ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Експерти: Втеча сліпого китайського адвоката — дивовижна подія

Велика Епоха
Китайські користувачі інтернету назвали втечу сліпого адвоката-самоучки Чень Гуанчена з-під домашнього арешту в американське посольство в Пекіні дивовижною подією, яка може привести до звільнень впливових чиновників.

Критик режиму Ху Цзя (праворуч) розмовляє зі сліпим адвокатом Чень Гуанченом після його втечі в Пекіні. Фото: STR/AFP/GettyImages
Критик режиму Ху Цзя (праворуч) розмовляє зі сліпим адвокатом Чень Гуанченом після його втечі в Пекіні. Фото: STR/AFP/GettyImages
Гонконгська газета Apple Daily повідомила, що Чень планував втечу понад двох місяців тому. До цього він уже намагався втекти і прорив тунель у своєму будинку, проте його зловили на гарячому. Потім, Чень придумав інший план: він довгий час лежав у ліжку, вдаючи, що хворий, і охоронці, таким чином, послабили свою пильність. Тоді Чень почав вчитися перелазити через стіну по ночах.

«Коли Чень утік у ніч на 22 квітня, він переліз через першу стіну за 10 секунд. Стільки часу займає у охоронця, щоб сходити по воду. Чень подолав близько семи бар'єрів, перетнув річку, спотикався і падав близько сотні разів, отримав різні ушкодження і забруднився. Він зв'язався з активісткою Хе Пейжун, яка підібрала і відвезла його в Пекін», — написав у Твіттері Тен Бяо, відомий пекінський адвокат із прав людини. За його словами, охоронцям знадобилося 4 дні, щоб зрозуміти, що Чень утік.

Чень Гуанчен привернув до себе міжнародну увагу завдяки тому, що боровся з примусовими абортами і стерилізацією в провінції Шаньдун у рамках державної політики «одна сім'я — одна дитина». Йому дали 4 роки в'язниці за сфабрикованими звинуваченнями, а потім його разом із сім'єю помістили під жорсткий домашній арешт. Родичі Ченя повідомляли, що зазнають різних форм фізичного насильства, включаючи побиття.

Інший відомий правозахисник Ху Цзя зустрівся з Ченєм 27 квітня в Пекіні. Він сказав радіо Sound of Hope (Голос Надії) 28 квітня, що Чень перебуває в американському посольстві.

«Коли ми побачилися, він міцно обняв мене. Ми називали один одного «брат» раз за разом. Це було так зворушливо, що ми обидва розплакалися», — сказав Ху.

Християнська правозахисна організація ChinaAid повідомила 28 квітня, що Чень перебуває під захистом американських дипломатів, і що його ситуацію обговорюють чиновники обох країн. У неділю в Пекін прибув помічник американського держсекретаря Курк Кемпбелл, імовірно, для обговорення випадку Ченя.

У той же день радник американського президента з питань національної безпеки Джон Бреннан сказав телеканалу Fox News, що Білий Дім зараз шукає «належного компромісу» щодо ситуації Ченя. Він також сказав, що Барак Обама намагається «виконати обіцянки з прав людини і в той же час продовжувати підтримувати відносини між ключовими державами».

Президент ChinaAid Боб Фу сказав, що Хе Пейжун, яка допомогла Ченю втекти, була заарештована в своєму будинку в Наньцзіні. Хе повідомила йому по телефону, що до неї приїхали міліціонери, а потім зв'язок із нею пропав.

Боб Фу також сказав, що брат Ченя Чень Гуанфу теж був заарештований, а його племінник Чень Кегуй перебуває в бігах. У минулому родичі Ченя неодноразово зазнавали арештів, побиття і ув'язнення.

Експерти кажуть, що, оскільки впливовий політик Чжоу Юнкан відповідальний за переслідування правозахисника Ченя, його втеча являє собою незвичайну справу і є ганьбою для режиму компартії.

Чжоу Юнкан є главою політико-юридичної комісії — органу, подібного фашистському гестапо, який відповідає за так звану стабільність у КНР. У цьому році китайська влада виділила понад 700 млрд юанів ($100 млрд) для підтримки «гармонії в суспільстві».

Китайський режим роками переслідує багатьох дисидентів та віруючих під виглядом підтримки «стабільності», а керує цим політико-юридична комісія на чолі з Чжоу Юнканом — членом постійного комітету політбюро партії (могутня структура з 9 осіб, яка управляє країною).

«Випадок сім'ї Ченя є прикладом повсюдного придушення сотень тисяч невинних людей, які, можливо, постраждали більше, ніж Чень», — сказав Боб Фу нью-йоркському телеканалу New Tang Dynasty.

Чжан Тяньлян сказав: «На них [міліцію провінції Шаньдун] чинився величезний міжнародний тиск. Місцева влада не може продовжувати такого роду переслідування під таким тиском. Тому якщо у них немає підтримки політико-юридичної комісії, очолюваної Чжоу Юнканом, то переслідування не може більше тривати».

Експерти також вказують, що втеча Ченя відбувається на тлі внутрішньопартійної боротьби, що загострилася та викликала ефект доміно і поклала початок падінню одного з впливових кланів у компартії — фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня. Він є прихильником жорсткої лінії правління, заснованої на репресіях і цензурі.

Політичний коментатор Лі Тянься каже, що лідеру партії Ху Цзіньтао і прем'єру Вень Цзябао необхідна підтримка громадськості, щоб скинути їхнього опонента Чжоу Юнкана, близького соратника Цзян Цземіня.

«Оскільки Чень має багато прихильників як у Китаї, так і за кордоном, його втеча все одно що „манна небесна“ для Ху і Веня, які завдяки цій нагоді можуть вжити необхідних заходів проти Чжоу», — сказав Лі.

Боротьба за владу в верхах компартії набула розголосу після того, як Ван Ліцзюнь, колишній начальник міліції мегаполісу Чунцін, на початку лютого втік в американське консульство в надії отримати політичний притулок, проте отримав відмову. Ван Ліцзюнь розкрив американським дипломатам план свого керівника Бо Сілая, колишнього глави компартії Чунціна, і Чжоу Юнкана про повалення майбутнього лідера партії Сі Цзіньпіна, коли відбудеться передання влади восени цього року.

Наразі політична кар'єра Бо згасла: його зняли з усіх партійних постів, і він заарештований. Також арештована його дружина, яка підозрюється у вбивстві англійського бізнесмена, і десятки чиновників і підприємців, які були пов'язані з Бо.
----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.