• 2012 рік стане бурхливим для китайської компартії

  • П'ятниця, 20 січня 2012 року

Хвиля великомасштабних страйків і протестів у Китаї, що сталися на початку цього року, схиляє експертів до прогнозу, що китайський комуністичний режим зіткнеться з наростаючим тиском від мільйонів обурених селян, робітників та інших груп, позбавлених свободи вираження.

У першому тижні 2012 року протести спалахнули, принаймні, в 6-ти китайських провінціях: Гуансі, Гуандун, Сичуань, Цзянсу, Хенань і Ляонін.

1 січня тисячі людей, які втратили свої заощадження в інвестиційній афері, вийшли на простест в східній провінції Хенань. Їхнє невдоволення також було направлено на місцевих чиновників, які відмовилися захищати їх.

4 січня робітники в декількох провінціях організували протести, пов’язані з рівнем їхніх зарплат.

У місті Ченду провінції Сичуань 5–10 тис. робочих з металургійного підприємства почали 3-денний страйк, вимагаючи підвищення зарплат і премій.

У місті Учжоу провінції Гуансі всі робочі іграшкової фабрики оголосили страйк через затримки у виплаті зарплат і скасування премій, що зазвичай виплачуються в кінці року.

Близько 300 робітників на заводі в районі Паньюй міста Гуанчжоу провели страйк після того, як їхні вимоги про підвищення зарплат не були виконані.

4 і 5 січня близько тисячі співробітників на заводі з виробництва побутової техніки в місті Усі провінції Цзяньсу страйкували проти звільнень, скорочення зарплат і скасування щорічних премій.

Тисячі робітників пивоварного заводу в північно-східному портовому місті Далянь провінції Ляонін також оголосили страйк через низькі зарплати і мізерні премії.

У місті Шеньчжень провінції Гуандун близько 500 ветеранів організували мітинг 9 січня перед Управлінням поштового зв’язку, протестуючи проти мізерної допомоги по соціальному забезпеченню.

Очікування більшого числа протестів при уповільненні зростання економіки

У Фань політичний коментатор, який проживає в США, каже, що після «жасминової революції» в Північній Африці і на Близькому Сході в минулому році в Китаї збільшилася кількість протестів. Однак число і масштаби страйків і протестів, що спалахнули в Китаї протягом першого тижня цього року, відрізняються від того, що китайський режим очікував, сказав він Великій Епосі.

Він каже, що існує декілька причин, що пояснюють ці протести в даний час. Перша причина — з наближенням китайського Нового Року [23 січня 2012 року — прим. ред.], робочим потрібні гроші, щоб відзначити свята в колі сім’ї. Однак, зважаючи на уповільнення зростання економіки, компанії не здатні оплачувати працю співробітникам або виплачують низькі зарплати.

Інша причина полягає в тому, що випадок у селі Укан зробив величезний вплив і надав людям упевненості сміливо відстоювати свої права. У Фань каже, що очікує набагато більше протестів у Китаї цьогоріч.

«2012 рік повний невизначеності для Китаю, і багато хто очікує, що станеться щось значне», — сказав він.

Соціально-політичний оглядач Хуан Хебянь згоден з такою оцінкою. Протестувальники з села Укан справили враження на маси по всій країні, що, в свою чергу, передвіщає зростаюче напруження між режимом компартії та робітниками і селянами, розповів він Великій Епосі. Хуан також прогнозує, що більше протестів спалахне в березні під час Всекитайських зборів народних представників.

Тиск на політичну систему

У міру того, як економіка в Китаї продовжує слабшати, режим буде стикатися з великим політичним тиском, каже економіст Чен Сяонун, колишній помічник померлого ліберального лідера компартії Чжао Цзияна. Він упевнений, що вирішення соціальних проблем при існуючому ладі просто не представляється можливим, повідомляє телебачення New Tang Dynasty.

Хе Цінлянь, яка проживає в США відомий письменник і економіст, написала у своїй нещодавній статті: «Наступне покоління лідерів в Китаї приречене отримати країну, якою важко керувати».

Судячи по хвилі наростаючих страйків і протестів на початку цього року, нові китайські лідери не будуть насолоджуватися застосуванням старої практики та ідеології, як це робили їхні попередники, і боротьба з кризою стане їх повсякденною роботою, каже вона.

Якщо Пекін не послабить свою жорстку хватку, наростаюче напруження в країні не вщухне, навпаки, це призведе до того, що режим втратить свою владу, зазначає Хе.

Джейн Лінь і Шаньшань У, Велика Епоха (The Epoch Times)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...