• Сліпого китайського адвоката у лікарні патрулюють сотні міліціонерів

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    Понеділок, 7 травня 2012 року

Міліціонери несуть протестувальника біля лікарні Чаоян у Пекіні, де перебуває сліпий адвокат Чень Гуанчен. Фото: AFP/GettyImages
 

Сліпого адвоката Чень Гуанчена, який у кінці квітня втік з-під домашнього арешту в американське посольство в Пекіні, охороняють сотні міліціонерів у пекінській лікарні, де він оговтується від ушкоджень, отриманих під час втечі.

Така поведінка правоохоронців йде врозріз із заявами китайської влади, яка пообіцяла забезпечити Ченю і його сім’ї безпеку. Аналітики вказують, що за цим стоїть політико-юридична комісія, яка демонструє відкриту непокору рішенню китайських лідерів.

40-річний адвокат-самоучка Чень перебуває в лікарні з 2 травня після того, як він покинув американське посольство, де пробув 6 днів. Близько 400 міліціонерів призначили охороняти Ченя, сказав один працівник лікарні.

Багатьох правозахисників заарештували, коли вони намагалися відвідати сліпого адвоката.

Пекінська правозахисниця Цзю Хун’ї сказала Великій Епосі, що коли вона намагалася відвідати Ченя в лікарні 4 травня, то побачила, що ще близько сотні людей хотіли зробити те ж саме. Міліція наказала кожному зареєструватися, а потім сісти в міліцейську машину.

Але Цзю показала їм свою медичну довідку і сказала, що прийшла на обстеження, тому її пропустили. Вона стверджує, що бачила, як багатьох іноземних репортерів також чекали біля лікарні.

Цзю обійшла всі поверхи в лікарні і не знайшла палату Ченя. У той же час, вона підозрювала, що він перебував на першому поверсі, оскільки там чергувало багато міліціонерів у цивільному.

Інший правозахисник Нін Цзінь із сусіднього міста Тяньцзінь сказала, що її групу з 9 осіб затримали міліціонери у п’ятницю ще перед тим, як вони прибули до лікарні. Потім їх змусили засвідчити свою особу і посадили в машину. Їх відправили до міліцейського відділку і ув’язнили в камеру площею 10 квадратних метрів; з ними поводилися як зі злочинцями. Потім їх перевезли в іншу ділянку.

Після того, як адвокат Чень утік, він розповів про мільйони доларів, які витрачалися на його утримання під вартою в селі Дуншигу провінції Шаньдун.

Китайські правоохоронці переслідували Ченя, оскільки він боровся проти примусових абортів та стерилізації жінок в провінції Шаньдун. У 2006 році його посадили у в’язницю на 4 роки за сфабрикованими звинуваченнями, а в кінці 2010 року його помістили під домашній арешт разом із сім’єю.

Наразі Чень все ще перебуває в пекінській лікарні, очікуючи, коли китайська влада дозволить йому виїхати в США для навчання в Нью-Йоркському університеті.

Чень побажав залишити Китай на деякий час, оскільки сумнівається у своїй безпеці, незважаючи на те, що американська і китайська влада досягли консенсусу щодо його ситуації.

«Я все ще не знаю, коли я поїду, але це не повинно затягнутися», — сказав він, передає агентство Рейтер.

«Влада відкрито пообіцяла, що буде поважати мої права як громадянина, і я сподіваюся, що вони дотримають свого слова. Якщо вони все ж спробують порушити мої плани, то таким чином, вдарять обличчям у бруд. Я не думаю, що вони хочуть цього», — зазначив Чень.

Китайська пропаганда не повідомляла про втечу Ченя, однак обрушила критику на нього і американського посла Гері Лока, назвавши Ченя «інструментом у руках США для нападок на Китай», а посла — «відчайдушним порушником спокою».

Один скаржник зі стажем сказав Великій Епосі, що коли правозахисник, дисидент або просто людина, яка звертається до влади з якоюсь скаргою, залишає місце ув’язнення, то його будинок перетворюється у в’язницю, а коли потрапляє до лікарні, то в’язницею стає лікарня.

Він каже, що окрім американського посольства, вся країна — це одна велика в’язниця, де головним тюремником виступає політико-юридична комісія — орган, подібний фашистському гестапо. На чолі цієї структури стоїть Чжоу Юнкан, головний соратник колишнього диктатора Цзян Цземіня, чия фракія зараз зазнає краху в боротьбі за владу з фракцією чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао.

Аналітик Чжан Тяньлян каже, що ситуація Ченя чітко демонструє існування партійного органу, який не підкоряється закону.

«Він може ігнорувати закони КНР, угоди, досягнуті китайськими лідерами, ігнорувати викриття в міжнародних ЗМІ, чинити величезний дипломатичний тиск на Обаму лише з тією метою, щоб довільно переслідувати адвоката-інваліда», — сказав Чжан.

«Невиконання угоди, до якої прийшли Китай і США щодо Ченя, вкрай не прийнятне для Вашингтона, Ху Цзіньтао, Вень Цзябао і Сі Цзіньпіна [наступника Ху]», — каже експерт Ши Цзаншань, що проживає у Вашингтоні.

«Поки компартія керує країною, немає надії на реформи чи якісь зміни», — зазначає він.

Написанню статті сприяв Гу Мін
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...