• Подарунки-хабарі: ринок на мільярд у КНР

  • Понеділок, 13 лютого 2012 року
У Китаї багато що залежить від зв'язків і піднесених «подарунків» — починаючи від сприяння веденню бізнесу і закінчуючи прийомом у дитсадок. Вартість цих подарунків, які, по суті, являють собою хабар або спосіб відмивання грошей, становила $122 млрд у 2011 році, згідно з Китайським економічним тижневиком.

Складнощі вручення подарунків, ритуали, пов'язані з цим, і величезна кількість товарів-хабарів, які переміщуються по всій країні, сформували цілу сферу тіньової економіки. Предмети розкоші стали стрижнем «подарункової» економіки.

В останні роки антикваріат і картини займають перше місце за вартістю серед подарунків, які використовуються для підкупу китайських чиновників. Нерухомість — на другому місці, а дрібні предмети розкоші — на третьому, повідомляють News United Daily з посиланням на міську комісію Пекіна з перевірки дисципліни.

Газета «Женьмінь жибао», головна пропагандистська газета компартії Китаю, заявляє, що КНР, швидше за все, перевершить Японію як найбільшого у світі покупця предметів розкоші в 2012 році.

Газета «Женьмінь жибао» також повідомляє, що близько 40 тис. членів комуністичної партії вручили подарунків і подарункових сертифікатів на суму 386 млн юанів (близько $61 млн) у 2011 році.

У недавньому звіті McKinsey & Co стверджується, що Китай стане найбільшим ринком предметів розкоші в світі до 2015 року з об’ємом понад 20% світових продажів.

Відкриваючи двері

Китайський економічний тижневик повідомив, що колекціонер творів мистецтв Лан Хуадун із міста Лінань, провінція Чжецзян, бере участь в аукціоні в Пекіні майже кожен місяць. Він купує подарунки не тільки для себе, а й для хабарів, тому заздалегідь дізнається про вподобання майбутніх їхніх власників.

У доповіді також йдеться про те, що ринок тютюну та алкоголю на материковому Китаї перетворився із загальноспоживацького на ринок престижних товарів. Люди, які купують такі продукти, як Маотай (елітний китайський лікер), належать до багатого класу, який хоче відкрити більше «дверей» в своєму прагненні до влади.

Чжан говорить, що п'ять років тому, коли стався бум на ринку нерухомості, найбільшого поширення набули такі подарунки: декоративний текстиль, дрібна електроніка і посуд. В останні роки електроніка, така як відеокамери, фотоапарати, електронні книги і планшети, стала дуже популярними подарунками. Наприклад, 60% елітних електронних книг Hanwang, купуються для підношень.

У багатих колах також дарують брендовий одяг, годинники та автомобілі.

Звичайно, існує маса методів підкупу. Лан Юн, відомий арт-дилер, розповів Китайському економічному тижневику, що багато людей, замовляючи картини і каліграфії, просили зробити їх іменними. З одного боку, це зменшує частку провини замовника в підкупі, а з іншого боку, одержувачу не залишають вибору, окрім як прийняти подарунок, оскільки його ім'я вже стало його частиною. Є також передплачені подарункові карти, так що одержувач може самостійно вибрати те, що він хоче, каже Лан.

Деякі підприємства купують сотні або навіть тисячі передплачених подарункових карт. Наприклад, одна компанія обслуговує 5800 підприємств і вже випустила 900 тис. таких карт. Понад 4 тис. магазинів беруть участь у програмі, і більше 1,15 млн людей мають такі картки.

Хабарництво, розкрадання і кумівство широко поширені серед китайських чиновників. За даними державних ЗМІ, більше 140 тис. китайських чиновників були покарані в 2010 році за дисциплінарні порушення, причому більше 5 тис. на рівні керівництва округу, відповідно до звіту New Tang Dynasty Televisions за лютий 2011 року.

Аріель Тянь, Велика Епоха (The Epoch Times)

Підписатися:

Коментарі