ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Світ-2011: погляд у минуле і майбутнє

Велика Епоха

Багато подій, що відбулися у 2011 році, серед яких «Арабська весна» і боргова криза в Європі, швидше за все, визначать світовий розвиток у 2012 році. Велика Епоха пропонує найбільш очевидні події, які передвіщають зміни.

Африка: ризики продовольчої кризи збільшуються

Африка: ризики продовольчої кризи збільшуються
Африка: ризики продовольчої кризи збільшуються

Африка. Діти-біженці отримують їжу в центрі допомоги в Могадішо, столиці Сомалі. У країні близько 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб, а понад 580 тис. сомалійців є біженцями в сусідніх державах.

У середині 2011 року в результаті посухи близько 13 мільйонам людей у Східній Африці не вистачало їжі, що, в свою чергу, призвело до підвищення продовольчих цін і загострення конфліктів. Найбільше постраждала Сомалі, де десятки тисяч чоловік загинули, а 270 тис. залишилися без даху над головою. Проливні дощі принесли повені і хвороби.

Тим часом, бойовики угруповання аль-Шабаб у Південній Африці блокують постачання продовольства, якого потребує близько 3 млн осіб. Протягом 6 місяців продовольчі організації попереджали про масовий голод, проте допомога йшла дуже повільно.

Схожа ситуація зараз створилася для Західної Африки. Без запасів їжі та поставок гуманітарної допомоги регіону загрожує катастрофа. Крім того, великий «відтік» капіталу з континенту тільки ускладнює вирішення продовольчої кризи. За даними вашингтонської дослідницької і правозахисної організації Global Financial Integrity (GFI), майже $2 трлн було незаконно виведено з країн Африки з 2000 по 2009 роки.

Франція: тест для Саркозі

Ніколя Саркозі
Ніколя Саркозі

Ніколя Саркозі. Фото: GEORGES GOBET/AFP/Getty Images

У травні 2012 року французи обиратимуть нового президента. Втративши популярність через слабкі результати протягом першого терміну, Ніколя Саркозі буде оскаржувати президентське крісло з кандидатом від соціалістів Франсуа Олландом, який більш популярний серед населення, за результатами опитувань. У минулому Саркозі вдавалося справлятися з негативними тенденціями, і зараз він наполегливо працює, щоб показати виборцям свою здатність врятувати Францію від боргової кризи в Європі. Майбутнє Європи може опинитися в руках кількох лідерів — Франції та Німеччини, які є найбільшими економіками Старого світу.

Великобританія: розкішне видовище за рахунок бюджету

Весілля принца Вільяма та Кейт Мідлтон
Весілля принца Вільяма та Кейт Мідлтон

Весілля принца Вільяма та Кейт Мідлтон. Фото: Dominic Lipinski/AFP/Getty Images

Королівське весілля зачарувало світ старомодним видовищем. Однак Олімпійські ігри 2012 провести буде вже не так легко. Карета, на якій їхали Кейт та Вільям і яка потрапила на сторінки газет усього світу, насправді молодша, ніж вікторіанська інфраструктура перевантаженої транспортної системи Лондона. Чиновники попереджають про труднощі в роботі приміського транспорту, а також пропонують не їздити на роботу під час Ігор. До того ж, держбюджет «схуд» від заходів зі стабілізації економіки країни і з'явилися проблеми безпеки після літніх вуличних заворушень.

США: високі ставки в інформаційній війні

США: високі ставки в інформаційній війні
США: високі ставки в інформаційній війні

Фото: US Department of Defense

Далекосяжні наслідки від кібератак, які здійснили групи хакерів і державні діячі як для отримання інформації про військові дії, так і з метою промислового шпигунства, здавалося, набули в 2011 році глобального характеру. Вірусний черв'як Stuxnet зруйнував ядерні центрифуги в Ірані, а китайський режим викрили за його багаторічну практику викрадення інформації урядів різних держав і секретів технологій передових підприємств.

Інформаційна безпека — це ключовий аспект, на якому планує зосередитися Вашингтон у 2012 році, впроваджуючи нові системи забезпечення інформаційної безпеки всередині країни і на міжнародному рівні, особливо після заяви, що основною метою для організованих державою кібератак був відповідний військовий удар. Однак, у той час як США намагаються залатати діру захисту, безсумнівно, спалахнуть дебати з приводу конфіденційності цифрової інформації.

