ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Головний китайський силовик віддав владу

Велика Епоха
Головний міліціонер КНР Чжоу Юнкан віддав керівництво Політико-юридичною комісією (ПЮК), що контролює майже всі силові структури у країні, повідомило Великій Епосі джерело з Пекіна на умовах анонімності.
Чжоу Юнкан. Фото: Prakash Singh/AFP/Getty Images
Чжоу Юнкан. Фото: Prakash Singh/AFP/Getty Images
Якщо ця інформація достовірна, то це означає, що Чжоу більше не є керівником цієї організації, яка за своїми функціями нагадує фашистське гестапо.
Останній раз Чжоу з’явився публічно в провінції Сіньцзян, де він виступив із промовою. Однак відтоді китайська пропаганда продовжувала повідомляти про його заступників, таких як Ван Лецянь і Мен Цзяньчжу, міністр внутрішніх справ.
Ця інформація також збігається з повідомленням британської газети the Financial Times про те, що Чжоу передав керівництво цією комісією Мен Цзяньчжу, але при цьому залишився її номінальним главою.
За останній час деяких глав провінційних відділень ПЮК замінили, а сам орган позбавляють влади у декількох провінціях та великих містах країни.
Недавно главу ПЮК провінції Шаньдун, звідки втік сліпий адвокат Чень Гуанчен у кінці квітня, змінив чиновник на ім’я Цай Лімінь.
4 червня Гуанчжоуська газета Southern Metropolis повідомила про зміни в керівництві ПЮК. Повідомлення співпало з чутливою для китайського режиму датою придушення студентів на площі Тяньаньмень у Пекіні в 1989 році.
Газета повідомила, що заступник секретаря компартії провінції Гуандун буде керувати відділеннями ПЮК у шести містах провінції. Раніше цю посаду зазвичай займав глава управління внутрішніх справ.

----------------------------------

Китайський режимЧитайте інші статті про останні доленосні події в Китаї у спецрубриці Великої Епохи «Китайський режим переживає кризу». Оглядачі Китаю відзначають, що розпалена боротьба за владу, ймовірно, призведе до реформування політичної системи країни. Прослідкуйте, як розвивалася ця боротьба в хронологічному порядку. Дізнайтеся в обличчя головних фігурантів боротьби за владу в правлячій верхівці Китаю.

----------------------------------


У Китаї державна пропаганда ретельно спланована. Те, що це повідомлення з’явилося 4 червня, вказує на те, що влада Чжоу Юнкана і ПЮК і далі слабшає, говорить аналітик Вей То.
Він каже, що провінція Гуандун завжди була місцем, де режим експериментував свої політичні зміни.
Зміни в цій провінції мають глибоке значення, оскільки фракція чинного лідера партії Ху Цзіньтао і прем’єра Вень Цзябао намагається позбутися від своїх опонентів, прихильників жорсткої лінії правління, включаючи Чжоу Юнкана.
Аналітик вважає, що в найближчому майбутньому від Політико-юридичної комісії позбудуться і в цій провінції.
«Як тільки ПЮК усунуть, чиновник може зосередитися на виконанні своїх обов’язків на посаді заступника секретаря партії. Не потрібно буде міняти персонал», — сказав він.
Партійний глава провінції Гуандун Ван Ян, соратник Ху і Веня, змінюючи традицію призначення керівників ПЮК, показує приклад іншим, як можна ізолювати і усунути цей орган, каже експерт Вей.
Влада ПЮК також ослабла в провінціях Шаньдун, Шеньсі, Цінхай і місті Шанхаї. Очільника цього органу не включили в Постійний комітет компартії [вищий місцевий орган влади — ред.] цих провінцій і міста.
Політичний коментатор Вень Чжао каже, що в політичному ландшафті Китаю провінція Гуандун і Шанхай очолюють зміни, які зазвичай робляться після прямої вказівки від центрального керівництва компартії. Він упевнений, що інші регіони просто будуть копіювати це.
Такі зміни також можуть говорити про спробу збалансувати владу ПЮК, яка за останні роки стала другим центром влади в Китаї, завдяки своїй безпрецедентній ролі в переслідуванні мільйонів послідовників духовної практики Фалуньгун.