• Китай хвалиться досягненнями в сфері прав людини — уряд США

  • Четвер, 3 листопада 2011 року

Китай не тільки продовжує ігнорувати основні права людини, норми і стандарти міжнародного права, а й сміливо стверджує, що є лідером в сфері прав людини і верховенства закону.

Такий висновок у своєму щорічному звіті зробила Комісія у справах Китаю при Конгресі США, створена в жовтні 2000 року з метою вивчення ситуації з правами людини в КНР. Опублікована в середині жовтня доповідь обсягом в 345 сторінок досліджує період, починаючи з осені минулого до осені нинішнього року.

«Цей рік ознаменував один із найжорсткіших наступів на дисидентів за останній час. Китайські чиновники просто ігнорували закони своєї країни і міжнародні стандарти, вони здійснювали облави, викрадали і заарештовували безліч правозахисників, художників і юристів», — сказав конгресмен штату Нью-Джерсі Кріс Сміт, який очолює Комісію.

Китайські чиновники зловживають кримінальним правом, засуджуючи неугодних їм людей за такими статтями як «диверсія», «сепаратизм» і «порушення громадського порядку». Використовуючи ці норми закону, вони «садять у в'язницю адвокатів, письменників, блогерів, борців за демократію, тибетських і уйгурських письменників і журналістів, які в мирній формі висловлюють свій протест», — йдеться в доповіді.

Викрадення

Згідно зі звітом, протягом минулого року ситуація з правами людини в Китаї не тільки не покращилася, а й погіршала в деяких областях. Комісія відзначила, що китайські чиновники ігнорують закони на місцях, здійснюючи довільні затримання, а також вносять поправки в законодавство, щоб використовувати його як інструмент для переслідування.

Цього року зафіксовано безліч випадків, коли люди потрапляли до слідчих ізоляторів, після чого пропадали безвісти. Разом із тим інформацію про їхнє місцезнаходження та винесений їм вирок не було оголошено. У першій половині 2011 року багато юристів і правозахисників, які торкалися чутливих питань і захищали інтереси «небажаних» груп, були викрадені. У квітні ці випадки викликали критику з боку Комітету ООН з насильницьких зникнень.

Доповідь Комісії цитує звіт організації «Захисники прав китайців» (Chinese Human Rights Defenders). У цьому звіті стверджується, що не менше 22 відомих китайських правозахисників, у тому числі художник і громадський діяч Ай Вейвей, позивач Чжоу Лі і письменник Гу Чуан, стали жертвами викрадення.

У випадку з Ай Вейвеєм влада відмовилася повідомити його сім'ю про те, в чому він обвинувачується і де перебуває. Вейвея тримали в камері без вікон під наглядом двох охоронців протягом 81 дня. Влада випустили пана Aя під заставу в червні за умови, що він не буде давати інтерв'ю або користуватися Twitter.

Всупереч міжнародним стандартам, режим підготував перегляд свого кримінально-процесуального законодавства, щоб легалізувати зникнення.

Кампанії з планування чисельності населення

Протягом 2011 року Комісія звернула увагу на примусові кампанії з планування сім'ї. Чиновники використовували насильницькі методи, щоб змусити громадян пройти стерилізацію, зробити аборт або заплатити великі штрафи за позапланових дітей, йдеться у звіті Комісії.

Одна з таких кампаній почалася в місті Янчунь провінції Гуандун в березні 2011 року. Основними цілями цієї кампанії оголосили стерилізацію матерів з двома дочками і «застосування заходів щодо усунення наслідків правопорушення для позапланової вагітності», простіше кажучи — примусовий аборт.

У провінції Шаньдун у вересні 2010 року місцеві чиновники з планування сім'ї змусили жінку зробити аборт, коли вона була на шостому місяці вагітності. Причина полягала в тому, що її чоловік був на три місяці молодше, ніж офіційний вік для вступу в шлюб, на той час, коли дитина була зачата.

У провінції Фуцзянь в жовтні 2010 року місцеві чиновники з планування сім'ї викрали жінку, яка була на восьмому місяці вагітності. Вони насильно ввели їй речовину, що призвела до викидня.

Органи місцевого самоврядування не менше восьми провінцій у своєму законодавстві посилили риторику «не шкодувати зусиль» задля здійснення примусових заходів щодо планування чисельності населення в цьому році. Серед цих заходів, зокрема, — застосування внутрішньоматкового засобу (ВМС), імплантатів ВМС, перевірки вагітності, а також примушування до пізніх абортів та стерилізації.