Канада

Керуючий Банком Канади Марк Карні
Керуючий Банком Канади Марк Карні

Керуючий Банком Канади Марк Карні. Фото: BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/Getty Images

Канада подолала економічну рецесію краще, ніж інші розвинені країни, завдяки чому вітчизняні лідери у фінансовій сфері, зокрема керівник Банку Канади Марк Карні, отримали більше важелів впливу на економіку світу. У листопаді Карні призначили головою ради фінансової стабільності строком на три роки. Однак, незважаючи на те що уряд Канади схвалив план Карні, спрямований на утримання низьких процентних ставків протягом року, і його намір забезпечити фінансову систему додатковою ліквідністю, все ж економічна стійкість Канади й далі спирається на жорстко регульований консервативний фінансовий сектор.

Мексика: нафта, економіка і безпека

Мексика: піймання наркозлочинця
Мексика: піймання наркозлочинця

Мексика: піймання наркозлочинця. Фото: YURI CORTEZ/AFP/Getty Images

У 2012 році країні серйозно треба поставитися до питань безпеки, запобігти потенційним загрозам, які виходять від злочинних дій наркокартелів і зловживань військовими. Недавнє скорочення видобутку нафти в країні сильно відбилося на економіці країни. Уряд і далі спирається на податки, що стягуються від нафтовидобувної фірми Premex, щоб наповнювати держбюджет до 30—40%. Незважаючи на роль нафти як національної спадщини, Мексика, можливо, відкриє двері для іноземних інвестицій у вітчизняну нафтову галузь, щоб підтримати розвідувальне буріння і збільшити виробництво.

Бразилії загрожує маса проблем

Бразилії загрожує маса проблем
Бразилії загрожує маса проблем

Фото: David Silverman/Getty Images

Бразилії належить багато зробити наступного року, оскільки країна готується приймати чемпіонат світу з футболу в 2014 році і літні Олімпійські ігри в 2016-му. Хоча майбутні ігри вселяють надію на розвиток інфраструктури і публічного транспорту, але вони також сіють певні побоювання з приводу корупції, перевитрат коштів, соціальної нестабільності та питань безпеки, пов'язаних із наркоугрупованнями. Жовтнева відставка міністра спорту Бразилії на тлі звинувачень у корупції навряд чи допоможе адміністрації президента Ділмі Руссефф у вирішенні цих проблем. Крім того, відставка міністра спорту стала шостою міністерської відставкою в уряді з червня 2011 року.

Ірак: на порозі нових конфліктів

Ірак
Ірак

Ірак. Фото: AFP/Getty Images

Американські війська повинні покинути країну до кінця 2011 року, проте невирішені конфлікти можуть поновитися. Одна із загроз веде до міжконфесійної ворожнечі. Населені сунітами провінції, відчуваючи себе зганьбленими і обмеженими, також домагаються більшої автономії. Тим часом, старі територіальні питання з Кувейтом можуть виникнути заново, оскільки обидві сторони звинувачують один одного в спробі захопити якомога більше території, багатої запасами нафти.

Афганістан: невизначеність із наближенням 2014-го

Афганістан
Афганістан

Афганська поліція проводить військові навчання в місті Херат. Фото: Aref Karimi/AFP/Getty Images

Хиткий миротворчий процес та заходи щодо приборкання руху Талібан стануть основними завданнями Афганістану в 2012 році. Тим часом етнічні конфлікти посилилися, і регіональні відносини, зокрема з Пакистаном, погіршилися. У травні в американському Чикаго проходитиме конференція, на якій вирішиться доля Афганістану після 2014 року, протягом якого міжнародні війська покинуть країну і в Афганістані відбудуться президентські вибори. Проте розчарування після конференцій у Стамбулі і Бонні, а також часті випадки нападів на високопоставлених осіб в Афганістані, зменшують шанси на поліпшення ситуації в країні.

