяців.

У дослідженні, яке було проведене Пекінським університетом разом з порталом електронної комерції Alibaba, взяло участь 3000 малих підприємств і кілька банків, що розташовані у дельті Перлинної ріки* у провінції Гуандун. Про це повідомила газета Beijing Morning News.  

Дещо раніше в цьому році торгова палата All-China Federation of Industry and Commerce (ACFIC) провела своє дослідження і дійшла аналогічних висновків. Проблеми у галузі виробництва, менеджменту та продажу, які нині спіткають підприємства, деякою мірою зараз складніші, ніж у період фінансової кризи 2008 року, вказано у звіті дослідження.  

Також з’явилися повідомлення про те, що власники підприємств у регіоні Веньчжоу провінції Чжецзян (у минулому це був економічно високорозвинений район) зараз згортають свій бізнес. Це трапляється через їхню фінансову неспроможність компенсувати витрати.

У статті від 11 жовтня у газеті Oriental Morning News опубліковано результати ексклюзивного державного розслідування стосовно закриття підприємств у провінції Чжецзян. У статті зокрема говориться, що у період з січня по вересень цього року у провінції було зареєстровано 228 випадків закриття підприємств, що перевищує цей показник за аналогічний період за минулі роки. Закриті підприємства мали 14 644 найманих працівника, і їхня заборгованість по виплаті заробітної плати становила близько 12 млн американських доларів.  

У КНР основні причини, що спричиняють розорення малих та середніх підприємств (МСП), пов’язані з недоступними кредитами та недостатнім інвестуванням, повідомляють китайські ЗМІ.

Згідно з дослідженням ученого та члена Всекитайських зборів народних представників пана Гу Шеньцзу, основні фінансові установи країни надають кредит тільки близько 10% МСП. 80% компаній малого бізнесу змушені виживати на кошти приватних кредитів. У той же час рекордно високі відсотки приватного кредитування практично відрізали джерела фінансування для більшості МСП.

«Нині близько 10% МСП стають великими підприємствами, 20% починають виробництво інших товарів, 60—70% стикаються зі серйозними проблемами», — заявив пан Гу на саміті МСП «2011 APEC SMEs», що проходив 30 серпня у місті Ченду провінції Сичуань.  

Професор Академії соціальних наук з провінції Гуанчжоу економіст пан Лі Юхуань, повідомив Радіо вільна Азія (Radio Free Asia), що фінансування — це важке питання для МСП, але не є основною причиною їхніх проблем.    

Насправді основна причина — це виробничі витрати. Сюди входить сировина, заробітна плата, менеджмент та орендна плата за землю. Пан Лі каже, що ці витрати значно зросли за останні роки. «Разом з тим, міжнародна фінансова криза спричинила зменшення частки китайських товарів на світовому ринку», — додав пан Лі.  

Пан Гу Шеньцзу також зазначив, що серйозною проблемою є дефіцит робочої сили — не вистачає робітників. У місті Ханчжоу провінції Чжецзян потрібно було взяти на роботу десятки тисяч робітників-мігрантів, але, за словами експерта, через низьку зарплату на роботу змогли вийти тільки кілька сотень. Вартість робочої сили для МСП збільшилась на 20—40%, як показало дослідження, що було проведене у 2010 році.

Нині близько 10% МСП стають великими підприємствами, 20% починають виробництво інших товарів, 60—70% стикаються зі серйозними проблемами

Директор дослідницького центру малого бізнесу Китайської академії суспільних наук пан Чень Найсін вважає, що дефіцит робочої сили 10—15% означає, що таку ж частку підприємств буде закрито. На сторінках провідної китайської бізнес-газети 21st Century Business Herald він сказав, що це результат дії ринкових сил.  

Професор Лі наголосив, що ця ситуація виникла не сьогодні. Ще у 2008 році було очевидно, що прибуток значно знизиться на малих й великих підприємствах, де інтенсивно використовується ручна праця.

МСП у Китаї вважаються такі, де задіяні не більше 100 працівників і рівень продажів становить не більше ніж 4,7 млн американських доларів на рік. 

МСП відіграють важливу роль в економіці КНР: 75% міст покладаються на МСП, 90% нових робочих місць створюються малими та середніми підприємствами. Також ці компанії реєструють 65% патентів, створюють 70% нових технологій та 85% нових продуктів.  

*Дельта Перлинної ріки — один із найпотужніших промислових і торгових регіонів Китаю, загальнокитайська майстерня.

Albert Ding & Gary Pansey

Оригінал англійською:The Epoch Times

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...