• Вісімнадцятий з'їзд компартії Китаю можуть відстрочити

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Середа, 18 квітня 2012 року

Внутрішньопартійна боротьба, що розгорілася у верхівці компартії Китаю на початку лютого, поставила під сумнів проведення 18-го з'їзду партії цієї осені, коли планується здійснити передачу влади.

Минулого тижня, посилаючись на джерела в партії, агентство Рейтер повідомило, що китайське керівництво має наміри перенести 18-ий з'їзд на березень наступного року.

Політичний коментатор міжнародного радіо Sound of Hope (Голос надії) Лань Шу каже, що якщо з'їзд перенесуть, то це викриє розкол між політиками в верхівці компартії: прихильниками і противниками масштабного придушення послідовників Фалуньгун.

Прихильниками придушення є чиновники з фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня, який одноосібно розв'язав ці репресії у липні 1999 року, вгледівши в популярності Фалуньгун загрозу для своєї влади. До таких чиновників належать повалений опальний Бо Сілай і головний міліціонер країни Чжоу Юнкан, під яким зараз хитається крісло.

До противників Цзяна належить прем'єр Вень Цзябао, якого негласно підтримують інші китайські лідери.

Лань каже, що фракцію Цзяна називають «криваві руки», оскільки її звинувачують в масових арештах, тортурах, «промиванні мізків» і вбивствах невинних людей за їхні переконання. Зараз ця фракція зазнає крах, а сам Цзян, як вважається, перебуває у вегетативному стані.

«Таким чином, спокійної передачі влади не відбудеться, що може змусити лідера партії Ху Цзіньтао і Вень Цзябао відстрочити з'їзд», – говорить Лань.

«Швидше за все, вони перенесуть з'їзд, щоб дозволити постійному комітету політбюро партії перерозподілити вплив серед різних груп», – відзначає аналітик.

10 квітня китайська державна пропаганда повідомила, що за «серйозне порушення дисципліни» Бо Сілая виключили з усіх партійних комітетів, включаючи політбюро партії - другого органу в партійній ієрархії. При цьому пропартійні видання додали, що «Китай є країною, де є правосуддя».

Однак, враховуючи криваве придушення студентів 4 червня 1989 року і безпрецедентне переслідування Фалуньгун, цього ще не достатньо, щоб переконати громадськість в існуванні правосуддя у країні, каже Лань.

«Занепад моралі, обумовлений політикою придушення Фалуньгун, спричинив розвиток глибокої соціальної кризи. Якщо прем'єр Вень дійсно збирається владнати цю ситуацію, розв’язавши дві вищезгадані проблеми, то у нього буде шанс подолати фракцію Цзяна, яка несе відповідальність за ці злочини», – вказує аналітик.

Він каже, що нинішня криза у лавах компартії спричинена занепадом соціальної системи і передвіщає кінець комунізму. «Більшість китайців думають, що крах партії принесе користь Китаю», – зазначає Лань.

Він каже, що у Ху і Веня зараз більше можливостей, ніж у колишніх правителів Мао Цзедуна або Ден Сяопіна. Вони можуть повторити долю Радянського Союзу, вважає експерт.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...