• Економіці КНР загрожує криза — китайський телеведучий

  • Середа, 16 листопада 2011 року
Економіка Китаю має репутацію другої економіки в світі, що недавно обігнала японську. Однак, за словами відомого китайського телеведучого, економічна ситуація йде в зворотному напрямку.
Виступаючи нещодавно в КНР, Ларі Лан, професор при Китайському університеті Гонконгу і телеведучий, сказав, що Китай переживає серйозну економічну кризу і перебуває в кількох кроках від дефолту. Згідно з формулюванням ученого, «кожна провінція Китаю — це Греція».
Лан обмежив запис свого виступу під час лекції в місті Шеньян північної провінції Ляонін 22 жовтня, включаючи аудіо і відеозапис, а також не дозволив журналістам бути присутніми. Проте зараз аудіозапис його промови викладений на YouTube.
У незвичайній доповіді за закритими дверима професор Лан представив власний аналіз економіки Китаю та обмежень, накладених на інтелігенцію і громадських діячів. «Те, що я хочу сказати — це правда. Однак при цій системі нам не дозволяють її висловлювати», — сказав він.
«Не думайте, що ми живемо в спокійний час. Насправді ЗМІ повідомляють ні про що. Ті, хто виступає на телешоу, відчувають себе такими нікчемними і роздратованими, тому що ми не можемо робити програми нормальним чином. Як тільки мова стосується уряду, ми не маємо права обговорювати що-небудь», — пояснив телеведучий.
Лан сказав, що режим не прислухається до експертів, і партійні чиновники нестерпно нахабні. «Якщо ти не погоджуєшся з ним, то він думає, що ти проти нього», — зазначив Лан.
Свій прогноз щодо кризи режиму Лан обґрунтував п'ятьма передумовами.
По-перше, внутрішній борг Пекіна оцінюється в 36 трильйонів юанів ($5,68 трлн). У нього входять борги місцевих органів самоврядування (до 19,5 трлн юанів, або $3 трлн) і державних підприємств (близько 16 трлн юанів, або $2,5 трлн).
По-друге, офіційний рівень інфляції 6,2% сфабрикований. Реальний рівень становить 16%, стверджує Лан.
По-третє, в економіці країни існують надлишкові потужності, а особисте споживання становить лише 30% від економічної активності. Лан сказав, що індекс асоціації промислових менеджерів, яким оцінюють перспективи розвитку виробничого сектора, опустився до показника 50,7. На його думку, це показує, що економіка Китаю регресує.
По-четверте, офіційно опублікований режимом показник зростання ВВП у 9% також сфальсифікований. За даними Лана, ВВП Китаю впав на 10%. Він каже, що завищені цифри пов'язані з щорічними значними вкладеннями в розвиток ринку нерухомості (приблизно 70% від ВВП в 2010 році).
По-п'яте, занадто високі податки. Торік прямі і непрямі податки для приватного підприємництва становили близько 70%. Податок для фізичних осіб встановлений на рівні 81,6%, говорить Лан.
Коли Китай накриє «економічне цунамі», режим втратить довіру, і країна стане однією з найбідніших у всьому світі, на думку вченого.
Деякі коментатори згодні з оцінкою Лана. Так, Френк Сьє, професор при Університеті Aiken штату Південна Кароліна в США, вважає, що ідея про наближення економічної кризи в Китаї не надумана. Він вторить Лану, що основні будівельні проекти стимулювали збільшення інфляції. 

«На поверхні спостерігається значне зростання ВВП, але інфляція зросла ще більше», — сказав Сьє.

Більше того, за словами Сьє, на офіційну статистику не слід покладатися. Наприклад, [як стало відомо завдяки організації WikiLeaks], віце-президент Китаю Лі Кецян у розмові з американським дипломатом визнав, що не вірить статистиці, опублікованій місцевими чиновниками, оскільки, коли він був губернатором провінції Ляонін, «йому доводилося особисто бачити достовірні дані».
Чен Сяонун, економіст і колишній помічник поваленого лідера партії Чжао Цзияна, зазначає, що високу оцінку «китайській моделі економіки» часто дають на основі гучних будівельних проектів, високого ВВП і значних фінансових коштів в іноземній валюті. «Вони не звертають уваги на такі речі, як забезпечення основних прав людини або поліпшення рівня життя народу», — сказав він.
За жорстким контролем над економікою, яка здається процвітаючою, стоїть пусте витрачання грошей і корупція, сказав Чен. Це означає, що мало коштів виділяється на освіту, соціальне забезпечення, охорону здоров'я і т.п.
Чен говорить, що за останнє десятиліття китайський режим накопичив своє багатство в першу чергу шляхом сприяння розвиткові ринку нерухомості, придбання міських і приміських земельних ділянок за низькими цінами (або просто захоплення їх), а також завдяки продажу цих ділянок забудовникам за високими цінами.
За словами Чена, цілі китайських чиновників (власне збагачення і розширення своєї влади) суперечать інтересам звичайних людей і тому соціальна несправедливість зростає, проте економічна пропаганда з метою прикрасити ситуацію вводить людей в оману.
Мало хто з учених країни подібно Лану насмілюється говорити про такі речі. І це, мабуть, тому, що він займає посаду професора в Гонконзі, вважає Чен.


Мэтью Робертсон
Оригінал англійською:  The Epoch Times
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...