Комісія у справах Китаю також заявила, що політика компартії щодо планування сім'ї призвела до незаконних викрадень і торгівлі дітьми з боку місцевих чиновників.

«З 2000 по 2005 роки в провінції Хунань чиновники з планування сім'ї відібрали як мінімум 16 дітей у їхніх батьків, пояснюючи це тим, що діти нібито народилися всупереч програмі з планування. Чиновники потім продавали цих дітей у місцеві притулки. У багатьох випадках посадові особи відбирали дітей тому, що їхні батьки не могли виплатити непомірні штрафи, накладені за порушення норм з планування чисельності населення», — йдеться в доповіді.

Сліпий адвокат-самоучка Чень Гуанчен був звільнений у вересні 2010 року після 4 років в'язниці, куди він був поміщений за розкриття ситуації з примусовими абортами і стерилізацією в Китаї. Однак свобода для пана Ченя і його дружини вилилася в тяжкий домашній арешт, довільні вторгнення в будинок і побиття.

Інші активісти були затримані і побиті без пред'явлення виразних звинувачень у будь-чому. Захисник прав людини і навколишнього середовища Ху Цзя разом зі своїм монгольським колегою Хадою були поміщені під домашній арешт незабаром після звільнення.

Переслідування за віру і висловлення своїх поглядів

«Китайські лідери посилили тиск на суспільство і стали ще більш агресивно порушувати ті закони і міжнародні норми, які вони нібито цілком підтримують», — відзначив Кріс Сміт, голова Комісії.

Влада жорстко відреагувала на заклики до ненасильницьких «жасминових» революцій у різних містах Китаю. Починаючи з середини лютого, після протестів на Близькому Сході і в Північній Африці заклики до мирних «жасминових» революцій почали з'являтися в китайській зоні інтернету щонеділі. Незабаром з'явилася анонімна заява, що закликає китайських громадян проводити демонстрації за демократичні реформи та боротьбу з корупцією в Китаї.

Через кілька днів після появи подібних повідомлень глава компартії Китаю Ху Цзіньтао зажадав, щоб чиновники посилили «управління громадськістю» і забезпечили «соціальну гармонію і стабільність».

Як повідомлялося, в той період влада заарештувала, викрала і посадила під тим або іншим приводом понад 200 громадян, письменників, вчених і прихильників політичних реформ. Вони навіть назвали квіти жасмину контрабандою і доручили деяким продавцям квітів у Пекіні повідомляти про людей, які бажають придбати жасмин.

«Китайська влада продовжує переслідувати релігійних людей, які проводять свої заходи без схвалення влади, зокрема, членів протестантських домашніх церков, підпільних католиків і послідовників духовної практики Фалуньгун», — сказав Сміт.

Доповідь описує інтенсивну кампанію влади з примушування послідовників Фалуньгун * відмовитися від своєї віри і залишити практику. Цей процес називається «трансформація через перевиховання». Зараз триває вже другий рік цієї кампанії згідно з трирічним державним планом. Звіт комісії Конгресу США відзначає, що ця кампанія здійснюється в рамках репресій правлячої партії проти Фалуньгун, які тривають уже більше 10 років.

Доповідь наводить документ, в якому керівництво «Офісу 610 **» дає вказівки місцевій владі центрального, провінційного і міського рівня щодо того, які заходи вживати проти прихильників Фалуньгун, щоб вони припинили свої заняття.

Комісія Конгресу США по Китаю складається з дев'яти сенаторів, дев'яти членів Палати представників, а також п'яти вищих посадових осіб адміністрації, які призначаються президентом країни.

* Фалуньгун (інша назва — Фалунь Дафа) — медитативна техніка, що навчає вправам для оздоровлення організму, а також духовним принципам «Істина, Доброта, Терпіння». У 1999 році, коли влада Китаю підрахувала, що кількість послідовників цього методу досягла понад 70 млн, тодішній глава компартії Цзян Цземінь ініціював репресії, що тривають донині. Це переслідування в Китаї є найбільш масштабним посеред інших, оскільки спрямоване на групу людей, яка нараховує десятки мільйонів.

** «Офіс 610» — підконтрольна правлячій партії служба, що має надповноваження. Вона була створена в червні 1999 року з метою «вирішення питання Фалуньгун».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...