ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Колишній диктатор Китаю Цзян Цземінь і його клан на межі краху

Велика Епоха
Після того, як багаторічна внутрішньопартійна боротьба за владу в Китаї стала надбанням громадськості на початку лютого, багато членів впливової фракції колишнього диктатора Цзян Цземіня, яка ворогує з фракцією чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем'єра Вень Цзябао, заявили про свою відданість Ху і його наступнику Сі Цзіньпіну.

Фракція колишнього диктатора Цзян Цземіня на межі краху. Фото: Minoru Iwasaki-Pool/Getty Images
Фракція колишнього диктатора Цзян Цземіня на межі краху. Фото: Minoru Iwasaki-Pool/Getty Images
Це виглядає особливо очевидним, оскільки сам Цзян, як припускається, перебуває у вегетативному стані, а щодо його головного соратника Чжоу Юнкана, голови політико-юридичної комісії — органу, подібному нацистському гестапо, — проводиться внутрішнє розслідування. Крім того, в китайському інтернеті вже можна знайти раніше заблоковану інформацію про темні справи соратників Цзяна.

Проте останнім часом члени з фракції Цзяна заявляють, що 85-річний Цзян цілком здатний займатися політичними справами напередодні передання влади восени цього року.

Зокрема, закордонні китайські ЗМІ повідомили, що Цзян сконцентрував владу в своїх руках і вирішив покарати свого соратника змовника Бо Сілая, чия політична кар'єра вже згасла, і що Ху Цзіньтао і Вень Цзябао просто підтримали рішення Цзяна щодо Бо.

Інші повідомлення вказували на те, що думка Ху Цзіньтао і Вень Цзябао розійшлася щодо Бо Сілая і Чжоу Юнкана, і що в останніх з'явився шанс врятувати свою політичну кар'єру.

Повідомлення також говорили про те, що після того як пройде 18-ий з'їзд компартії в жовтні, Ху залишиться «простим пенсіонером», тобто не займатиме високопоставлену посаду в партії.

Стосовно Цзяна, надійне джерело в Пекіні повідомило Великій Епосі 26 березня, що він перебуває при смерті, і його життєдіяльність підтримують за допомогою медичних приладів. Тому, він ніяк не міг взяти владу в свої руки.

Хен Хе, політичний коментатор, сказав, що хтось із соратників Цзяна навмисне поширює сфабриковану інформацію.

«Оскільки багато членів фракції Цзяна вже зробили свій вибір на користь Ху і Веня, прихильники Цзяна більше не можуть і далі чинити опір. Решта членів просто намагається захистити себе від звільнень», — сказав аналітик радіо Sound of Hope (Голос Надії).

Експерт Ши Цзаншань, що проживає у Вашингтоні, каже, що ситуація виглядає так, що Чжоу Юнкан керує цією інформаційною кампанією.

«Чжоу представив Цзяна у вигідному світлі з метою заспокоїти чиновників політико-юридичної комісії, і показує, що він підтримує Сі Цзіньпіна як майбутнього лідера партії», — сказав Ши Великій Епосі.

Однак ситуація виглядає інакше. Як припускається, Чжоу Юнкан і його опальний протеже Бо Сілай, колишній глава компартії мегаполіса Чунціна, планували змістити Сі, коли він стане генсеком компартії Китаю.

Цю інформацію розкрили американські чиновники після того, як «права рука» Бо Сілая Ван Ліцзюнь відвідав консульство США в Ченду у спробі отримати політичний притулок. Повідомлялося, що він там залишив компромат на Бо Сілая і інших високопоставлених китайських чиновників.

Нещодавно партійний журнал опублікував статтю китайського прем'єра Веня, в якій говориться, що з відомствами, які виконують свою роботу погано і своєчасно не вирішують серйозні справи, пов'язані з корупцією, будуть чинити в рамках закону. Це може означати, що стосовно деяких прихованих махінацій у владі проведуть розслідування.

До того ж, Велика Епоха дізналася, що дисциплінарна комісія компартії розслідує одну велику справу, пов'язану з корупцією, в якій фігурують Цзян і його син Цзян Мяньхен. Повідомляється, що сума фінансових махінацій може становити приблизно 1,2 трильйона юанів ($190 млрд). Відповідно до джерела, слідство у цій справі є частиною плану,спрямованого проти злочинів сім'ї Цзяна.

Про іншу велику справу стало відомо, коли напередодні 17-го з'їзду компартії в жовтні 2007 року колишній міністр фінансів КНР Цзінь Женьцін раптово подав у відставку, ймовірно, через переведення великих коштів за кордон ним і Цзян Цземінєм кілька років тому. Тоді Ху і Вень розслідували нецільове використання близько 100 млрд іюней ($15,8 млрд).

Крім того, Цзян Цземінь виділяв нечувані суми на здійснення придушення послідовників духовної практики Фалуньгун, яке він одноосібно розв'язав у липні 1999 року. Всі фінанси проходили через руки Цзіня і виділялися без згоди тодішнього прем'єра Чжу Жунцзи.

Консолідація влади

Серед чиновників, які заявили про свою лояльність Ху Цзіньтао, були віце-голови Центральної військової ради Го Босюн і Сюй Цайхоу, політрук військово-морських сил Лю Сяоцзян і директор політичного департаменту другого артилерійського корпусу Народно-визвольної армії генерал Інь Фанлун.

Крім того, головний пропагандист КНР Лі Чанчунь і Цзян Цінлінь, очільник консультативного органу партії, — члени постійного комітету політбюро партії, який керує країною, — також виступили, як повідомлялося, проти Бо Сілая, незважаючи на те, що обидва є соратниками Цзян Цземіня.

Експерт із Китаю Чжан Тяньлян вважає, що ці повідомлення про нібито політичну дієздатність Цзяна є сфабрикованими, оскільки вони не можуть відповісти на одне просте запитання — чому після зняття та арешту Бо Сілая армія неодноразово заявляла про свою відданість Ху Цзіньтао.

Він зазначає, що думки Ху Цзіньтао і китайського прем'єра просто не могли бути розбіжними, оскільки Вень Цзябао на прес-конференції 15 березня чекав близько 2 годин, поки журналіст агентства Рейтер не запитав про справу Ван Ліцзюня. Вень, мабуть, спеціально не закривав прес-конференцію, сподіваючись, що хтось поставить це питання.

Соратники Цзян Цземіня намагаються приховати одну особливість режиму компартії Китаю — в Китаї влада належить тому, кому підпорядковується армія, говорить Чжан. Він також вважає, що Ху навряд чи піде у відставку після 18-го з'їзду компартії, оскільки йому потрібно зберігати свій вплив певний час, щоб покінчити з його ворогами.

«Важливо розуміти, що внутрішньопартійні конфлікти в Китаї дуже жорстокі. Як тільки чиновники втрачають владу, то їх життя опиняється під загрозою», — відзначає Чжан.


----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.