• Пекін змусив американську біржу NASDAQ вигнати неугодний телеканал — WikiLeaks

  • П'ятниця, 3 лютого 2012 року

Серена Лі, репортер Нью-Йоркського телеканалу New Tang Dynasty (NTD), раніше готувала щоденні повідомлення про фінансовий ринок у фондовій біржі NASDAQ*, головний офіс якої знаходиться в Нью-Йорку. В один із днів її пропуск в NASDAQ перестав працювати — установа для неї відтепер було закрита.

Це сталося 5 років назад. Однак інформація, що міститься в опублікованих Wikileaks дипломатичних депешах, можливо, пролила світло на причину, що стоїть за забороною для Лі входити в офіс цієї біржі.

26 січня 2007 комітет державної безпеки КНР викликав офіційного представника NASDAQ в Китаї — Лоренса Пана — на бесіду. Його допитували з приводу ймовірної допомоги, яку NASDAQ надає духовному руху Фалуньгун у США, і в кінці допиту Пан пообіцяв щось з цим вдіяти, йдеться в депешах.

Фалуньгун (також відомий як Фалунь Дафа) є духовною практикою, яку режим компартії в Китаї піддає гонінням з 1999 року, а за межами країни очорнює, використовуючи ЗМІ та дипломатичні зв’язки.

Телеканал NTD відомий своїми незалежними репортажами про ситуацію, пов’язану з Фалуньгун у всьому світі, і повідомленнями про репресії щодо цієї практики всередині Китаю.

Так звана «допомога Фалуньгун» насправді означала те, що фінансова біржа NASDAQ надає для NTD студію в своєму головному офісі для випуску репортажів.

«NTD робить детальні звіти про порушення прав людини в Китаї, включаючи незаконне переслідування послідовників Фалуньгун», — сказав в телефонному інтерв’ю Семюель Чжоу, перший віце-президент зі зв’язків з громадськістю та розвитку NTD.

«І, можливо, ми єдине телебачення китайською мовою, яке робить це. Ось з цієї причини режим компартії Китаю незадоволений такою ситуацією», — зазначив він.

В Гонконзі Джеймс Оджилві-Стьюарт, директор NASDAQ в азіатсько-тихоокеанському регіоні повідомив про допит Лоренса Пана американським дипломатам. Останні написали термінове звернення до міністерства закордонних справ КНР, вимагаючи підтвердження, пояснень та зустрічі з Паном, говориться в депешах. Однак дипломати не отримали жодної офіційної відповіді.

Увечері 26 січня Пан був звільнений, і Оджилві-Стьюарт повідомив про це дипломатам. Він сказав, що Пан щоб уникнути подальшого тиску на себе, можливо, запевнив китайську владу, що NASDAQ анулює доступ NTD в її головний офіс в Нью-Йорку.

В середині лютого 2007 року Серену Лі, яка як репортер NTD висвітлювала події в офісі фондової біржі NASDAQ, попросили піти. Телеканал NTD був єдиним китайським каналом, який передавав повідомлення щодня з офісу біржі. «Вони [NASDAQ - ред.] були досить доброзичливі з нами, — сказала Лі. — Вони знали, що ми маємо міжнародну аудиторію, їм подобалося, що ми перебували там, вони навіть наполягали, щоб ми знаходилися там кожен день».

Ні Джеймс Оджівлі-Стьюарт, ні Лоренс Пан, які більше не працюють в NASDAQ, не відповіли на прохання або роз’яснити або підтвердити історію, описану в дипломатичних повідомленнях.

«NTD прагне транслювати правдиву та нецензуровану інформацію як у Китай, так і в інші країни. Компартія Китаю не бажає, щоб корпорації США асоціювали себе з NTD та щоб дізналивася про реальну ситуацію в Китаї», — каже Чжоу.

Він каже, що, як і всі американські компанії, NTD і NASDAQ поділяють право на свободу слова і незалежний голос у пресі. «Сумно, що NASDAQ не встояв перед тиском режиму компартії», — сказав Чжоу.

Якщо інформація в депешах посольства США є достовірною, то вона підтверджує послідовність китайської влади в залякуванні і створенні перешкод мовленню NTD, які тривають протягом кількох років.

У 2008 році міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» опублікувала запис розмови, яка свідчить, що французька супутникова компанія Eutelsat зазнала тиск режиму китайської компартії і зупинила мовлення NTD на Китай.

У вересні 2007 року, через 8 місяців після того, як Лі вигнали зі студії NASDAQ, ця біржа відкрила свій перший офіс в Китаї, не дивлячись на те, що її представники працювали в країні вже понад десяти років.

У прес-релізі компанії було зазначено: «Те, що NASDAQ отримав дозвіл на відкриття офісу в Китаї, є знаковим для нашої компанії».

Дозвіл, виданий NASDAQ на відкриття свого офісу, являв собою добровільну ініціативу з боку китайської влади, як процитувала індійська газета The Economic Times джерело в комісії з питань регуляторної політики КНР.

Віце-президент NASDAQ з комунікацій Джо Крістінат утримався від відповіді на питання, чи пов’язані якось між собою ці дві події: вигнання репортера NTD з офісу NASDAQ і відкриття офісу біржі NASDAQ в Китаї.*Фондова біржа NASDAQ - одна з найбільших в США і в усьому світі. Середній обсяг торгів за день складає 1,8 млрд акцій.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...