• Молоді ентузіасти спонукають селян до протестів у Китаї

  • Середа, 4 січня 2012 року
Група юних активістів із невеличкого села Укань на півдні Китаю ініціювала через мережу інтернет мирні протести з метою протистояння місцевим чиновникам компартії. Ці активісти заповзялися добитися свого, що вони доб’ються свого, незважаючи на те, що численні протести в інших селах не досягли успіху. Активісти планують розпочати широку кампанію в ЗМІ, щоб налаштувати центральну владу компартії проти місцевих чиновників.

Молодіжна група із цього села на сайті інтерактивного спілкування «QQ» створила спільну інтернет-групу «Юні ентузіасти з Укань» і почала обговорювати проблему захоплення землі в їхньому селі, що відбувається там із 1993 року по сьогодні. Про це повідомлялось у щотижневому гонконгському часописі iSun Affairs із посиланням на інтерв’ю з учасниками групи. Активісти планували організувати диспути навколо питання захоплення землі, щоб звільнити місцевих партійних чиновників, які вже понад 40 років обіймали свої посади, і вибрати власних представників.

«Юні ентузіасти» спочатку намагалися діяти згідно з правилами системи. У період з 21 червня 2009 року по 14 березня 2011 року вони подали десятки клопотань до 14 різних партійних органів у провінції Гуандун, але не отримали жодної відповіді. Переконавшись, що система не працює, вони залучили до співпраці всіх селян, щоб спільними зусиллями звільнити зі своїх посад місцевих партійних чиновників.

Протест, вибори та відповідь

Перший масовий протест за участю 5 тисяч мешканців села Укань, які підтримали заклик активістів, відбувся 21 вересня і завершився жорстокою сутичкою з міліцією. Цей конфлікт паралізував місцевий партійний комітет, що дало можливість селянам 29 вересня самостійно провести вибори сільської ради. Мешканці обрали 13 представників і сформували новий тимчасовий сільський комітет, який успішно замінив комуністичну владу в селі і почав виконувати адміністративні функції.

Ці вибори заохотили жителів села усіх поколінь підтримати зусилля «юних ентузіастів», і мешканці старшого та середнього віку дістали ключові ролі представників.

Після сутички з міліцією та проведення виборів влада міста Луфен запропонувала селянам направити своїх представників поспілкуватися з вищими чиновниками і навіть заплатила кожному представникові за два місяці роботи по 2 тис. юанів ($315) — тим самим визнавши легітимність обраних селянами представників.

Однак спілкування з чиновниками міста Луфен упродовж двох місяців виявилося даремним. 21 листопада селяни провели іншу мирну акцію вже у Луфені перед будівлею міської влади.

Протест, що відбувся 21 листопада, був практично безпрецедентним явищем — селяни мирним шляхом чинили опір чиновникам компартії під керівництвом обраних селянами представників.

Типовим для сільських протестів у КНР є застосування насильства, масовість, зазвичай участь неорганізованого натовпу, що громить урядові установи і перекидає міліцейські автомобілі. В Китаї відбувається понад 100 тис. таких масових заходив щорічно.

WUKAN-136077704.jpg

Селяни приготували стрічки для запланованого маршу в селі Укань 20 грудня. Село, де мешкає близько 13 тис. людей, звинувачує місцеву владу у викраданні колективної землі без виплати належної компенсації. Гнів жителів зріс після того, як у міліцейському відділенні помер один із лідерів селян, який мав завдання вести з чиновниками перемовини у цій справі. Фото: Mark Ralston/AFP/Getty Images.

Щось схоже на події в Укані відбулося у 2005 році в селі Тайши, також у провінції Гуандун. Там селяни були обурені тим, що місцеві чиновники продали їхню землю, тому теж переобрали місцеву владу. Придушивши селян за допомогою озброєних загонів міліції, комуністичну владу у Тайши відновили. Деяких селян та їхнього адвоката Го Фейсюна арештували, постраждали також і представники ЗМІ.

У грудні влада Луфена почала тиснути на селян, стверджуючи, що новобраний комітет є незаконним, незважаючи на попереднє визнання, і почала арештовувати деяких обраних селянами представників.

Один із арештованих, Сюе Цзіньбо, що був заступником голови новообраного комітету, помер у міліцейському відділенні 11 грудня. Його рідні повідомили, що на тілі Сюе вони помітили ознаки тортур.

14 грудня село оточили військові загони.

Селяни побоюючись, що влада може здійснити більше арештів, вжили заходів, щоб захистити себе. Молоді ентузіасти, імена більшості яких для конфіденційності не називалися у статті часопису iSun Affairs, відіграли важливу роль у процесі гарантування безпеки. Вони встановили камери спостереження навколо села та біля будинків представників, а також організували патрулювання на вулицях з раціями і були готові до будь-яких дій військових.

Очікуючи підтримку

Селяни чекають на підтримку не тільки Луфена, а й інших регіонів.

«Юні ентузіасти» інформували про існуючу ситуацію не тільки жителів села, але й увесь світ. Вони описували свою ситуацію на блогах та інтернет-форумах. За інформацією iSun Affairs, вони зробили власний документальний фільм і навіть склали пісню про ці події.

Тимчасовий інформаційний центр допоміг селянам підтримувати зв’язок із усім світом: єдиний мешканець, який мав швидкісний інтернет у селі, запросив у гості закордонних журналістів, які зупинилися в Укані.

Селяни звертаються до Пекіна та Комуністичної партії Китаю, звинувачуючи місцевих посадовців. Сільський представник повідомив британським ЗМІ, що вони люблять партію і сподіваються знайти справедливість у Пекіні.

Під час протестів селяни тримали плакати з написами: «поверніть нашу землю», «покарайте корумпованих посадовців», «ми проти диктатури», «поверніть нам права людини», а також «підтримуємо Комуністичну партію».

Гонконгські ЗМІ повідомили, що селяни з Уканя тримають у руках червоний прапор, щоб протистояти червоному прапору — підтримуючи комунізм у протистоянні йому ж.

Селяни завжди використовували стратегію «не застосовувати крайні заходи, бути раціональними, покладатися на факти, дотримуватися суворої дисципліни», — пише iSun Affairs з посиланням на слова 67-річного селянського представника пана Ліня.

Але немає значення, скільки зусиль докладають ці сільські жителі, їхній приклад є взірцем для всього Китаю. Таку думку озвучив представник одного китайського села, якого процитувала 18 грудня гонконгська газета «Мінпао». Він закликав до вільних виборів на всіх рівнях влади КНР і висловив сподівання, що вибори в Укані можуть стати прикладом для інших селищ.

Черіл Чен і Джейн Лін, Велика Епоха (The Epoch Times)

Оригінал англійською: The Epoch Times

Підписатися:

Коментарі