• Прем'єр Китаю пропонує здійснити реформи

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Вівторок, 24 квітня 2012 року

Нещодавня пропозиція китайського прем'єра Вень Цзябао про те, що слід створити «чистий уряд» і боротися з корупцією, вселяє надію, що в Китаї відбудуться реформи і вирішуватимуться проблеми, пов'язані з верховенством права.

Вень Цзябао хоче реформувати політичну систему. Фото:  Lintao Zhang/Getty Images

Китайський прем'єр Вень Цзябао хоче реформувати політичну систему. Фото: Lintao Zhang/Getty Images

Нещодавно в партійному журналі «У пошуках правди» була опублікована стаття Веня під назвою «Давайте скористаємося владою під час світанку». У статті йдеться про реформи і майбутні завдання щодо боротьби з корупцією.

Анонс цієї статті з'явився 15 квітня у державній пропаганді — агентстві «Сіньхуа», що співпало з 23-ю річницею смерті колишнього китайського лідера і реформатора Ху Яобана.

У кінці статті Вень заявляє: «Ми застосуємо більш жорсткі заходи для боротьби з корупцією і побудуємо чистий уряд під керівництвом генерального секретаря Ху Цзіньтао».

Партійний журнал «У пошуках правди» є важливим рупором компартії Китаю, головні статті якого зазвичай говорять про напрямки в політиці і суспільстві, каже політичний коментатор Великої Епохи Ся Сяоцян.

Сяо зазначає, що стаття Веня не містить нічого нового, проте незвичайним є те, що вона з'явилася на тлі розпаленої внутрішньопартійної боротьби за владу, і що анонс статті з'явився в день річниці смерті Ху Яобана.

Ху змістили, оскільки він досить відкрито виступав за реформи і гуманне ставлення до протестів студентів у 1987 році. Його змінив Чжао Цзиян, який також продовжував реформаторську політику Ху.

Після того, як Ху помер у квітні 1989 року, близько 100 000 студентів почали проводити демонстрації в різних містах країни, у тому числі і на площі Тяньаньмень в Пекіні (найбільшій площі у світі). Ці демонстрації закінчилися жорстоким придушенням.

Ху Яобан і Чжао Цзиян були наставниками нинішньому прем'єру Вень Цзябао.

Аналітик Ся каже, що син Ху Яобана Хе Дехуа сказав китайським ЗМІ близько місяця тому: «Різниця між моїм батьком і Ден Сяопіном полягає в тому, що Ден хотів врятувати партію, в той час як мій батько хотів врятувати людей — звичайних людей».

Крім того, сім'я Веня також зазнала переслідування. Торік, виступаючи у вищій школі Нанькай, прем'єр Вень вперше заявив, що його батька і діда постійно переслідували в різних політичних кампаніях у минулому столітті.

Ся зазначає, що китайський прем'єр добре знає темну історію комуністичної партії Китаю — злодіяння, скоєні під час Культурної революції, придушення студентів на площі Тяньаньмень і великомасштабне переслідуванне послідовників духовної практики Фалуньгун.

Вень також розуміє причетність політико-юридичної комісії (ПЮК) — органу, подібного фашистському гестапо, — до придушення народних протестів, посилення корупції та розбещення верховенства права. Зараз керівництво компартії хоче реформувати цю структуру.

Колишній диктатор КНР Цзян Цземінь, який у 1999 році одноосібно розв'язав репресії над Фалуньгун, активно допомагав і просував Чжоу Юнкана, який зараз керує ПЮК і є членом постійного комітету політбюро — могутнього органу з 9 осіб, що керує країною. Ця комісія стала другим центром влади в країні.

Ся каже, що, незважаючи на те, що компартія зруйнувала уявлення китайців про гуманність і моральність, такі лідери, як Ху Яобан, Чжао Цзиян і Вень Цзябао, все ж не піддалися моральному розкладанню.

«Найпростіша форма «світанку», який необхідний китайцям, — це відсутність цензури в інтернеті та відкрите визнання беззаконня по відношенню до китайського народу, включаючи 13-літнє переслідування Фалуньгун», — говорить Ся.

Лі Тянься, політичний коментатор, сказав, що стаття Веня несе глибокий політичний зміст. Він зазначає, що Вень насправді закликає прихильників Ху Яобана підтримати його і лідера партії Ху Цзіньтао, щоб здолати Чжоу Юнкана і фракцію Цзян Цземіня, яка дотримується жорсткої лінії правління, заснованого на репресіях і цензурі.

«Вень посилає чіткий сигнал чиновникам приєднатися до фракції Ху і Веня», — сказав Лі.

У свою чергу, прем'єр Вень також пропонує припинити придушення Фалуньгун і відновити добре ім'я практиці, а також розкрити злочини Чжоу Юнкана по відношенню до Фалуньгун, у тому числі насильницьке вилучення органів у живих послідовників цієї практики, згідно з даними джерел з Пекіна, близьких до керівництва компартії.

Лі вказує, що якщо одного разу китайське суспільство дізнається про ці злочини, то китайці не потерплять це, і відбудуться серйозні зміни, аж до падіння режиму компартії.

Перед тим як стаття Веня була опублікована, китайський закордонний сайт Boxun повідомив, що в статті були вилучені слова про закритість режиму, що викликало поширення чуток в інтернеті.

Лі каже, що китайські керівники, як видно, хочуть прибрати Чжоу Юнкана не тільки тому, що він злочинець, але і за те, що намагався вчинити державний переворот, чутки про який сколихнули китайський інтернет в середині березня.

Оскільки останнім часом посилюється внутрішньопартійна боротьба, в якій прихильники жорсткого правління терплять крах, Вень все частіше почав говорити про необхідність проведення політичних і економічних реформ, які багато років залишалися на рівні слів.

26 березня на щорічній конференції з боротьби з корупцією Вень Цзябао сказав: «Якщо цю проблему [корупцію] не вирішити, характер політичної влади може змінитися, і партія втратить  контроль над країною». За даними джерела з Пекіна, слова Веня були спрямовані на Чжоу Юнкана і політико-юридичну комісію.

Написанню статті сприяла Квінсі Ю.

Інші статті про останні події в Китаї читайте в спецтемі Китайський режим переживає кризу.

Китайський режим

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...