• Китайський режим відхрещується від свого колишнього друга Каддафі

  • П'ятниця, 4 листопада 2011 року

Голова китайського відомства з міжнародних відносин з африканськими країнами Лу Шає в інтерв’ю одному паризькому часопису заявив, що колишній лівійський диктатор Муаммар Каддафі ніколи не був другом КНР. І навіть навпаки — Каддафі був шанованим гостем лідерів багатьох європейських країн. Ця заява швидко поширилась і викликала деякий сарказм на китайських інтернет-блогах.

Це інтерв’ю, що з’явилося на сторінках газети Jeune Afrique (фр. Молода Африка), без будь-яких змін 21 жовтня було опубліковане на офіційному сайті міністерства закордонних справ Китаю.

Наступного дня 150 тис. китайців висловилося стосовно заяви Лу Шає . Люди залишили саркастичні коментарі щодо різкої переміни у ставленні китайського режиму до Каддафі після його смерті. Коли диктатор був живий, його цінували як доброго друга, але зараз офіційно заявляється, що він ніколи не був другом КНР.

Засновник організації Free Flow of Global Information пан Чжан Сіньюй зазначив, що китайський режим змінив свою позицію задля того, щоб просто ошукати ту частину громадськості, яка ще не досить добре знає, чим насправді є компартія Китаю. Якщо і надалі китайська влада буде стверджувати, що Каддафі був добрим другом КНР, це буде створювати погане враження у міжнародного співтовариства.

Пан Чжан з цього приводу нагадав китайське прислів’я: «Лисиця сумує, коли кролик вмирає».

Минула дружба та тісні стосунки

У жовтні 1982 року Каддафі вперше відвідав Пекін і зустрівся з Ден Сяопіном. У квітні 2002 року голова компартії Китаю Цзян Цземінь відвідав Лівію у складі делегації чисельністю понад 100 посадовців та бізнесменів.

Цзян оглянув резиденцію Каддафі після бомбардування американськими повітряними силами США у 1986 році і високо оцінив стійкість свого «близького друга». Китайський лідер сказав, що хоча Америка і зруйнувала стіни палацу, але не змогла зломити дух лівійського лідера.      

У 2007 році газета Китайської академії соціальних наук повідомила, що конференція Каддафі «Gadhafi Arab Thought Conference» пройшла 27-го квітня в Уханському універистеті. Конференцію відвідало близько 40 делегатів, зокрема: посол Лівії у Китаї, колишній посол КНР у Ємені та Лівії та професори з Пекінського університету.

Учасники конференції підтвердили, що видатний державний діяч Каддафі є добрим другом китайського народу. Лівійського лідера також прославляли як славетного мислителя за його концепцію «Третя універсальна теорія», яку описано у його «Зеленій книзі»(Green Book), що широко використовується у міжнародній дипломатії. Учасники конференції також відзначили, що літературні твори Каддафі здійснили величезний вплив.

Голова Китайської федерації за мир та демократію (China Peace and Democracy Federation) Тан Боцяо так прокоментував цю подію: «Китайська компартія не повідомляла про свою підтримку Каддафі, сподіваючись, що він не втратить владу. Але коли стало зрозуміло, що лівійський лідер уже близький до краху, китайський режим різко змінив свою позицію і почав підтримувати лівійську опозицію. Водночас офіційні ЗМІ, підконтрольні компартії Китаю, повністю змінили своє ставлення до Каддафі. Саме тоді влада Китаю відмовилася від свого колишнього друга і спробувала дистанціюватися від нього».

Ще у серпні цього року китайський режим зображав колишнього лівійського диктатора як «сильну особистість на Близькому Сході», яка не побоялася і кинула виклик тиску і погрозам Заходу.

Тепер пропаганда компартії Китаю говорить, що Каддафі був «божевільним» і його смерть «покладе край безумству на Близькому Сході».

Китай був останньою державою у складі Ради безпеки ООН, яка визнала зміну влади у Лівії. Китайський режим чекав, поки не отримає гарантій від нової влади Лівії щодо виконання контрактів, які раніше підписав з Китаєм «божевільний друг».

Гаррі Пансі та Джозеф Ву

Оригінал английською: The Epoch Times

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...