• Економіка Китаю на межі обвалу — економісти

  • Понеділок, 14 листопада 2011 року

Економіка Китаю перебуває в небезпечному становищі, і, можливо, скоро зіткнеться з кризою, ще більш серйозною, ніж боргові проблеми країн Євросоюзу, кажуть китайські економісти.

Відтоді, як китайський режим реалізував ряд «посилених» планів щодо стримування ринку нерухомості, ціни на внутрішньому ринку падають по всій країні. Тим часом, продажі землі, яка виступає головним джерелом доходів для місцевих органів влади, також різко скоротилися.

Наприкінці жовтня кілька забудовників у Шанхаї різко знизили ціни на житло в новобудовах від 20 до 40 відсотків. Незабаром після цього зниження цін поширилося на Пекін, Ханчжоу і Нінбо в провінції Чжецзян і Нанкін у провінції Цзянсу. Недавні покупці нерухомості, незадоволені раптовим знеціненням своїх вкладень, організовували демонстрації, вимагаючи відшкодування своїх збитків.

Кінець величезним доходам

“ Зниження цін у Шанхаї — це тільки початок, гірші часи настануть у першому кварталі наступного року ”

аналітик із консалтингової агенції Centaline China Property Research у Шанхаї

«Зниження цін у Шанхаї — це тільки початок, гірші часи настануть у першому кварталі наступного року», — розповів Великій Епосі аналітик із консалтингової агенції Centaline China Property Research у Шанхаї, додавши, що період величезних доходів на ринку нерухомості більше не буде існувати в наступному десятилітті.

Економіст Сє Гочжун недавно заявляв за різних обставин, що «якщо китайська влада буде продовжувати свою жорстку валютно-кредитну політику, численні забудовники збанкрутують», і «50-відсоткове падіння вартості нерухомості стане нормою в Китаї у майбутньому».

Великий надлишок непроданого житла може бути виправлений ринком лише в тому випадку, якщо ціни впадуть до рівня, прийнятного для покупців житла на первинному ринку, сказав Сє, зазначивши, що скоро настане істотне падіння цін.

Скорочення продажів земельних ділянок

Продажі державних земельних ділянок також скоротилися по всій країні, що, в свою чергу, призвело до зменшення доходів місцевих адміністрацій від продажу землі. Місто Чжухай в провінції Гуандун слугує прикладом.

Газета Southern Metropolis Daily повідомила, що опубліковані фінансовим департаментом міста Чжухай дані показують, як дохід від передачі землі за перші три квартали поточного року суттєво скоротився. Зниження склало 3 млрд юанів ($473,2 млн) від колишньої оцінки у 8,8 млрд юанів ($1,4 млрд).

За даними іншого фінансового журналу First Financial Daily, доходи від продажу земельних ділянок у місті Чжухай протягом перших 10 місяців 2010 року досягли 20,4 млрд юанів ($ 3,22 млрд), на частку яких припадає 24% ВВП міста, що показує 14-кратне збільшення в порівнянні з попереднім роком. Навпаки, доходи від продажу землі за перші 10 місяців 2011 року ледь сягнули половини від цієї суми.

1 листопада адміністрація міста приступила до введення нових обмежень щодо купівлі і ціни на житло. Багато забудовників розглядають це як сигнал для нової хвилі зниження цін на нерухомість.

Насувається фінансова криза

Чен Сяонун, економіст, що проживає в США, розповів Великій Епосі, що 30-процентне падіння цін на житло протягом короткого періоду часу означає, що фінансова криза от-от вдарить по Китаю.

«Коли міхур лопається і забудовники прогорають, банки будуть боротися з високими штрафними відсотковими ставками і безнадійними боргами, що призведе до фінансової кризи в банківській системі», — сказав Чен.

Чень Чжифей, професор економічних наук при Нью-Йоркському університеті, розповів телебаченню New Tang Dynasty TV, що швидкий спад на ринку нерухомості та земельних ресурсів призведе до різких скорочень доходів місцевих адміністрацій, а також до того, що місцеві чиновники будуть покривати збитки через оподаткування.

Такого роду податки, можливо, призведуть до масових протестів і соціальної нестабільності, як це було нещодавно в місті Хучжоу в східній провінції Чжецзян, де протести привернули міжнародну увагу, сказав Чень.

Економіст і автор багатьох книг і статей про економіку Китаю Хе Цінлянь розповіла Великій Епосі, що міхур на ринку нерухомості КНР мав луснути в 2008 році. Але тоді китайський режим реалізував план зі стимулювання економіки на суму в 4 трлн юанів ($630,9 млрд), половина яких пішла на ринок нерухомості та пов’язані з ним сфери, що сповільнив вибух міхура.

«Нині китайському режиму буде набагато важче впоратися з вибухом цього міхура і його негативним впливом на економіку Китаю», — сказала вона.

Цей процес надає китайській економіці шанс на виправлення економічного укладу, а місцевим адміністраціям слід затягнути пояси, оскільки доходи скоротилися, зазначила Хе.

«Як би там не було, вони збільшать податки, щоб підвищити свої доходи. Таким чином, економіка Китаю ніколи не стане на правильний шлях», — додала вона.

Хе Цінлянь сказала, що економічний розвиток Китаю насправді є хибним зростанням, що досягнуте за рахунок руйнування навколишнього середовища і природних ресурсів. Будучи світовою фабрикою, у Китаю немає своїх відомих торгових марок. До того ж, Китай сильно залежить від імпорту енергетичних матеріалів, і в країни мало власних ресурсів для експорту, за винятком рідкісних порід лужно-земельних металів. Більше того, країна з найбільшою часткою селянського населення в світі не здатна самостійно прогодувати себе.

Відносно деяких коментарів економістів, що обвал ринку нерухомості приведе китайську економіку до «жорсткої посадки», Хе сказала, що «економіка Китаю ніколи не піднімалася, тому немає такого поняття як посадка».

«Насправді, китайська економіка схожа на безконтрольний швидкісний потяг, який може зійти з рейок у будь-який час», — зазначила вона.

Джейн Лін і Алекс Ву

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...