• Відомий китайський контрабандист засуджений у Китаї

  • Вівторок, 10 квітня 2012 року
Щодо великого контрабандиста Лай Чансіна 6 квітня розпочалося судове слухання, яке проходить в умовах важкого політичного клімату, викликаного боротьбою за владу двох конфронтуючих кланів Компартії Китаю.

Китайська державна пропаганда називає цей судовий розгляд найбільшим після приходу до влади компартії, а також «судовим розглядом століття».

За даними китайських ЗМІ, Лай Чансіна звинувачують у контрабанді машин, сигарет, нафти, промислових хімікатів та інших товарів на суму $10 млрд, а також у наданні великих хабарів чиновникам. Йому також закидають ухилення від сплати податків на суму $3,6 млрд.

У корпорацію Лай Чансіна «Юаньхуа» було залучено понад 600 осіб, серед яких чиновники різних рангів, люди мистецтва, а також співробітники спецслужб. 300 осіб вже були визнані винними, з них 21-го стратили.

Лай Чансіна вислали з Канади в липні минулого року, куди він перебрався з родиною в 1999 році. Екстрадиція Лая стала фіналом дипломатичних переговорів між Китаєм і Канадою, яка всі ці роки сумнівалася, що стосовно контрабандиста проведуть справедливе розслідування.

Аналітики вважають, що справі Лай Чансіна дали хід, тому що вона грає на руку негласній фракції чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао, яка протистоїть впливовому клану всередині партії колишнього диктатора Цзян Цземіня.

«Після екстрадиції Лая в минулому році, на поверхні не було помітно жодних рухів щодо цієї справи, але після відомого інциденту з Ван Ліцзюнем і відставки Бо Сілая стало зрозуміло, що у Ху Цзіньтао є свої плани на цей рахунок», — каже аналітик Вень Чжао.

Злочинна діяльність Лая, яка керувалася з міста Сямень провінції Фуцзянь, розквітала з 1996 по 1999 роки. У той час Цзя Цінлінь, нинішній глава консультативного органу партії, займав пост голови компартії провінції Фуцзянь. Тоді чинний віце-голова партії Сі Цзіньпін був його заступником, а нинішній глава дисциплінарної комісії партії Хе Гоцян був губернатором цієї провінції.

Ці три політики є членами постійного комітету політбюро партії — могутнього органу з 9 осіб, який керує країною. Раніше вони належали до фракції Цзян Цземіня, яку звинувачують у здійсненні великомасштабних репресій проти китайського народу, зокрема придушення послідовників духовної практики Фалуньгун з 1999 року.

Серед людей Цзяна, що займають вищі пости в китайському керівництві, Хе Гоцян вже перейшов у табір Ху Цзіньтао, а Сі Цзіньпін, якого вважають наступником Ху, зіграв ключову роль в усуненні опального Бо Сілая, який мав намір стати членом постійного комітету політбюро партії, за даними джерел, близьких до керівництва партії.

Екс-глава великого мегаполісу Чунцін Бо Сілай, що належить до фракції Цзяна, нині заарештований, а під його покровителем Чжоу Юнканом, який фактично очолює цю фракцію, хитається крісло.

Усі ці чиновники пробралися у вищі ешелони влади завдяки підтримці політики придушення Фалуньгун, яку одноосібно розв’язав Цзян Цземінь, будучи лідером компартії. Зараз питання Фалуньгун грає ключову роль у боротьбі за владу всередині партії.

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Коментарі