• Чому випадок Бо Сілая — не проста кримінальна справа

  • Вівторок, 24 квітня 2012 року
В інтернеті ходять чутки про те, що Ху Цзіньтао домагається суду над заарештованим у березні опальним чиновником Бо Сілаєм заради «підтримки стабільності». Ця історія ще не закінчена, і кримінальна справа з Бо Сілаєм чекає розв'язки.
 
На початку лютого цього року чиновник Ван Ліцзюнь, віце-мер мегаполіса Чунціна, партійним керівником якого є Бо Сілай, відправився в американське консульство. Там він залишив компромат на свого начальника Бо Сілая і корупцію у верхах компартії, про що пізніше повідомили американці.
 
Також Ван Ліцзюнь повідомив, що Бо Сілай і його покровитель Чжоу Юнкан, який відає всіма силовими структурами в країні, планують зробити державний переворот — змістити очікуваного майбутнього лідера КНР Сі Цзіньпіна, коли він вступить на посаду восени цього року.
 
Починаючи з лютого, коли це сталося, Бо Сілай і Чжоу Юнкан — представники китайського клану, який підтримує в Китаї цензуру і жорсткий стиль управління, — почали втрачати владу.
 
Так, Бо Сілая 15 березня зняли з посади голови компартії Чунціна, а 10 квітня виключили з усіх партійних комітетів, у тому числі політбюро — другого впливового органу, що складається з 25 осіб. Зараз він перебуває під слідством.
 
Однак є кілька неясностей у цій справі. І китайські, і міжнародні ЗМІ, а також експерти з Китаю ставлять такі питання:
 
1. Агентство Сіньхуа повідомляє про те, що Ван Ліцзюнь надав інформацію про причетність Бо і його дружини Гу Кайлай до смерті британського бізнесмена Ніла Хейвуда. Чому тоді Ван не звернувся до Чжоу Юнкана, а прямо попрямував в американське консульство?
 
2. Хто повідомив Бо Сілаю, що Ван Ліцзюнь вирішив сховатися в американському консульстві? Як Бо наважився оточити консульство міліцейськими автомобілями? Хто стояв за спиною Бо в такому сміливому вчинку?
 
3. Якщо справа Бо Сілая пов'язана лише з убивством Нілу Хейвуда, чому тоді були затримані і допитані Кун Ціндун (професор університету, який сам потрапив у біду за те, що висловлювався на підтримку Бо і його моделі «управління Чунціна») і Сима Нань (маоїстський коментатор, блоги якого були закриті)? Чому маоїстські веб-сайти, відомі своєю підтримкою Бо, такі як Утопія (wyzxsx.com), також були закриті?
 
4. Рішення ЦК партії про те, як вчинити з Бо, було передане на рівень округів і міністерств за день до того, як ця історія набула розголосу. Студенти та викладачі вишів Пекіна, які є членами партійних організацій, були скликані на екстрену нараду, за годину до того як з'явилося повідомлення про арешт Бо. Хіба звичайна кримінальна справа привернула б стільки уваги? В історії компартії подібний випадок в останній раз стався у вересні 1971 році, коли був убитий Лінь Бяо [один із вищих чиновників Китаю, який хотів скинути Мао Цзедуна — прим.ред.]. Такий хід подій наштовхує на думку, що арешт Бо дійсно пов'язаний із політичним переворотом, який, як повідомлялося, мав місце в Пекіні 19 березня 2012 року.
 
5. Керівник охорони Вень Цзябао, заступник начальника Центрального полку охорони Лі Жуньтянь був звільнений із займаної посади тому, що мав тісні зв'язки з Бо Сілаєм. Лі Жуньтянь передавав Бо важливу інформацію про внутрішні справи у вищих колах партії, у тому числі про Ху Цзіньтао і Вень Цзябао. Якби Лі Жуньтянь не був шпигуном Бо Сілая, чому Лі продовжував передавати відомості Бо навіть після того, як той був зміщений зі своєї посади?
 
Це вказує на два факти. По-перше, Лі Жуньтянь вважав, що хтось у правлячих колах компартії стоїть за спиною Бо, і таким чином із ним самим нічого не може відбутися, тому він і шпигував далі. По-друге, Бо, мабуть, задумав щось більше. Інакше, він не платив би Лі, щоб той шпигував за його опонентами впродовж такого довгого періоду часу. Ці обидва припущення стверджують, що Бо Сілая дійсно звинувачують у спробі державного перевороту.
 
6. Той факт, що Бо Сілай перебуває під слідством, показує, що покровитель Бо Сілая Чжоу Юнкан втратив владу. Чжоу є главою політико-юридичної комісії, яка має владу над усіма силовими структурами в країні, в тому числі, воєнізованою армією чисельністю 1,5 млн чоловік, що зробило її другим центром впливу в партії. Зараз Чжоу Юнкан, як повідомила 20 квітня AP, вже також перебуває під слідством.
 
До того ж, у справу Бо Сілая була втягнута і його дружина Гу Кайлай, а також син Бо Гуагуа. Якби цей випадок не був пов'язаний із державним переворотом, хіба ЦК компартії став би відновлювати розслідування у справі загибелі британського бізнесмена притому, що сім'я Ніла Хейвуда не вимагала цього?
 
7. Фактично бажання Ху і Веня, щоб вся сім'я Бо була притягнута до відповідальності, сильно налякала Чжоу Юнкана. Щоб захистити себе, Бо може розповісти все про справи Чжоу. Ймовірність того, що Чжоу одважиться на крайні заходи ставати все вище і вище.
 
8. Вень Цзябао поводиться з Бо таким чином не тільки, щоб Бо замовк назавжди (Бо буде сидіти у в'язниці і більше не буде становити ніякої загрози), а й щоб змусити мовчати Чжоу. Боротьба між Венем і Чжоу — це питання життя і смерті. Веню на руку, щоб якомога більше скандальних фактів про Бо було розкрито. Це надасть більше можливостей для притягнення Чжоу Юнкана до суду.
 
Зараз з'являється все більше повідомлень про корупцію Бо, про сексуальні скандали, пов'язані з ним, і про його змову з Гу Кайлай, однак справжню причину засудження Бо Сілая, схоже, хочуть приховати. Нові відомості про передбачуваний політичний переворот, який хотіли зробити Бо і Чжоу, продовжують з'являтися. Чи зможе Вень виконати свою обіцянку ще належить побачити. На одній з останніх прес-конференцій він заявив: «Люди повинні дізнатися правду, і результати розслідування [у справі Бо] повинні пройти перевірку законом та історією.
 
Чжан Тяньлян, політичний оглядач Китаю
 

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...