• В Узбекистані діє таємна програма стерилізації жінок

  • Марія Литвинова | Велика Епоха
    Четвер, 12 квітня 2012 року

Узбецькі жінки-жертви і місцеві лікарі на правах анонімності заявили службі новин Бі-бі-сі, що в країні діє таємна програма з стерилізації жінок.

Хоча стерилізація в країні офіційно не узаконена, але зібрані докази підтверджують те, що узбецька влада, починаючи з 2005 року, здійснює негласну програму стерилізації жінок по всій країні.

Бі-бі-сі звернулася до офіційних представників Узбекистану, в письмовому вигляді прокоментувати ситуацію з існуванням у країні вищевказаної програми. У відповідь ті заявили, що це наклеп і не має відношення до дійсності. 

Уряд Узбекистану також вказав, що хірургічна контрацепція в країні не носить повсюдний характер і проводиться тільки за письмовою згодою жінок (та їхніх чоловіків) після консультації з фахівцем.

Проте анонімні джерела стверджують у зворотному. «На папері стерилізація є добровільною, але насправді жінкам не надають ніякого вибору», ― зізнається лікар провінційної лікарні.

Інші медфахівці на правах анонімності повідомляли, що кількість операцій з кесаревого розтину, під час яких жінкам без згоди проводили стерилізації, за останні два роки значно зросли.

«Раніше вимоги до проведення кесаревого розтину були дуже суворими, а зараз 80% жінок народжують дітей за допомогою цієї операції. А під час таких пологів дуже просто перетягнути пацієнтці фаллопієві труби», ― повідомляє ведучий хірург однієї з лікарень в Ташкенті. Він додав, що їм щороку встановлюють план: скільком жінкам видати контрацепції та скількох стерилізувати. 

Про перші випадки примусової стерилізації в Узбецькій Республіці стало відомо ще в 2005 році. У той час патологоанатом Гульбахор Тураєва, що працювала в морзі Андижана, звернула увагу, що до них у великій кількості почали надходити матки молодих, здорових жінок. Після збору доказів щодо незаконної стерилізації 200 жінок, лікар оприлюднила цю інформацію, за що відразу була звільнена. А в 2007 році Тураєву посадили у в'язницю.

У тому ж році про випадки в Узбекистані примусової стерилізації та видалення матки повідомив і комітет ООН проти тортур. Після цього кількість стерилізацій жінок різко скоротилося.

Але в 2008 і 2009 роках, згідно з медичними джерелами, узбецький уряд розіслав по клініках країни циркуляри. У них пропонувалося здійснити закупівлю обладнання для операцій з хірургічної контрацепції. З тих пір кількість таких операцій знову пішло вгору.

 У 2010 році Робоча група експертів (Expert Working Group) протягом семи місяців проводила дослідження лікарень і зібрала факти про 80 тис. випадках стерилізації за цей період. Лише певна кількість з цих операцій була зроблена за згодою жінок.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...