Китай: 100 млн вийшли з компартії

Хода на підтримку 100 млн людей
Хода на підтримку 100 млн людей

Вашингтон, США, липень 2011 року. Хода на підтримку 100 млн людей, що вийшли з компартії Китаю та її молодіжних організацій. Фото: Edward Dai/The Epoch Times

У серпні 100 млн китайців написали заяву про вихід із компартії Китаю (КПК) і її молодіжних організацій. Рух «Туейдан» [перекладається як вихід із партії] направлений на мирне скидання компартії Китаю. Виходячи з КПК, китайці прагнуть відокремити себе від злодіянь, які вчинила партія, повернути свободу і відродити мораль. Це масовий рух громадянської непокори в міру збільшення стане одним із головних в історії 2012 року.

Японія: потроєна криза

Японія: потроєна криза
Японія: потроєна криза

Фото:STR/AFP/Getty Images

Криза, принесена потужним землетрусом, ще не закінчена. Хоча Японія оговталася після різкого економічного спаду в останньому кварталі 2011 року, її експортно-орієнтовану економіку чекають нелегкі часи — її доля залежатиме від того, як Європа впорається з борговою кризою. Питання, пов'язані з компенсаціями і відновленням зруйнованих будівель, також повинні бути вирішені. До того ж, очікується, що «ядерні» проблеми Японії — нездатність повністю охолодити ядерний реактор на станції Фукусіма і побоювання TEPCO, що до березня в море витече багато радіоактивної води, — вплинуть на переговори з ядерної безпеки наступного року.

Бірма: відкритість Заходу

Хіларі Клінтон і Аун Сан Су Чжи
Хіларі Клінтон і Аун Сан Су Чжи

Хіларі Клінтон і Аун Сан Су Чжи, лідер Народної ліги за демократію в Бірмі. Фото: Paula Bronstein/Getty Images

У Бірмі (також відомій як М'янма) кроки назустріч лібералізації були сприйняті з обережним оптимізмом як на Заході, так і серед бірманської опозиції. У 2012 році світ спостерігатиме, чи зможе Аун Сан Су Чжи, лідер Народної ліги за демократію, брати участь у виборах. На багатьох бірманців позитивний ефект, принесений мирними переговорами між режимом і різними етнічними збройними групами, можливо, зробить навіть більший вплив.

Південно-Китайське море: територіальний конфлікт

Моряк піднімає прапор США на кораблі USNS Safeguard
Моряк піднімає прапор США на кораблі USNS Safeguard

Дананг, В'єтнам, 15 липня 2011 р.: Моряк піднімає прапор США на кораблі USNS Safeguard. За задньому плані — в'єтнамський корабель USS Chung Hoon. Країни домовилися про спільні військово-морські навчання під час загострення конфліктів на території Південно-китайського моря. Фото: HOANG DINH NAM/AFP/Getty Images

Напруженість ситуації в Південно-Китайському морі, швидше за все, зросте в 2012 році. На найбільш жвавий морський шлях у світі припадає транспортування, принаймні, двох третин нафти в Тайвань, Японію, Китай і Південну Корею. Історичні територіальні суперечки загострюються між В'єтнамом і Китаєм, який збільшив свою військову присутність в регіоні і тиск на всі прилеглі до морського шляху країни. Вашингтон заявив, що морський шлях повинен бути вільним і відкритим, також збільшивши кількість своїх військ у регіоні — 2500 американських морських піхотинців зараз дислокуються в північній Австралії.

Австралія: «вуглецевий» податок

Повітряна куля
Повітряна куля

Повітряна куля височіє перед будівлею парламенту Австралії під час мітингу на підтримку введення податку на забруднення в Канберрі 12 жовтня 2011 року. Фото: ALAN PORRITT/AFP/Getty Images

Після більш ніж десятилітніх дебатів Австралія ввела спірний податок на забруднення в 2011 році. Згідно з «Законом про чисту енергію», компанії з найбільшими викидами вуглецю будуть платити $23 за тонну вуглецю, що майже вдвічі більше показників у Європі. Такі галузі, як сільське та лісове господарство, звільняються від цього податку. Інші економіки, що розглядають подібні закони, спостерігатимуть, чим все це обернеться. Лідер опозиції Тоні Еббот під присягою пообіцяв, що скасує цей податок у разі його обрання в 2013 році.