• У верхівці компартії Китаю готували змову — дисиденти

  • Володимир Петров | Велика Епоха
    П'ятниця, 17 лютого 2012 року

Два високих партійних чиновники в компартії Китаю змовилися, щоб перешкодити Сі Цзіньпіну, претенденту на посаду лідера партії, піднятися на верхівку влади в жовтні цього року. При цьому вони використовували сили безпеки, повідомив зарубіжний дисидентський сайт, посилаючись на внутрішні джерела.

Інформацію про змову, як передбачається, передав американським дипломатам у місті Ченду Ван Ліцзюнь, колишній віце-мер і начальник міліції міста Чунціна.

Відвідавши американське консульство з метою отримати політичний притулок, Ван шокував верхівку правлячого режиму Китаю. Він залишив там, як повідомляється, компромат про внутрішньопартійну боротьбу і корупцію у вищих ешелонах правлячої партії.

«Стосовно Ван Ліцзюня ведеться слідство в Пекіні, і він, можливо, вже передав інформацію про змову Чжоу Юнкана і Бо Сілая, щоб зірвати сходження [до влади] Сі Цзіньпіна», — пише сайт Boxun.

Ван офіційно перебуває «у відпустці», і зараз його місцезнаходження невідоме.

Ван був правою рукою Бо Сілая, партійного боса західно-центрального мегаполісу Чунціна. Чжоу Юнкан є членом постійного комітету політбюро компартії Китаю і відає всіма силовими відомствами в країні.

За даними сайту Boxun, реалізація плану змови почалася після китайського Нового року: через західні ЗМІ запустили інформацію зі звинуваченнями і критикою на адресу Сі, щоб послабити його вплив, а потім Бо повинні були допомогти зайняти пост глави комітету політбюро компартії.

Святкування китайського Нового року почалося 23 січня і тривало до 6 лютого. Ван Ліцзюнь прибув в американське консульство в Ченду ввечері якраз 6 лютого.

Boxun є закордонним сайтом, який опікують китайські демократи і активісти. Згідно з поширеними в інтернеті чутками, політичні противники Бо Сілая, можливо, використовують цей сайт як канал для злиття чутливої інформації про внутрішні інтриги правлячої партії.

Крім того, цей сайт першим опублікував інформацію про те, що Ван хотів утекти, і що американське консульство було оточене міліцією в Ченду. Вся ця інформація пізніше підтвердилася.

Постійний комітет політбюро компартії Китаю — це важливий орган влади, в руках якого зосереджені суди, прокуратура і сили безпеки, у тому числі й міліція.

«Як тільки Бо отримає контроль над воєнізованою міліцією і силами громадської безпеки, він змусить Сі передати владу, коли підійде певний час», — пише сайт Boxun.

Інформація, надана сайтом Boxun, частково збігається з тим, що написав Білл Гертц, експерт газети The Washington Times з національної безпеки, в дочірньому виданні Washington Free Beacon.

Він каже, що Ван передав інформацію про корупцію серед вищих чинів, зв'язках Бо Сілая з організованою злочинністю і докладні дані про репресії дисидентів у Китаї.

Гертц пише, що, згідно з його джерелами, Чжоу Юнкан взяв під контроль Чунцін замість Бо Сілая, і не допустив ніяких дій або розслідування проти Бо.

Гертц також написав, що американський посол Гері Локк рекомендував надати Вану політичний притулок, однак Білий Дім відмовив, тому що американці не хотіли нашкодити відносинам двох країн перед візитом Сі Цзіньпіна в США.

Внутрішня боротьба

Оскільки термін Ху Цзіньтао добігає кінця, Бо став для нього небезпечним конкурентом. Можливо, Ху, користуючись потужною підтримкою віце-голови партії Сі Цзіньпіна і віце-прем'єра Лі Кецяна, вирішив позбутися Бо, зазначив у своїй статті Ся Мін, професор Нью-йоркського університету, згідно з китайською службою Бі-бі-сі.

Падіння Вана тільки передує краху Бо. Очевидно, що без підтримки Ху і прем'єра Вень Цзябао або, щонайменше, їхньої згоди, нічого настільки резонансного не могло б відбутися, говорить Ся.

Внутрішньопартійна боротьба постійно існувала у верхах компартії Китаю. Навіть вищий пост у партії також не гарантує безпеку.

Раніше, коли лідеру партії Ху Цзіньтао і прем'єру Вень Цзябао не вистачало влади, різні групи всередині компартії Китаю діяли узгоджено по прихованих правилах, щоб зберегти баланс сил, говорить вашингтонський експерт Ши Цзаншань.

Полеміка, викликана конфліктом між Ваном і Бо, вказала на те, що правлячий режим охопила запекла внутрішньопартійна боротьба. Тепер уже негласні правила будуть ігноруватися, оскільки кожен суперник зацікавлений у самозбереженні на шкоду іншим, відзначає Ши.

Вона каже, що крах компартії Китаю вже близький.

Написанню статті сприяли Шеріл Чень і Метью Робертсон.

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...