ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

2011: Головні події в Україні

Велика Епоха

Європейські амбіції

Європейську спрямованість України протягом року час від часу відтіняло зближення української влади з Росією, а також висновки експертного співтовариства, яке запідозрило нещирість правлячої еліти у відносинах із Заходом.

6ukraine.jpg
6ukraine.jpg

Президент України Віктор Янукович на зустрічі з главою Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу (праворуч) і президентом ЄС Германом ван Ромпеєм (ліворуч) напередодні саміту Україна — ЄС 19 грудня. Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images

Перспектива європейської інтеграції потрапила в пряму залежність від звільнення колишнього прем'єра Юлії Тимошенко, яку посадили на 7 років у в'язницю за газову угоду з Росією.

Кульмінацією стала відмова ЄС підписати з Україною договір, що наближує країну до ЄС політично і надає більше економічних можливостей у рамках зони вільної торгівлі. Крім цього, політична стагнація щодо реформ також не надала великого оптимізму лідерам Європейського Союзу.

Танення довіри

Незважаючи на безліч повідомлень про затримання на «гарячому» чиновників, які брали хабарі, або навіть арешти голови державної служби зайнятості та кількох чиновників відомства, у яких виявили валютні цінності на суму $7,5 млн, довіри до України тільки поменшало.

7corruption.jpg
7corruption.jpg

Фото: photos.com

Україна в рейтингу корумпованості Transparency International опустилася з 134 на 152 місце, перебуваючи між такими країнами, як Азербайджан, Росія, Білорусія, Нігерія, Уганда і Центрально-Африканська республіка, Республіка Конго, Кот д'Івуар, Кенія, Гвінея-Бісау.

Втрата довіри падає на тлі заяв про прийняті антикорупційні закони, які збільшують відповідальність вищих чиновників за корупційні дії. Ці норми передбачають, щоб чиновник звітував як за свої доходи, так і доходи своєї родини. Крім того, Президент України Віктор Янукович підписав указ «Про Національну антикорупційну стратегію на 2011—2015 роки».

Обиратимуться по-новому

10vibori.jpg
10vibori.jpg

Фото: VIKTOR DRACHEV/AFP

Парламент прийняв новий порядок обрання депутатів, встановивши змішану виборчу систему часів правління Леоніда Кучми. Ця система передбачає обрання половини депутатів за партійними списками, а іншої частини — по мажоритарних округах з прохідним бар'єром 5% і без участі блоків. Новий закон про вибори також посварив опозицію, яка частково проголосувала за закон, що розглядається як самовільне винесення собі вироку, адже маленькі партії позбавляються можливості брати участь у парламентських виборах. Тепер опозиційні сили думають над тим, як вибрати спільних кандидатів у мажоритарних округах.

В цілому, новий закон виглядає так, ніби був проведений косметичний «євроремонт» — імітація спроби прийняти норми, які б не допускали фальсифікації на наступних виборах.

Погіршення свободи слова

Правозахисники охарактеризували цей рік як несприятливий для української журналістики, де поширена цензура і самоцензура. Також збільшилися напади на журналістів. За даними правозахисної організації Репортери без кордонів, цього року в Україні постраждало близько 35 журналістів.

8censorship.jpg
8censorship.jpg

Фото: photos.com

Цензуру або самоцензуру правозахисники пояснюють збереженням власниками медіа-організацій лояльності до правлячої еліти. Думка представників правлячої партії та уряду представлялася в ЗМІ в більшій кількості, ніж думка опонентів, поряд із замовчуванням гострих суспільно-політичних тем. Також збільшився тиск на регіональні ЗМІ, зокрема в Харківській області, де влада вирішила «вичистити» обласний ефір від думок і сюжетів, які критикували владу.

Незважаючи на погіршення, правозахисники зазначили сприятливі сигнали, зокрема, набуття чинності закону про доступ до публічної інформації та об'єднання журналістських організацій.

Рік протестів

Рік, що минає, об'єднав підприємців, студентів, чорнобильців, афганців і вчителів, які приходили під стіни уряду протестувати, вимагаючи виконання соціальних вимог. У свою чергу, влада заявляла, що протести спровоковані політичними опонентами.

9protest.jpg
9protest.jpg

Протест чорнобильців у Маріїнському парку. Фото: Володимир Бородін/The Epoch Times Україна

Найбільш драматичними протестами виявилися демонстрації чорнобильців, які вирішили голодувати, відвойовуючи свої законні права на пенсії та пільги. Близько десятка чорнобильців з Луганської області навіть влаштували «сухе» голодування біля стін Кабміну, зважившись на такий крок після того, як влада повністю проігнорувала їхні вимоги.

Однак, здається, що влада не зможе уникнути аналогічних протестів і в наступному році через прийнятий парламентом держбюджет на 2012 рік, в якому правляча партія обмежила законні пільги та соціальну допомогу, на яку претендують, за оцінками влади, близько 20 млн громадян країни.

Провал у справі Гонгадзе

Справа журналіста Георгія Гонгадзе, якого вбили в кінці 2000 року, знову покрилася туманом. Колишнього президента України Леоніда Кучму — одного з головних фігурантів справи, обвинуваченого в перевищенні повноважень і вбивстві журналіста, — визнали невинним, бо судді не знайшли легальних підстав для розгляду кримінальної справи, ініційованого Генпрокуратурою.

11kuchma.jpg
11kuchma.jpg

Леонід Кучма, екс-президент України, якого звинувачують у причетності до вбивства Гонгадзе. Фото: SERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images

Суд виходив із рішення Конституційного суду, який постановив, що звинувачення у скоєнні злочину не можуть ґрунтуватися на даних, отриманих незаконним шляхом особистістю, яка не має повноважень здійснювати оперативно-слідчу діяльність.

Єдиною підставою для порушення кримінальної справи проти Кучми були аудіозаписи, зроблені в президентському кабінеті охоронцем Кучми — майором Миколою Мельниченком. Останній у цей час перебуває в Ізраїлі через судове переслідування в Україні, яке він вважає політично вмотивованим.