• Китайські будівельні компанії: перспективи на міжнародному ринку

  • П'ятниця, 7 жовтня 2011 року

За останні два десятиліття будівельні компанії Китаю стрімко розвивали свій бізнес по всьому світу. Але сьогодні китайські забудовники втрачають свої позиції на закордонних будівельних майданчиках.

Починаючи з обсягу міжнародних контрактів на суму в $2,5 млрд у 1990 році, забудовники з Китаю збільшили цей показник більш ніж у 50 разів. За даними Китайської міжнародної асоціації будівельних компаній, сума замовлень у минулому році склала $134,4 млрд.

Financial Times провела аналіз, який показав, що з 2000 року обсяг укладених міжнародних угод китайських компаній зростав більш ніж на 27% щорічно, але торік темпи зростання знизилися до 6,5% за рік.

Усі великі будівельні компанії в Китаї належать одному власникові — державі. В основному цю сферу представляють: Китайська державна інженерно-будівельна компанія (China State Construction Engineering), Китайська залізнична група (China Railway Group) і Китайська національна машинобудівна корпорація (China National Machinery Industry).

Проте, нерідко вони конкурують одна з одною за отримання вигідного міжнародного контракту. «З точки зору управління, ці компанії умовно є дочірніми підприємствами однієї великої компанії (уряду КНР), проте вони діють як приватні. Основна їх мотивація — це отримання прибутку», — каже Санні ван дер Лугт (Sanne van der Lugt), аналітик з Центру вивчення Китаю при південно-африканському Університеті Стелленбош (Stellenbosch University).

На будівельному ринку в Африці ці компанії часто сприймаються як дешевий варіант з низькою якістю. Широко відомі будівельні скандали, що трапилися в Анголі, посилили це враження.

Так, прокладені китайськими підприємствами дороги змило дощем. А в новому госпіталі, побудованому китайськими робітниками, утворилася тріщина, через що довелося евакуювати всіх хворих.

При цьому, в самому Китаї проблеми з якістю будівель доріг, мостів, а також будівель трапляються не рідше, ніж в Африці. Місяць тому в провінції Ганьсу влада виявила, що швидкісна траса, на яку витратили більш ніж 8,7 млрд юанів ($1,35 млрд), після трьох місяців експлуатації стала непридатною для проїзду транспорту. У лютому в провінції Чжецзян звалилося 120-метрове полотно естакади.

Китайські компанії зуміли розгорнутися в Африці через низький рівень конкуренції в цьому регіоні. І в цей час Китай намагається закріпитись на світовому ринку, зокрема, в Україні. Однак у більш розвинених регіонах вища конкуренція.

«Європейський будівельний ринок досить насичений. Китайські компанії — це тільки одна його невелика частина. Такі підприємства є в кожній країні, а також існує ще багато відомих міжнародних будівельних компаній», — каже Йохан Кальстрем (Johan Karlström), виконавчий директор великої шведської компанії Skanska. 


Сьогодні китайці істотно відстають від своїх західних конкурентів не маючи достатньо технічних навичок і не вміють застосовувати інновації та «зелені» технології. Крім того, керівництво китайських будівельних компаній ігнорує деякі правила ведення бізнесу, прийняті в західному світі.

Відсутність бажання дотримуватися норм ведення бізнесу китайськими менеджерами яскраво проявилося в червні цього року. Компанія China Overseas Engineering Group (COVEG) виграла державний тендер у розмірі $447 млн ​​на будівництво автомобільної дороги А2 у Польщі. COVEG повинна була побудувати 50 км високошвидкісного шосе від Варшави до кордону з Німеччиною. 

Однак через деякий час після підписання контракту китайська компанія зіткнулася з фінансовими труднощами. Запропонована нею ціна на виконання контракту була дуже низькою і, можливо, передбачала використання робітників з низькою кваліфікацією з Китаю. Але однією з умов контракту була вимога задіяти польських фахівців. Представники польської сторони були обурені і підкреслили, що такий підхід може бути великою проблемою для будівельних компаній з КНР.

Поляки перервали контракт та зажадали компенсацію у розмірі $271 млн. Також вони встановили заборону на участь китайських забудовників у державних тендерах на три роки. Про це в червні 2011 року повідомляло агентство Рейтер.

Низька ціна виконаних робіт китайських будівельних компаній пов’язана з дешевою робочою силою в Китаї. Проте нині зарплата робітників у цій країні зростає, і цю перевагу китайські забудовники поступово втрачають.

З цієї причини експорт робітників Китаю на зарубіжні будівельні майданчики дедалі важче здійснювати. Крім того, китайським компаніям усе частіше відмовляють у постачанні будівельних конструкцій з Китаю, як це відбулося при зведенні моста в Сан-Франциско.

Таким чином, забудовники з КНР навряд чи втримають первинну високу планку своєї присутності на міжнародному ринку і зараз шукають зручну посадку.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...