ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Політичний переворот у Пекіні справді хотіли вчинити

Велика Епоха

Відомий борець за демократію і учасник студентського повстання на площі Тяньаньмень у 1989 році Тан Боцян каже, що члени однієї впливової фракції у компартії Китаю дійсно намагалися зробити державний переворот у минулому місяці.

#img_left#19 березня в китайському сегменті інтернету з'явилися повідомлення про те, що у Пекіні відбувся переворот. Китайська влада швидко відреагувала на цю інформацію — закрили понад 10 сайтів, видалили кілька сотень тисяч інтернет-спільнот та обговорень на цю тему, а також заарештували шість блогерів.

17 квітня у спеціальному інтерв'ю нью-йоркському телеканалу NTD Тан розповів, що начебто «фальшива інформація» є правдивою. Він сказав, що йому про це повідомили «дуже надійні» джерела з Пекіна, інформація яких «абсолютно достовірна».

Тан каже, що здійснити переворот мав намір Чжоу Юнкан, член фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня, яка ворогує з негласною фракцією чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем'єра Вень Цзябао.

Чжоу, який керував усіма силовими структурами країни, мобілізував воєнізовану міліцію, яка базується в околицях Пекіна. Вона оточила будівлю головного рупора компартії — агентства новин «Сіньхуа» — і взяла під контроль центральну площу Тяньаньмень і Чжуннаньхай — китайський Білий дім.

Чжоу пояснював це тим, що побоювався сплеску народних протестів після арешту свого протеже Бо Сілая, колишнього голови компартії великого мегаполіса Чунцина, і тому вирішив посилити охорону китайського уряду. Ці дії не було погоджено з лідером партії Ху Цзіньтао.

Своєю чергою, Ху, дізнавшись про ці події, мобілізував армію і ввів у Пекін війська, а також наказав воєнізованій міліції залишити столицю.

Однак, за словами Тана, міліція не виконала його наказ, що призвело до короткочасного протистояння. Згодом за єдиним наказом центрального керівництва компартії солдати і міліція залишили Пекін.

Того ж дня Лі Делінь, редактор китайського фінансового журналу Securities Market Weekly, повідомила у своєму блозі, що бачила безліч військових на вулиці Чан'ань, що розділяє Заборонене місто і розташовану навпроти площу Тяньаньмень. Після цього Лі відправили на 7 днів у «відпустку».

Останнім часом боротьба за владу всередині компартії лише посилюється, а впливова фракція Цзян Цземіня зазнає краху.

Одного з членів цієї фракції — опального політика Бо Сілая — 15 березня усунули з посади голови компартії Чунціна, а 10 квітня виключили з усіх партійних комітетів, поміж ними й з політбюро — другого за впливом органу, що складається з 25 осіб.

Бо інкримінують «серйозне порушення дисципліни». Крім цього, його і фракцію Цзяна звинувачують у численних злочинах, які вони скоїли проти китайського народу, зокрема у масштабному придушенні послідовників духовної практики Фалуньгун, яку ці чиновники розпочали переслідувати у липні 1999 року.

На думку багатьох аналітиків з Китаю, переслідування Фалуньгун є основною причиною багаторічної внутрішньопартійної боротьби, яка відбувається між прихильниками і противниками Фалуньгун у верхівці партії.

Зараз Чжоу Юнкан зазнає краху, втрачаючи владу і соратників, а Цзян Цземінь, як вважають, перебуває у вегетативному стані.

Китайська пропаганда не повідомляє про протистояння всередині партії, створюючи вигляд єдності влади, а звільнення Бо Сілая пояснюють лише його причетністю до вбивства англійського бізнесмена Ніла Хейвуда, в якому підозрюють його дружину Гу Кайлай.


Інші статті про останні події в Китаї читайте у спецтемі Китайський режим переживає кризу.


Китайський режим
Китайський режим