• Чиновники Китаю вдають, що в компартії немає розколу

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    П'ятниця, 13 квітня 2012 року

На початку квітня чинного лідера компартії Китаю Ху Цзіньтао вперше побачили разом з іншими 8-ма членами постійного комітету політбюро партії — могутнього органу з 9 осіб, що керує країною — відтоді як внутрішньопартійна боротьба за владу стала надбанням громадськості.

Ху був присутній на церемонії, на якій вищі чиновники висаджували дерева. Проте насправді за цією, на перший погляд, спокійною обстановою ховається внутрішньопартійне протистояння.

Почастішали редакційні статті та публічні заяви чиновників, які охоче або неохоче заявляють про відданість лідерові Ху Цзіньтао і нинішньому керівництву партії.

Аналітики відзначають, що подібний політичний театр у Китаї можна було побачити і раніше, коли панував неспокій у верхах влади.

У кінці березня державна газета «Женьмінь жибао» опублікувала два коментарі про те, що «потрібна єдина думка для згуртованих дій», і що «стабільний розвиток є ключовим для партії в цьому році».

6 квітня ця ж газета опублікувала статтю, яка закликала компартію перевірити, чи існують родинні відносини між партійними кадрами, і «очистити» владу від кумівства.

Тим же днем газета Народно-визвольної армії надрукувала замітку, де підкреслила принципову позицію Ху Цзіньтао щодо стабільного розвитку. У статті зазначалося, що центральному комітету партії не потрібно відволікатися на «балаканину» і «чутки», і що армія «повністю підпорядковується командуванню центрального керівництва, Центральній військовій комісії і голові Ху».

------------

Читайте докладніше про боротьбу за владу, що загострилася в Китаї у спецтемі Китайський режим переживає кризу. Негласна фракція Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао намагається позбавити влади клан Цзян Цземіня, прихильника репресивного стилю управління. Якщо Цзян остаточно програє, режим компартії опиниться під загрозою.

------------

У той же час Ху Цзіньтао почав боротися з цією «балаканиною» і «пережитками Культурної революції». Був недавно закритий сайт «Утопія», який підтримував Бо Сілая, відстороненого екс-голову комітету компартії мегаполісу Чунціна. Зазнали блокування й інші маоїстські сайти.

Тим часом, члени політбюро партії — впливового органу, що складається з 25 чоловік — почали публічно висловлюватися. Ці партійні кадри є претендентами на членство в постійному комітеті політбюро.

5 квітня партійний секретар провінції Гуандун Ван Ян, якого вважають реформатором, заявив про свою підтримку позиції прем’єра щодо придушення «маоїстських розмов». Однак він не згадав про Ху Цзіньтао і його «стабільний розвиток».

Секретар парткому міста Шанхай Ю Чженшен, чия політична кар’єра вдалася завдяки колишньому диктатору Цзян Цземіню, заявив, що ключовим фактором для стабільного розвитку є політична воля. Ху Цзіньтао також не був згаданий.

Неординарно вчинив секретар партії Пекіна Лю Ци, опублікувавши в щоденній пекінській газеті статтю з обговоренням переваг «колективного управління». У статті говорилося, що Ху не є верховним лідером. У той час Ху був відсутній у країні. Коли він повернувся 4 квітня, стаття була видалена з сайту газети, а замість неї була опублікована стаття на підтримку лідера партії.

«В історії компартії Китаю кожен раз, коли чиновники, особливо члени політбюро партії або провінційні чиновники, публічно заявляли про свою підтримку тій або іншій групі, це вказувало на те, що внутрішні конфлікти розпалюються, і, що незабаром відбудеться чистка», — каже політичний коментатор Ся Сяоцян, передає радіо Sound of Hope.

Хе Цінлянь, китайський економіст і письменниця, недавно написала в своїй статті, що в історії провінційні чиновники заявляли про свою єдність із центральним керівництвом лише після масового придушення повстання студентів на площі Тяньаньмень в 1989 році.

«Ху і Веня цікавить не просто Бо Сілай, а люди, які за ним стоять», — каже Хе Цінлянь.

За словами коментатора У Фана, нинішнє керівництво має намір демонструвати перед громадськістю, що в партії немає ніякого розколу.

Ху Цзиньтао передает бремя власти вице-председателю КНР Си Цзиньпину.jpg

Ху Цзіньтао передає тягар влади Сі Цзіньпіну, якого, імовірно, оголосять наступним лідером компартії на 18-му з’їзді в жовтні цього року. Ілюстрація: Велика Епоха

«Ху Цзіньтао вдався до таких дій, щоб зберегти партію від краху перед вісімнадцятим з’їздом, — сказав він Великій Епосі. — Пекін побоюється, що може статися чергове повстання, подібне до того, що сталося в червні 1989 року. Таким чином, замість того щоб вести відкриту боротьбу, вони будуть і далі боротися за лаштунками».

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...