• У Китаї зловживання добривами руйнує навколишнє середовище

  • П'ятниця, 14 жовтня 2011 року

Китайські фермери продовжують збільшувати використання хімічних добрив, намагаючись збільшити показники врожайності, незважаючи на попередження експертів про негативні наслідки таких заходів.

«Якщо фермери зловживають хімічними добривами протягом тривалого часу, то залишки добрив, які лишаються в ґрунті, позначаються на якості води в цій місцевості. Коли азотні добрива змиває в річку, чи вони потрапляють у повітря, то це також негативно впливає на навколишнє середовище», — каже в інтерв’ю телеканалу NTD TV пан Сюй Міньган, заступник директора Інституту сільськогосподарських ресурсів та регіонального планування Китайської академії аграрних наук.

Згідно з дослідженням Інституту земель та добрив при цій академії, загальна кількість хімічні добрив, які зараз використовуються в Китаї, збільшилась на 225% з 1980 року, тоді як врожайність підвищилася всього на 40%.

На 1 га землі в Китаї зараз припадає 191 кг азотних добрив. Це 151%, 159% і 329% від кількості добрив відповідно у Франції, Німеччині та США. Однак рівень врожайності в Китаї на 10—30% менший, ніж у цих країнах.

«Виробництво та споживання добрив у Китаї перевищує третину від загальної кількості добрив у світі. Останніми роками з метою підвищення врожаю зернових використання добрив та пестицидів в Китаї істотно підвищилося. Це спричинило опустелювання землі, накопичення органічних речовин у ґрунті», — пише Economic Information Daily з посиланням на заяву Лю Сяожань з Цзіліньської асоціації зернових культур.

У провінції Цзілінь, де вирощується найбільша кількість зернових культур у Китаї, деякі фермери використовують добрива протягом усього року, а не тільки в період сіяння, повідомляє Economic Information Daily.

Як вказано у щорічному звіті Бюро статистики провінції Цзілінь, у 1984 році тут використовували 500 тис. тон добрив. У 2010 році тут було застосовано вже 5 млн тон добрив. У той же час врожай зернових за останні 30 років збільшився з 10 млрд до 25 млрд кг.

«Нам відомо, що у ґрунті недостатньо поживних речовин, тому ми змушені застосовувати добрива. Але ми повинні робити це з розсудом. Зайві добрива потраплять у ґрунт і повітря, що й спричинить забруднення», — каже Цзюй Сяотан, професор з Коледжу ресурсів та природознавчих наук при Китайському аграрному університеті в інтерв’ю NTD.

«Зловживання добривами також збільшує кількість шкідників і потрібно застосовувати більше пестицидів, — додає пан Цзюй. — Ви можете порівняти смак місцевих овочів і фруктів із закордонними. У Китаї овочі та фрукти більш низької якості, через надмірне використання добрив».

«Зазвичай ми просимо фермерів застосовувати переважно органічні добрива та листя. Якщо цього недостатньо, фермери можуть додати штучні хімічні добрива. Таке поєднання дозволить збільшити кількість азоту у ґрунті та поліпшити мікрофлору. Але якщо ми використовуємо тільки азотні добрива або необачно комбінуємо їх, то поживні речовини у ґрунті будуть розміщені нерівномірно, — додає пан Цзюй. — Надлишок азоту та фосфору потрапляє у водойми і викликає евтрофікацію — збільшення поживних речовин у воді. Це у свою чергу призводить до надмірного росту водоростей, дефіциту кисню та, як наслідок, загибелі вищої рослинності, риб та інших тварин. У процесі розщеплення аміаку забруднюється повітря. Оксид азоту, що виникає в результаті розщеплення — це парниковий газ, що має у 298 разів більший потенціал, ніж вуглекислий газ».

Дослідники з Столичного педагогічного університету у Пекіні (Capital Normal University — CNU) дійшли висновку, що на 35–97% причиною забруднення п’яти великих озер у Китаї є надмірне постачання поживних речовин у водойми та наявність там великої кількості органічних речовин. Звіт про це було надруковано у часопису «Екологія та сільське господарство» у 2006 році. Одна із трьох основних причин забруднення озер — це надмірне використання добрив, зазначалося у звіті.

Згідно зі статистикою Міністерства сільського господарства Китаю, більше ніж 40% сільськогосподарських земель непридатні для використання через ерозію ґрунту, виснаження землі, лужність та кислотність ґрунту. Загальна площа забруднених земель становить 10 млн га. Низький рівень врожайності зафіксовано на 67% площі орних земель. У 10 провінціях, де проводилось дослідження, маса органічної речовини знизилась на 35%, у порівнянні з початком 90-х років.

Сьогодні щорічне застосування азотних, фосфатних та калійних добрив у Китаї становить більше ніж 54 млн тон, з яких 33 млн — це азотні добрива.

Оригінал англійською: The Epoch Times

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...